Udostępnij teraz w social media:

Nikt nie lubi duplikatów plików. Zajmują niepotrzebne miejsce w systemie i przeszkadzają. Na szczęście w systemie Linux istnieje sposób na usunięcie zbędnych danych i wyczyszczenie zduplikowanych plików za pomocą Fdupes.

Zainstaluj Fdupes

Narzędzie Fdupes jest jednym z najlepszych narzędzi do usuwania duplikatów z wiersza poleceń na platformie Linux. Po uruchomieniu może przeskanować dowolny katalog w poszukiwaniu duplikatów plików, znaleźć ich dokładną lokalizację i zamienić duplikaty w dowiązania symboliczne – zarówno twarde, jak i miękkie. Co najlepsze, zamieniając duplikaty w łącza systemowe, zmniejsza przestrzeń, a pliki pozostają nienaruszone w tej samej lokalizacji.

Fdupes jest łatwy w instalacji i ma duże wsparcie w większości dostępnych dystrybucji Linuksa. W rzeczywistości nawet FreeBSD ma dostępne oprogramowanie. Aby oprogramowanie działało, uruchom terminal i wprowadź polecenia odpowiadające Twojemu systemowi operacyjnemu Linux.

Ubuntu

sudo apt install fdupes

Debian

sudo apt-get install fdupes

Arch Linux

Fdupes działa w Arch Linux za pośrednictwem repozytorium „Społeczność”. Niestety repozytorium „Społeczność” nie jest domyślnie konfigurowane. Aby zainstalować ten program, musisz najpierw edytować plik Pacman.conf.

Sprawdź -   Jak używać polecenia ls do wyświetlania listy plików i katalogów w systemie Linux

Aby edytować plik konfiguracyjny, otwórz go w edytorze tekstu Nano.

sudo nano /etc/pacman.conf

W pliku konfiguracyjnym usuń znak „#” przed wszystkimi elementami związanymi z „Społeczność”. Pamiętaj, że każdy „#” musi zniknąć, w przeciwnym razie repozytorium nie zadziała. Po zakończeniu edycji zapisz go za pomocą Ctrl + O i wyjdź za pomocą Ctrl + X.

Zsynchronizuj nowe repozytorium społeczności z Pacmanem.

sudo pacman -Syy

Teraz, gdy źródło oprogramowania „Społeczność” zostało pomyślnie zsynchronizowane, Arch Linux ma do niego pełny dostęp. Zakończ proces, instalując aplikację Fdupes za pośrednictwem menedżera pakietów.

sudo pacman -S fdupes

Fedora

sudo dnf install fdupes

OpenSUSE

sudo zypper install fdupes

Wyszukaj duplikaty

Zanim Fdupes będzie mógł usunąć zbędne pliki, musi wiedzieć, gdzie one się znajdują. Aby znaleźć pliki, musisz użyć przełącznika r. Dzięki przełącznikowi r będziesz mógł przeszukiwać każdy folder na komputerze z systemem Linux, wraz z każdym podfolderem, dzięki czemu znajdowanie duplikatów będzie znacznie, znacznie szybsze.

Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby dowiedzieć się, jak znaleźć i usunąć zduplikowane pliki w kilku lokalizacjach na komputerze z systemem Linux.

Duplikaty w folderze głównym

Jednym z głównych miejsc, w których użytkownicy przechowują pliki, jest / home /. Powodem, dla którego ten folder zawiera mnóstwo plików, jest to, że wszystko, co użytkownik robi w systemie Linux, jest tutaj umieszczone. W rezultacie pliki gromadzą się z czasem i często gromadzą się duplikaty. Aby znaleźć te duplikaty, otwórz terminal i skieruj fdupes do folderu domowego.

Sprawdź -   Jak sprawdzić, które programy używają całej pamięci w systemie Windows

fdupes -r ~/

lub, aby przeskanować innego użytkownika na komputerze, który nie jest aktualnie zalogowany, wykonaj:

fdupes -r /home/username/

Po uruchomieniu skanowania narzędzie zwróci całą listę duplikatów znalezionych w katalogu domowym. Aby zapisać te informacje, potokuj dane wyjściowe do pliku w folderze Dokumenty.

fdupes -r ~/ >> ~/Documents/fdupes-scan-home.txt

lub

fdupes -r /home/username/ >> ~/Documents/fdupes-scan-home-user.txt

Duplikaty w głównym systemie plików

Fdupes ma możliwość skanowania dowolnej lokalizacji, a nie tylko folderu domowego. Jeśli próbujesz znaleźć zduplikowane pliki w głównym systemie plików komputera z systemem Linux, oto co należy zrobić.

W terminalu zmień powłokę zwykłego użytkownika na konto root. Zmiana z tradycyjnego konta na Root pozwoli aplikacji Fdupes na skanowanie w lokalizacjach, które są niedostępne dla normalnej konfiguracji.

sudo -s

lub

su -

Jako root przeskanuj główny system plików za pomocą Fdupes.

fdupes -r /

Alternatywnie, przeskanuj konkretną lokalizację, a nie cały system Root za pomocą:

fdupes -r /location/on/your/pc

Chcesz wyeksportować wyniki skanowania do pliku na później? Uruchom to polecenie.

fdupes -r / >> /home/username/Documents/fdupes-scan.txt

lub

fdupes -r /location/on/your/pc >> /home/username/Documents/fdupes-scan.txt

Usuń zbędne dane

Skanowanie w poszukiwaniu duplikatów plików jest krytyczną częścią usuwania nadmiarowych danych. Następnym krokiem jest uporanie się z wynikami i usunięcie nadmiarowości. Na szczęście pozbycie się zbędnych danych jest niezwykle szybkie. Co najważniejsze, nic nie musi być usunięte, ponieważ Fdupes obsługuje zamianę rzeczywistych plików za pomocą linków symbolicznych.

Sprawdź -   Co to jest autoarchiwizacja w programie Outlook i jak to działa?

Istnieją dwa typy deduplikacji obsługiwane przez Fdupes: twarde łącza i miękkie łącza. Aby uzyskać najlepsze wyniki, zalecamy używanie twardych linków, ponieważ są one nie do odróżnienia od rzeczywistych plików. Jednak miękkie linki symboliczne również działają. Aby dokonać deduplikacji, wykonaj następujące czynności w terminalu.

Uwaga: nie zastępuj zduplikowanych danych w całym systemie, chyba że rozumiesz ryzyko, które może wystąpić!

Hard Link Replace

fdupes -rH /home/username/

lub w przypadku duplikatów obejmujących cały system:

sudo -s
fdupes -rH /root/file/location

Soft Link Replace

fdupes -rS /home/username/

lub, dla całego systemu:

fdupes -rS /root/file/location