Jak usunąć pola wyboru w Eksploratorze plików w systemie Windows 10

W systemie Windows 10 Eksplorator plików wyświetla widoczne pola wyboru po każdym wybraniu pliku. Ułatwia to zarządzanie plikami za pomocą ekranu dotykowego, ale możesz preferować klasyczne środowisko bez tych pól wyboru. Oto jak je wyłączyć.

Po włączeniu pola wyboru Element wyglądają jak mały kwadrat – pusty lub ze znacznikiem wyboru w środku – obok ikony każdego pliku, miniatury lub nazwy pliku. Pojawiają się w każdym trybie układu Eksploratora plików, w tym w widokach listy i szczegółowym.

Ta funkcja pojawiła się po raz pierwszy w systemie Windows Vista i zwykle była domyślnie włączona w systemie Windows 8 na urządzeniach z ekranem dotykowym. Możesz nawet użyć pól wyboru pozycji w systemie Windows 7.

Przykładowe pola wyboru w Eksploratorze plików systemu Windows 10

Przełącz pola wyboru na wstążce Eksploratora plików

Możesz usunąć te pola wyboru z poziomu samego Eksploratora plików.

Najpierw otwórz Eksplorator plików. Aby to zrobić szybko, naciśnij Windows + E lub kliknij ikonę folderu na pasku zadań, jeśli jest tam przypięty Eksplorator plików. Znajdziesz także Eksplorator plików w menu Start.

Otwórz Eksplorator plików w systemie Windows 10, klikając tę ​​ikonę

Na pasku wstążki u góry okna Eksploratora plików kliknij kartę „Widok”.

Kliknij opcję Wyświetl w Eksploratorze plików systemu Windows 10

Znajdź „Pola wyboru pozycji” na pasku narzędzi Widok i kliknij je.

Wybierz pola wyboru elementu w systemie Windows 10

Jeśli funkcja została włączona, znacznik wyboru w polu obok każdego pliku zniknie. Po wybraniu plików nie będą już wyświetlać obok nich pola wyboru.

Eksplorator plików systemu Windows 10 bez pól wyboru

Jeśli chcesz ponownie włączyć tę funkcję, wróć do paska narzędzi Widok w Eksploratorze plików i ponownie zaznacz pole obok „Pola wyboru elementów”. Kliknij tę opcję, gdy chcesz ukryć i odkryć pola wyboru.

Metoda alternatywna: użyj okna opcji folderów

Możliwe jest również wyłączenie pól wyboru Element za pomocą opcji folderów w Eksploratorze plików. Aby to zrobić, otwórz okno Eksploratora plików i kliknij „Widok” na pasku narzędzi. Kliknij przycisk „Opcje”, a zobaczysz okno Opcje folderów.

Przewiń listę, aż zobaczysz „Użyj pól wyboru, aby wybrać elementy”. Odznacz to, a następnie kliknij Zastosuj.

Wyłącz pola wyboru plików w Opcjach folderów w systemie Windows 10

Następnie zamknij okno Opcje folderów, a pola wyboru w Eksploratorze plików znikną. Cieszyć się!