Jak utworzyć książkę w programie Microsoft Word

Microsoft Word zawiera gotowe ustawienia strony do tworzenia książek. Niezależnie od tego, czy tworzysz pamiętnik, czy przewodnik po wydarzeniach, te ustawienia pozwalają stworzyć piękną książkę lub broszurę, od początku do końca.

Utwórz książkę lub broszurę

Najpierw idź dalej i otwórz Word. Zaleca się dostosowanie tych ustawień przed napisaniem treści książki, aby zapobiec późnym problemom z formatowaniem.

Gdy już jesteś w programie Word, przejdź do zakładki „Układ”. W grupie „Ustawienia strony” kliknij małą strzałkę w prawym dolnym rogu.

Ikona Ustawienia strony

Otworzy się okno „Ustawienia strony”, w którym automatycznie przejdziesz do zakładki „Margines”. W grupie „Marginesy” możesz ustawić marginesy strony. Domyślnie margines „Rynna” zostanie ustawiony na 0. Może to powodować dalsze problemy, ponieważ margines rynny to wielkość odstępu między treścią książki a zagięciem, w którym strony książki zostaną połączone. To powiedziawszy, idź dalej i daj rynnie 1-calowy margines, aby zawartość książki nie zginęła w zgięciu.

Marginesy ustawień strony

Następnie wybierz strzałkę obok „Wiele stron” w grupie „Strony”, a następnie wybierz „Składanie książki” z menu rozwijanego. Po wybraniu zauważysz, że orientacja strony automatycznie zmienia się z „Pionowej” na „Poziomą”.

Wskazówka: możesz zauważyć opcję „Odwróć składanie książki”. Dotyczy to treści czytanych od prawej do lewej, na przykład książek w stylu japońskim.

Po dostosowaniu ustawień kliknij „OK”.

Konfiguracja strony do tworzenia książki lub broszury została zakończona. Tutaj możesz zrobić mnóstwo rzeczy, w zależności od tego, czego potrzebujesz do swojej książki. Możesz dodać nagłówek lub stopkę, utworzyć spis treści lub podać numery stron książki, aby ułatwić nawigację. Treść i dodatki pozostawiamy Tobie – jesteśmy tu tylko po to, aby pokazać Ci, jak utworzyć konfigurację.

Warto również zauważyć, że w zależności od długości dokumentu może być konieczne podzielenie go na wiele broszur ze względu na sam rozmiar dokumentu. W porządku – możesz później powiązać je w jedną książkę.

Wydrukuj swoją książkę lub broszurę

Gdy skończysz pisać książkę, czas na wydrukowanie. Wybierz kartę „Plik”, a następnie opcję „Drukuj” znajdującą się w lewym panelu.

Opcja drukowania w lewym panelu

Następnie wybierz drugą opcję w grupie „Ustawienia”.

druga opcja w grupie ustawień

Pojawi się rozwijane menu z kilkoma różnymi opcjami stylu drukowania. Jeśli masz drukarkę dwustronną, wybierz (1) „Drukuj na obu stronach” (i określ, czy chcesz odwracać stronę wzdłuż długiej lub krótkiej krawędzi). Jeśli Twoja drukarka nie ma tej funkcji, musisz wybrać (2) opcję „Ręczne drukowanie po obu stronach”.

opcje drukowania

Teraz pozostaje tylko wybrać Drukuj i gotowe!