Udostępnij teraz w social media:

KBackup to niezwykle proste narzędzie, które pozwala użytkownikom systemu Linux szybko wykonać kopię zapasową dowolnego folderu lub pliku w archiwum Tar. W tym przewodniku omówimy, jak tworzyć kopie zapasowe za pomocą narzędzia KBackup. Pokażemy Ci również, jak zainstalować program w systemie.

Instalowanie KBackup w systemie Linux

KBackup to aplikacja KDE, która umożliwia użytkownikom szybkie tworzenie kopii zapasowych Tar różnych folderów i plików w systemie Linux. To powiedziawszy, zanim przejdziemy do korzystania z narzędzia KBackup, musimy zademonstrować, jak zainstalować oprogramowanie na komputerze, ponieważ nie jest ono wstępnie zainstalowane w wielu popularnych systemach operacyjnych Linux.

Aby rozpocząć instalację KBackup na komputerze z systemem Linux, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji wiersza polecenia, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi Linux.

Ubuntu

W systemie Ubuntu Linux narzędzie KBackup można zainstalować za pomocą poniższej komendy Apt.

sudo apt install kbackup

Debian

Użytkownicy używający Debiana Linux mogą łatwo zainstalować narzędzie KBackup za pomocą repozytorium oprogramowania „Main”, używając poniższej komendy Apt-get.

sudo apt-get install kbackup

Arch Linux

W Arch Linux program KBackup jest dostępny dla użytkowników do instalacji za pośrednictwem repozytorium oprogramowania „Extra”. Aby rozpocząć instalację w systemie, upewnij się, że masz włączone repozytorium oprogramowania „Extra” w pliku konfiguracyjnym Pacman.conf. Następnie użyj poniższej komendy Pacman, aby zainstalować aplikację.

sudo pacman -S kbackup

Fedora

KBackup jest dostępny dla wszystkich użytkowników Fedory 32, Rawhide i 31 za pośrednictwem repozytorium podstawowego oprogramowania Fedory. Aby rozpocząć instalację, wprowadź następujące polecenie instalacji Dnf.

sudo dnf isntall kbackup

OpenSUSE

W systemie OpenSUSE Linux program KBackup można zainstalować za pośrednictwem repozytorium oprogramowania OpenSUSE Oss. Aby rozpocząć instalację na komputerze, upewnij się, że masz włączoną obsługę OpenSUSE Oss. Następnie wprowadź poniższe polecenie Zypper poniżej.

sudo zypper install kbackup

Ogólny Linux

Program KBackup jest dostępny dla szerokiej gamy systemów operacyjnych Linux. Jeśli używasz systemu operacyjnego Linux, którego nie ma na tej liście, spróbuj wyszukać „KBackup” w menedżerze pakietów na swoim komputerze. Następnie zainstaluj go tak, jak zwykle instalujesz programy w systemie.

Sprawdź -   Jak włączyć podgląd plików przecen w Eksploratorze plików w systemie Windows 10

Alternatywnie, jeśli KBackup nie jest zainstalowany na twoim systemie operacyjnym, nadal będziesz mógł uruchomić aplikację, pobierając ją bezpośrednio z Strona projektu KBackup. Dodatkowo kliknij tutaj aby sprawdzić informacje na temat KBackup, ponieważ może to pomóc w uruchomieniu aplikacji.

Twórz kopie zapasowe za pomocą KBackup

Narzędzie KBackup jest bardzo proste dzięki łatwemu do zrozumienia interfejsowi użytkownika. Aby rozpocząć proces tworzenia kopii zapasowej, otwórz KBackup na pulpicie Linux, wyszukując go w menu aplikacji. Możesz go również uruchomić, wpisując komendę kbackup przez terminal.

Gdy program KBackup jest otwarty i gotowy do użycia, wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku, aby dowiedzieć się, jak tworzyć kopie zapasowe w systemie Linux.

Sprawdź -   Jak naprawić Apple Watch nie wibruje dla alarmów i powiadomień

Krok 1: Otwórz menedżera plików systemu Linux na komputerze i utwórz nowy folder o nazwie „Kopie zapasowe” w katalogu domowym (~). W tym katalogu będą przechowywane wszystkie pliki kopii zapasowej po zakończeniu tworzenia kopii zapasowej przez narzędzie KBackup.

Krok 2: W programie KBackup spójrz na lewy pasek boczny. Na lewym pasku bocznym zobaczysz przegląd każdego folderu i pliku na komputerze z systemem Linux. Za pomocą przeglądarki plików zaznacz pola obok folderów lub plików, których kopię zapasową chcesz utworzyć. Należy jednak pamiętać, że proces tworzenia kopii zapasowej wydłuża się, im więcej plików wybierzesz do utworzenia kopii zapasowej. Aby uzyskać najlepsze wyniki, wykonaj kopię zapasową określonych rzeczy indywidualnie.

Krok 3: Po wybraniu folderów, których kopię zapasową chcesz utworzyć, znajdź sekcję „Cel”. W sekcji „Cel” zobaczysz obszar „Folder”. Kliknij przycisk obok „Folderu”, aby otworzyć przeglądarkę plików.

Sprawdź -   Jak uzyskać Ubuntu i Bash działające w systemie Windows 10

Krok 4: W przeglądarce plików zlokalizuj katalog „Kopie zapasowe” utworzony w kroku 1. Jeśli nie możesz znaleźć folderu „Kopie zapasowe”, może być konieczne jego usunięcie, utworzenie nowego i ponowne wykonanie kroków 2-3.

Po znalezieniu folderu „Kopie zapasowe” w przeglądarce plików wybierz przycisk „Otwórz”, aby dodać go jako docelowy folder wyjściowy dla narzędzia KBackup. Jeśli KBackup doda folder pomyślnie, zobaczysz, że został zapisany jako / home / USERNAME / Kopie zapasowe w „Folderze”.

Krok 5: Znajdź przycisk „Rozpocznij tworzenie kopii zapasowej” w programie KBackup i kliknij go myszą. W ten sposób rozpocznie się proces tworzenia kopii zapasowej. Stąd usiądź i bądź cierpliwy.

Po zakończeniu procesu tworzenia kopii zapasowej przez narzędzie KBackup pojawi się komunikat. Ten komunikat mówi: „Tworzenie kopii zapasowej zakończyło się powodzeniem. Co chcesz teraz robić?" Kliknij „Kontynuuj”, aby zakończyć.

Twoje kopie zapasowe będą znajdować się w folderze „Kopie zapasowe” w katalogu domowym. Weź te pliki z kopii zapasowej i przechowuj je w bezpiecznym miejscu.

Jeśli program KBackup nie jest tym, czego szukasz w narzędziu do tworzenia kopii zapasowych, wypróbuj następujące narzędzia dostępne na platformie Linux lub przejrzyj naszą listę narzędzi do tworzenia kopii zapasowych systemu dla systemu Linux.

newsblog.pl

newsblog.pl