01/18/2022

Jak utworzyć i usunąć łącze skrzyżowania w systemie Windows 10

Udostępnij teraz w social media:

Prawdopodobnie słyszałeś o dowiązaniach symbolicznych i ich przydatności. Możesz utworzyć dowiązanie symboliczne w systemach Windows, Mac i Linux. Dowiązania symboliczne są bardziej wydajne i jako takie, musisz być ostrożniejszy, gdy się z nimi obchodzisz. Innym rodzajem łącza, które można utworzyć między folderami / lokalizacjami, jest łącze węzłowe. Łącze węzłowe jest rodzajem podzbioru lub odmianą łącza symbolicznego. Oto, jak utworzyć i usunąć łącze skrzyżowania w systemie Windows 10.

Zasady

Łącze węzłowe to;

Utworzono między folderami. Nie można go utworzyć między plikami.
Można go utworzyć tylko między dyskami lokalnymi, tj. Nie między dyskami sieciowymi a dyskami lokalnymi

Sprawdź -   Jak udostępniać swoją lokalizację na żywo w wiadomościach [iOS]

Utwórz łącze skrzyżowania

Aby utworzyć skrzyżowanie, musisz najpierw zdecydować, gdzie chcesz utworzyć łącze skrzyżowania i do którego folderu ma prowadzić. Folder docelowy powinien już istnieć, tj. Polecenie junction nie utworzy folderu za Ciebie.

Ze względu na ten post utworzymy łącze łączące do folderu na dysku D. Ten folder nosi nazwę „Folder docelowy”. Zamierzamy utworzyć łącze do niego z podfolderu na dysku C.

Łącze skrzyżowania zostanie utworzone w;

C:UsersfatiwOneDrivePictures

Otwórz wiersz polecenia z uprawnieniami administratora i uruchom następujące polecenie.

Składnia

mklink /J "path to junction link" "path to target folder"

Przykład

mklink /J "C:UsersfatiwOneDrivePicturestarget" "D:target"

Zwróć uwagę, że nie możesz tworzyć folderu „Target” w „Path to junction link”. Zamiast tego musisz tylko określić to w poleceniu. Ponadto nazwa łącza nie musi być taka sama jak nazwa folderu docelowego. Możesz nazwać łącze dowolnie i połączyć je z wybranym folderem. Stuknij Enter, aby utworzyć łącze skrzyżowania.

Sprawdź -   Jak zmienić domyślny skrót klawiaturowy w systemie Windows 10

Usuń łącze skrzyżowania

Istnieją dwa sposoby usunięcia łącza skrzyżowania. Możesz go zaznaczyć i dotknąć klawisza usuwania na klawiaturze lub usunąć go z wiersza polecenia.

Otwórz wiersz polecenia z uprawnieniami administratora i wykonaj następujące polecenie.

Składnia

rmdir path to junction link

Przykład

rmdir "C:UsersfatiwOneDrivePicturestarget"

Usunięcie łącza skrzyżowania nie spowoduje usunięcia folderu, do którego prowadzi, ani żadnego z plików w folderze docelowym. Po wyjęciu z pudełka nie ma sposobu, aby utworzyć łącze skrzyżowania, tak jak w przypadku usunięcia go za pośrednictwem interfejsu GUI, jednak jeśli obawiasz się tworzenia łączy skrzyżowań, możesz znaleźć aplikacje, które zapewniają prosty interfejs GUI do ich tworzenia.

Sprawdź -   Jak włączyć lub wyłączyć nowy projekt Chrome

x