Jak utworzyć animację rotoskopu za pomocą programu Procreate

  • Rotoskopia to technika polegająca na śledzeniu klatki wideo klatka po klatce w celu utworzenia animowanego podobieństwa.
  • Użyj Procreate, aby zaimportować i zmienić rozmiar swojego wideo, wybrać style animacji i rysować klatki, aby utworzyć spójne animacje.
  • Dodaj kolory, rozjaśnienia i rozmazane ramki, aby uzyskać przesadny ruch, aby poprawić jakość animacji rotoskopu.

Jeśli dopiero zaczynasz animować lub zawsze zastanawiałeś się, jak stworzyć animacje rotoskopu z własnych filmów, ten artykuł rzuci trochę światła na to, jak łatwo osiągnąć ten styl animacji za pomocą Procreate.

Co to jest rotoskopia?

Animacja rotoskopowa to technika śledzenia istniejącego materiału wideo lub materiału filmowego, klatka po klatce, w celu uzyskania animowanego podobieństwa obiektu lub sceny.

Technika rotoskopu jest wykorzystywana w studiach animacji do tworzenia sekwencji postaci inspirowanych żywymi aktorami, a także w efektach wizualnych, takich jak świecący miecz świetlny z oryginalnych filmów Gwiezdne Wojny. Można to osiągnąć zarówno tradycyjnymi, ręcznie rysowanymi metodami, jak i cyfrowo.

Poniżej znajduje się pomocny przewodnik pokazujący, jak możesz wykorzystać tę technikę również za pomocą aplikacji Procreate. Jeśli jesteś nowy w programie, zapoznanie się z podstawami Procreate to świetny pomysł, zanim zaczniesz zajmować się animacją.

1. Zaimportuj swój film

Na początek określ klip, który chcesz animować. Procreate ma limit klatek w trybie wspomagania animacji, więc praca z krótszymi klipami jest znacznie łatwiejsza ze względu na mniejszy rozmiar pliku i długość wideo. Może być konieczne najpierw połączenie lub podzielenie pliku wideo, jeśli zostanie on automatycznie przycięty w aplikacji Procreate.

Szybkim sposobem zaimportowania pliku wideo do Procreate jest zidentyfikowanie klipu w aplikacji Pliki, dotknięcie ikony udostępniania w prawym górnym rogu i przewinięcie listy skrótów aplikacji, aż znajdziesz ikonę Procreate.

Jeśli aplikacja Procreate nie jest od razu widoczna jako aplikacja skrótu, przewiń do końca widocznych opcji i dotknij ikony Więcej, również pokazanej jako przycisk z trzema kropkami, aby wybrać jedną z szerszej gamy aplikacji. Po dotknięciu ikony Procreate automatycznie otworzy się aplikacja z filmem otwartym w nowym obszarze roboczym.

2. Przytnij i zmień rozmiar

W Procreate Asystent animacji zostanie automatycznie aktywowany na nowym płótnie, ponieważ zaimportowany plik jest w formacie wideo. Możesz dokładnie sprawdzić, czy jest włączona, wybierając ikonę klucza, aby otworzyć menu Akcje obszaru roboczego, w którym asystent animacji powinien być włączony i podświetlony na niebiesko.

Wybierz opcję Przytnij i zmień rozmiar w menu płótna i wprowadź żądane wymiary i DPI. Gdy będziesz zadowolony z nowego formatu płótna, dotknij Gotowe, aby zapisać.

Następnie wybierz wszystkie warstwy, przesuwając każdą z nich indywidualnie w lewo. Niestety, nie ma jeszcze skrótu, który umożliwiłby szybkie osiągnięcie tego w Procreate. Każda warstwa powinna być podświetlona na niebiesko, aby pokazać, że została wybrana.

Naciśnij strzałkę (narzędzie zaznaczania) w menu w lewym górnym rogu i wybierz Dopasuj do płótna, aby automatycznie zmienić rozmiar wszystkich ramek.

3. Dostosuj ustawienia wspomagania animacji

Pasek klatek u dołu ekranu obszaru roboczego wyświetla poszczególne klatki, przycisk Odtwórz, przycisk Dodaj klatkę i ikonę Ustawienia. Możesz przewijać dolne klatki w lewo i w prawo, aby wyświetlić tę pojedynczą klatkę na płótnie.

Po wybraniu opcji Ustawienia na dolnym pasku ramki pojawi się wyskakujące okienko oferujące trzy różne style animacji. Loop, zgodnie z oczekiwaniami, zapętli całą animację w nieskończoność, podczas gdy Ping-Pong odtworzy animację raz do przodu, a następnie natychmiast raz do tyłu.

Wybranie One Shot sprawi, że sekwencja zostanie odtworzona tylko raz. Choć wybór zależy od indywidualnych celów wobec klipsa rotoskopowego, One Shot to łatwy wybór, który pozwala zobaczyć postęp pracy i wykryć potencjalne błędy.

Im więcej klatek na sekundę, tym płynniejsza będzie animacja. Aby uzyskać prostą i efektywną animację rotoskopu, wybierz liczbę klatek na sekundę wynoszącą 12 kl./s.

Możesz zmienić ramki i krycie Onion Skin, przeciągając suwaki. Wybór krycia poniżej 40% i ograniczona liczba ramek typu cebula sprawią, że będziesz mógł dokładnie odwoływać się do poprzednich rysunków, bez konieczności pracy nad mylącą bieżącą ramką.

4. Rozpocznij rysowanie zaimportowanych klatek

Usuń co drugą warstwę i spróbuj wyciąć zaimportowane klatki z oryginalnego wideo. Rysowanie na importowanych ramkach da iluzję ruchu dzięki grubości pisaka i później dodanym detalom.

Zachowaj wystarczającą liczbę klatek, aby po naciśnięciu przycisku Odtwórz cały klip nie wyglądał zbyt nerwowo.

Dodaj warstwę na pierwszej klatce i wybierz opcję Maska przycinająca. Wybierz pędzel charakteryzujący się minimalnymi drganiami, aby uzyskać łatwe i spójne ramki. W naszej demonstracji wybrano ogólny pędzel Technical Pen. Rozpocznij rysowanie obiektów, które chcesz animować na warstwie maski przycinającej.

Powtórz ten krok i narysuj każdą klatkę, zanim przejdziesz do kolorowania. Zapewni to bardziej spójny styl animacji.

5. Pokoloruj swoje ramki

Po zarysowaniu obiektu lub sceny w każdej klatce dodaj nową warstwę pod warstwą grafiki liniowej. Zgrupuj te dwie warstwy i ramkę odniesienia, zaznaczając wszystkie trzy, a następnie dotknij opcji Grupuj w prawym górnym rogu menu Warstwa.

Wskazówka jest taka, aby nazwać swoje ramki w kolejności numerycznej, ponieważ dzięki temu Twoja praca będzie bardziej zorganizowana i łatwiejsza do śledzenia.

Dodaj płaskie kolory do każdej klatki za pomocą narzędzia Wypełnienie kolorem i dotknij opcji Odtwórz na tym etapie, aby dokładnie sprawdzić, czy animacja nie zawiera błędów spójności.

Gdy każda klatka ma podstawową warstwę o jednolitym kolorze, możesz dodać rozjaśnienia lub cienie, aby utworzyć bardziej szczegółową animację rotoskopu. Płynna i efektywna rotoskopia to efekt konsekwentnie rysowanych ram, które bezpośrednio nawiązują do poprzedniczki zarówno pod względem dokładności, jak i estetyki stylu.

6. Dodaj ramki rozmazujące dla przesadnego ruchu

Ramka rozmazywania służy do symulowania rozmycia ruchu w animacji. W przypadku szybkich ruchów w swojej pracy narysuj małe linie wychodzące z obiektu i prowadzące od kierunku ruchu. To stylistycznie zwizualizuje szybki ruch i stworzy iluzję płynnego ruchu.

Nie każda rama wymaga dodatkowych linii rozmazywania, tylko ta, w której ruch jest szczególnie szybki. Naciśnij przycisk Odtwórz, aby sprawdzić, jak wygląda cała sekwencja animacji, i odjąć lub dodać linie rozmazywania w zależności od tego, jak szybko chcesz, aby ruch się pojawiał.

7. Eksportuj animację rotoskopu

Gdy będziesz zadowolony z ostatecznego wyglądu animacji, możesz ją wyeksportować, otwierając menu Akcje, wybierając Udostępnij i wybierając żądany format z opcji Udostępnij warstwy. W zależności od formatu dostępne będą dalsze opcje, takie jak wybór szybkości klatek w przypadku korzystania z formatu mp4.

Ucz się i ćwicz animację dzięki rotoskopii

Odśwież swoje techniki animacji, ćwicząc rysowanie z realistycznych filmów przy użyciu metody rotoskopii w Procreate. Eksperymentuj z różnymi pędzlami i kolorami i zobacz, jak Twój film przekształca się w animowane arcydzieło.

x