Jak utworzyć plik napisów do filmu w systemie Windows 10

Plik napisów działa na każdym odtwarzaczu multimedialnym, który je obsługuje. Pliki z napisami nie są trudne do znalezienia dla filmów lub seriali telewizyjnych. Jeśli kupisz Blu-ray lub DVD, napisy są zwykle dołączone. Jeśli tworzysz własne filmy, będziesz musiał samodzielnie utworzyć plik z napisami.

Utwórz plik z napisami

Aby utworzyć plik z napisami, musisz najpierw transkrybować wideo. Możesz wypisać wszystko lub użyć oprogramowania do transkrypcji. Jeśli nie możesz znaleźć takiej, która jest bezpłatna, możesz skorzystać z funkcji dyktowania w telefonie. Zarówno iOS, jak i Android mają świetną funkcję dyktowania, więc użyj jej, jeśli nie chcesz kupować dobrej aplikacji do transkrypcji.

Gdy masz już transkrypcję, będziesz potrzebować aplikacji do utworzenia pliku z napisami. Istnieją płatne aplikacje, które ułatwiają tworzenie pliku z napisami, ale prostą, bezpłatną opcją jest użycie edytora tekstu, takiego jak Notatnik.

Otwórz Notatnik.

W pliku napisów możesz określić kolor tekstu wyświetlanego na ekranie. Każdy wiersz napisów musi mieć dwie rzeczy; ich numer kolejny i jak długo muszą być widoczne na ekranie. Możesz również opcjonalnie użyć znaczników HTML i , aby zastosować kursywę.

W poniższym przykładzie „1” to sekwencja. To jest pierwsza linia, która pojawi się, gdy napisy zaczną się odtwarzać.

Składnia napisów

Czas w kolejnej linii, czyli 00: 00: 45,914 -> 00: 00: 48,850 decyduje o tym, kiedy linia się pojawi, a kiedy zniknie. Jego składnia jest jak poniżej;

[Sequence] [Time the subtitle is displayed begins] –> [Time the subtitle is displayed ends] [Subtitle]

Składnia czasu

Składnia czasu jest następująca:

[hours]: [minutes]: [seconds], [milliseconds]

Przykład:

1
00: 00: 45,914 -> 00: 00: 48,850
DIANA : Kiedyś
chcesz uratować świat.

Chcesz śledzić to z następną linią i następną. Musisz określić kolor tekstu w każdym wierszu, dlatego ludzie wolą używać dedykowanych aplikacji do tworzenia pliku z napisami.

Po wpisaniu wszystkiego musisz zapisać plik z rozszerzeniem SRT. Ponownie możesz to zrobić za pomocą dowolnego edytora tekstu, w tym Notatnika.

Publikowanie napisów

Zawsze dobrze jest dołączyć plik z napisami wszędzie tam, gdzie zdecydujesz się opublikować swoje filmy. W serwisie YouTube możesz dołączyć plik z napisami lub skorzystać z własnego narzędzia do tworzenia napisów. Jeśli publikujesz wideo w innym miejscu, możesz na stałe zakodować napisy. Ma to tę zaletę, że użytkownicy zawsze otrzymują napisy, ale ma tę wadę, że nie mogą ich wyłączyć. Upewnij się, że użytkownicy mogą pobrać plik SRT, a będziesz gotowy do pracy. Większość odtwarzaczy multimedialnych, jeśli nie wszystkie, obsługuje napisy.