Jak ustawić pierwszy dzień tygodnia w systemie Windows 10

Pierwszy dzień tygodnia różni się w zależności od kraju, w którym mieszkasz. System Windows powinien użyć ustawień regionalnych, aby zdecydować, który dzień tygodnia jest pierwszym lub nawet jak wyświetlić datę, ale tak się nie dzieje. Ustawienia regionalne służą tylko do ustawiania daty i sprawdzania, czy w danym kraju obowiązuje czas letni. Nie robi z tym nic więcej, jeśli chodzi o datę i godzinę. Zaletą systemu Windows 10 jest to, że pozwala użytkownikom ustawić niestandardowy format daty i ustawić pierwszy dzień tygodnia na dowolny dzień.

Ustaw pierwszy dzień tygodnia

W starszych wersjach systemu Windows trzeba było przejść przez rejestr systemu Windows, aby ustawić pierwszy dzień tygodnia na inny niż domyślny. Na szczęście system Windows 10 umożliwia teraz ustawienie pierwszego dnia tygodnia w aplikacji Ustawienia.

Otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do grupy ustawień Czas i język. Wybierz kartę Data i czas i przewiń w dół do sekcji Formaty. Tutaj kliknij „Zmień formaty daty i czasu”.

Otwórz menu u góry i wybierz dzień, który chcesz ustawić jako pierwszy dzień tygodnia.

Gdy uzyskujesz dostęp do kalendarza z zasobnika systemowego, pierwszy dzień tygodnia będzie taki sam, jak wybrany w aplikacji Ustawienia.

Windows 7 i 8

Jak wspomniano wcześniej, trudniej jest ustawić pierwszy dzień tygodnia w Windows 7 i 8. Nie jest to niemożliwe, chociaż będziesz potrzebować uprawnień administracyjnych, aby to zrobić.

W systemie Windows 7 i 8 otwórz rejestr i przejdź do następującej lokalizacji;

HKEY_CURRENT_USERControl PanelInternational

Poszukaj klucza z nazwą lub czymś podobnym do FirstDayOfWeek. Jego domyślna wartość to 0, co oznacza poniedziałek. Zmień ją na 1 na wtorek, 2 na środę itd.

Możesz ustawić pierwszy dzień tygodnia w systemie Windows 10 również za pośrednictwem rejestru, ale nie ma sensu robić tego w ten sposób. Rejestr powinien być używany tylko wtedy, gdy nie ma innego sposobu na uzyskanie dostępu do określonego ustawienia. Możliwe, że będziesz musiał ponownie uruchomić system, aby data i godzina zaczęły obowiązywać w reklamie Windows 7 8. Nie powinno to mieć żadnego wpływu na inne aplikacje, które używają ustawienia daty i godziny systemu Windows. Na przykład aplikacje takie jak MS Excel nie powinny działać, jednak jeśli zmienisz format daty, możesz oczekiwać, że zmiana zostanie odzwierciedlona w aplikacjach takich jak MS Excel, a nawet MS Word.

x