Jak usunąć woluminy Linux LVM

Czy używasz zarządzania woluminami logicznymi na komputerze stacjonarnym lub serwerze z systemem Linux jako domyślnego układu partycji? Masz dość tego i chcesz wyjść? Nie wiesz, jak je usunąć? Możemy pomóc! Postępuj zgodnie z tym postem, gdy szczegółowo omówimy, jak wyłączyć i usunąć grupę woluminów LVM z systemu Linux!

OSTRZEŻENIE: usunięcie grupy woluminów LVM spowoduje również usunięcie wszystkich danych z dysku twardego. Przed kontynuowaniem tego przewodnika upewnij się, że utworzono kopię zapasową wszystkich krytycznych danych!

Zanim zaczniemy

Logical Volume Management to innowacyjny system, który pozwala użytkownikom Linuksa na rozłożenie partycji, tworzenie kopii lustrzanych, tworzenie migawek i zmianę rozmiaru woluminów w locie. Wiele głównych dystrybucji Linuksa używa tej technologii jako domyślnego systemu dyskowego (CentOS, Fedora i Sabayon).

Jeśli próbujesz usunąć grupę woluminów LVM, w tym samouczku musisz użyć dysku na żywo systemu Linux. Usunięcie grupy LVM w systemie Linux nie będzie działać poprawnie bez aktywnego systemu. Pobierz najnowszą wersję Ubuntu Linux tutaj i podłącz dysk flash USB o pojemności 4 GB (lub czysty dysk DVD).

Uwaga: jeśli nie podoba ci się Ubuntu i chcesz użyć innego systemu operacyjnego Linux do transmisji USB na żywo, nie wahaj się. Ubuntu nie jest wymagane, a wszystkie systemy operacyjne Linux mogą współpracować z woluminami LVM.

Po zakończeniu pobierania obrazu ISO systemu Ubuntu i podłącz dysk flash 4 GB do komputera. Pobierz najnowszą wersję narzędzia do nagrywania Etcher USB. Otwórz menedżera plików Linuksa i kliknij folder „Pobrane”. Następnie znajdź plik ZIP programu Etcher, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz przycisk „Wyodrębnij”.

Po rozpakowaniu archiwum Zip nadszedł czas, aby otworzyć Etcher. Kliknij dwukrotnie plik AppImage, a program powinien się uruchomić.

Utwórz Ubuntu Live USB

Aplikacja Etcher USB jest pobierana, otwarta i gotowa do pracy. Pozostało tylko stworzyć działające Ubuntu Live USB. Aby to zrobić, wykonaj poniższe czynności.

Krok 1: Kliknij przycisk „Wybierz obraz” i wyszukaj plik ISO Ubuntu.

Krok 2: Kliknij przycisk „Wybierz dysk” w Etcher i kliknij napęd flash USB, którego planujesz używać w systemie Ubuntu.

Krok 3: Kliknij „Flash!” aby rozpocząć proces nagrywania. Po zakończeniu uruchom ponownie komputer i skonfiguruj go do uruchamiania systemu Ubuntu z dysku USB.

Uruchom Ubuntu

Po uruchomieniu dysku Live Ubuntu kliknij opcję „Wypróbuj Ubuntu”. Wybranie tej opcji na dysku aktywnym zapewni pełne środowisko Linux na żywo do pracy z konfiguracją LVM na twoim komputerze.

Zobacz woluminy LVM

Chcesz pozbyć się konfiguracji LVM na komputerze z systemem Linux? Najpierw musisz poznać trochę informacji na ten temat. W szczególności musisz zrozumieć etykiety partycji LV i sposób ich konfiguracji w systemie.

Podstawowym sposobem wykrywania wszystkich konfiguracji partycji LV na komputerze z systemem Linux jest użycie polecenia lvdisplay. Może skanować wszystkie dyski twarde aktualnie podłączone do komputera z systemem Linux i wyprowadzać istotne informacje o partycjach LV.

Otwórz okno terminala na dysku Live Ubuntu i uzyskaj uprawnienia roota za pomocą sudo -s. Następnie użyj narzędzia lvdisplay.

sudo -s

lvdisplay

Polecenie lvdisplay jest dość szybkie i uruchomione z odpowiednimi uprawnieniami (root), wydrukuje szczegółowy odczyt układu partycji LVM. Odczyt zawiera wszystko, od informacji o punkcie montowania, po rozmiar każdej partycji na dysku itp.

Zapisz odczyt LVM

Chociaż bardzo łatwo jest ponownie uruchomić lvdisplay za każdym razem, gdy chcesz wyświetlić informacje LVM, znacznie mądrzejszym pomysłem jest potokowanie wyjścia do pliku. Czemu? Umożliwia przeszukiwanie danych wyjściowych, co przyda się później. Aby zapisać dane wyjściowe LVM do pliku, połącz je z >> w terminalu.

lvdisplay >> /home/ubuntu/Documents/lvm-scan-output.txt

W dowolnym momencie spójrz na plik raportu ze skanowania LVM, uruchamiając go za pomocą polecenia cat w terminalu.

cat /home/ubuntu/Documents/lvm-scan-output.txt

Alternatywnie otwórz plik za pomocą swojego ulubionego edytora tekstu GUI Linux. Wynik jest zapisywany w ~ / Documents.

Usuń woluminy Linux LVM

Aby usunąć aktywną partycję LVM, otwórz terminal i uzyskaj root za pomocą sudo -s. Następnie uruchom polecenie cat w połączeniu z poleceniem grep, aby odfiltrować nazwy partycji LV.

sudo -s

cat /home/ubuntu/Documents/lvm-scan-output.txt | grep "VG Name"

Używając komendy lvremove, usuń wszystkie woluminy z konfiguracji LVM na dysku.

lvremove name

Postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami i naciśnij klawisz „Y”, aby usunąć każdą partycję LVM z grupy woluminów. Po zakończeniu działania polecenia lvremove wszystkie dane zostaną usunięte z dysku twardego, a pozostanie pusta partycja LVM2. Możesz swobodnie usunąć partycję za pomocą DD.

Uwaga: zastąp SDX etykietą dysku twardego. Nie wiesz, jaka jest etykieta? Uruchom lsblk.

dd if=/dev/zero of=/dev/SDX bs=512 count=1

Kończąc

Twoje partycje LVM zniknęły z dysku twardego. Należy pamiętać, że usunięcie grupy woluminów LVM oznacza również, że system operacyjny, który korzystał z LVM, również zniknął. Uruchom ponownie komputer i rozpocznij proces ponownej instalacji nowej kopii wybranego systemu operacyjnego Linux.

x