Jak usunąć opcję udostępniania z menu kontekstowego w systemie Windows 10

Jakiś czas temu poruszyliśmy kwestię udostępniania kontekstowego w systemie Windows 10. Dzięki udostępnianiu kontekstowemu możesz udostępniać pliki bezpośrednio z menu kontekstowego za pośrednictwem aplikacji, które je obsługują. Aplikacje obsługujące udostępnianie kontekstowe automatycznie pojawiają się w menu Udostępnij, wraz z kilkoma sugerowanymi aplikacjami. O ile Windows 8 dostał flaki z powodu wielu, wielu złych wyborów projektowych, kontekstowe udostępnianie, podobnie jak pasek Charms, nie był zły. Ta opcja udostępniania jest ledwo dostępna. Jeśli nie lubisz go używać, możesz usunąć Udostępnij z menu kontekstowego w systemie Windows 10.

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z tej funkcji i myślałeś, że opcja Udostępnij została dodana przez OneDrive lub inną używaną aplikację Cloud Drive, wypróbuj ją. Może ci się spodoba. Jeśli nie, usunięcie go jest mniej lub bardziej proste. Będziesz musiał edytować rejestr systemu Windows, aby usunąć udział z menu kontekstowego, więc upewnij się, że masz uprawnienia administracyjne.

Usuń udział z menu kontekstowego

Otwórz rejestr systemu Windows i przejdź do następującej lokalizacji. Począwszy od Aktualizacji dla twórców, możesz przejść bezpośrednio do lokalizacji w rejestrze z paska adresu u góry.

HKEY_CLASSES_ROOT*shellexContextMenuHandlers

Wewnątrz tego klucza znajduje się inny klucz o nazwie „ModernSharing”. Usuń to. Otwórz Eksploratora plików, kliknij plik prawym przyciskiem myszy, a opcja Udostępnij nie będzie już dostępna.

Jeśli później zdecydujesz, że opcja nie była bezużyteczna, równie łatwo możesz ją odzyskać. Będziesz musiał ponownie zmodyfikować rejestr, więc potrzebujesz uprawnień administracyjnych. Wróć do następującej lokalizacji i kliknij prawym przyciskiem myszy klawisz ContextMenuHandlers. Wybierz Nowy> Klucz z menu kontekstowego i nadaj mu nazwę ModernSharing.

HKEY_CLASSES_ROOT*shellexContextMenuHandlers

Opcja Udostępnij pojawi się ponownie w menu kontekstowym dowolnego klikniętego pliku.

Opcja Udostępnij została dodana do menu kontekstowego w Aktualizacji dla twórców. Windows 10 nie miał go, gdy został pierwotnie wydany. Wygląda na to, że Microsoft chciał poświęcić trochę czasu i przemyśleć, w jaki sposób przeprowadził współdzielenie kontekstowe, ale wydaje się, że to chybiona. Tę opcję łatwo przeoczyć, więc jeśli sam jej nie szukasz, prawdopodobnie jej nie znajdziesz. Windows 8, mimo wszystkich swoich wad, miał zgrabną funkcję w postaci paska Charms. Ta funkcja była nie tylko innowacyjna, ale także łatwa w użyciu i dostosowaniu. Ta opcja udostępniania jest niezgrabna i Microsoft używa jej do przesyłania „sugerowanych aplikacji”, co wystarczy, aby zniechęcić każdego. Większość ludzi jest już zmęczona reklamami w systemie Windows 10, co oznacza, że ​​Microsoft w zasadzie przekazuje swoje produkty użytkownikom. Sugerowane aplikacje wydają się być częścią tego, chociaż sugerowane aplikacje nie są własnością firmy Microsoft.