Udostępnij teraz w social media:

Użytkownicy uruchamiają programy w systemie Linux za pomocą „programów uruchamiających”. Pliki te zawierają szczegółowe instrukcje, między innymi, jak system operacyjny Linux powinien uruchamiać program i jak powinna wyglądać ikona. W systemie Linux, jeśli chcesz utworzyć skróty menu aplikacji, przekonasz się, że jest to nieco trudniejsze w porównaniu do komputerów Mac lub Windows, ponieważ użytkownicy nie mogą po prostu kliknąć programu prawym przyciskiem myszy i wybrać opcji „utwórz skrót”. Zamiast tego, jeśli chcesz utworzyć skróty menu aplikacji na pulpicie systemu Linux, jest to proces wymagający pewnej wiedzy.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Skróty w menu aplikacji – Terminal

Być może najszybszym sposobem tworzenia skrótów menu aplikacji na pulpicie systemu Linux jest utworzenie ich w terminalu. Podążanie trasą terminala jest mniej przyjazne dla użytkownika, ponieważ nie ma ładnego edytora GUI do przypisywania kategorii aplikacji, wyboru ikon itp.

Pierwszym krokiem do utworzenia nowego skrótu do aplikacji w systemie Linux jest utworzenie pustego pliku Desktop. W terminalu użyj polecenia dotykowego, aby utworzyć nowy skrót.

touch ~/Desktop/example.desktop
chmod +x ~/Desktop/example.desktop
echo '[Desktop Entry]' >> ~/Desktop/example.desktop

Nowa ikona skrótu znajduje się na pulpicie, ale nie ma na niej instrukcji programu. Naprawmy to, edytując nowy plik w edytorze tekstu Nano.

nano ~/Desktop/example.desktop

Pierwsza linia dla dowolnego skrótu do aplikacji to „Nazwa”. Ten wiersz poda nazwę skrótu aplikacji w menu. W edytorze tekstu Nano nadaj skrótowi nazwę.

Name=Example Shortcut

Następną linią skrótu do dodania po polu „Nazwa” jest „Komentarz”. Ta linia jest opcjonalna, ale bardzo przydatna, ponieważ pozwala menu wyświetlić pewne informacje o skrócie.

Comment=This is an example launcher

Po usunięciu „Nazwa” i „Komentarz” możemy dostać się do prawdziwego mięsa wyrzutni. W edytorze tekstu Nano dodaj wiersz „Exec”.

Sprawdź -   Jak przejść z Bash na Korn Shell w systemie Linux

Wiersz „Exec” informuje system operacyjny Linux, gdzie jest program i jak powinien się uruchomić.

Exec=command arguments

Exec jest bardzo wszechstronny i może uruchamiać Pythona, Bash i prawie wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy. Na przykład, aby uruchomić skrypt powłoki lub bash za pomocą skrótu, wykonaj:

Exec= sh /path/to/sh/script.sh

Alternatywnie możesz ustawić skrót aplikacji, aby uruchamiał program w języku Python z:

Exec=python /path/to/python/app

Po ustawieniu linii „Exec” według własnych upodobań dodaj linię „Type”.

Type=Application

Chcesz ustawić niestandardowy skrót za pomocą ikony? Użyj linii „Ikona”.

Icon=/path/to/custom/icon

Teraz, gdy nazwa, komentarz, plik wykonawczy i ikona są ustawione, można bezpiecznie zapisać niestandardowy skrót. Używając kombinacji klawiszy Ctrl + O, zapisz skrót do aplikacji. Następnie wyjdź z Nano za pomocą Ctrl + X.

Sprawdź -   Jak grać w American Truck Simulator w systemie Linux

Zainstaluj niestandardowy skrót do aplikacji w całym systemie za pomocą:

sudo mv ~/Desktop/example.desktop /usr/share/applications

Skróty w menu aplikacji – Alacarte

W systemie Linux jest wiele edytorów menu. W większości działają podobnie i robią to samo. Aby uzyskać najlepsze wyniki, zalecamy korzystanie z aplikacji Alacarte. Jest łatwy w użyciu, działa na wszystkim i można go zainstalować nawet na najbardziej nieznanych dystrybucjach Linuksa (ze względu na jego związek z projektem Gnome).

Alacarte może być już zainstalowany na twoim komputerze z systemem Linux. Sprawdź i zobacz, naciskając Alt + F2, wpisując „alacarte” i klikając Enter. Jeśli aplikacja się uruchamia, masz ją już zainstalowaną. Jeśli nic się nie dzieje, musisz go zainstalować. Postępuj zgodnie z instrukcjami poniżej, aby to działało.

Ubuntu

sudo apt install alacarte

Debian

sudo apt-get install alacarte

Arch Linux

sudo pacman -S alacarte

Fedora

sudo dnf install alacarte -y

OpenSUSE

sudo zypper install alacarte

Ogólny Linux

Nie możesz znaleźć aplikacji do edytowania menu Alacarte w swojej dystrybucji Linuksa? Odwiedź witrynę kodu źródłowego i zbuduj to sam!

Sprawdź -   Jak zainstalować motyw Kripton GTK w systemie Linux

Twórz skróty

Tworzenie skrótów za pomocą edytora menu Alacarte jest odświeżająco proste. Aby rozpocząć, kliknij kategorię. W tym przykładzie utworzymy nowy skrót w kategorii „Internet”.

W kategorii „Internet” kliknij przycisk „Nowa pozycja”. Wybranie opcji „Nowa pozycja” spowoduje otwarcie „Właściwości programu uruchamiającego”.

W oknach „Właściwości programu uruchamiającego” jest kilka rzeczy do wypełnienia. Pierwszą rzeczą do wypełnienia jest „Imię”. Wpisz nazwę programu uruchamiającego w sekcji „Nazwa”. Następnie przejdź do „Dowództwa”.

Sekcja „Polecenie” to miejsce, w którym użytkownik określa, co zrobi skrót. Kliknij przycisk „Przeglądaj”, aby wyszukać skrypt powłoki, plik binarny, aplikację w języku Python itp. I załadować go. Możesz też wpisać polecenie, na przykład jedno z poniższych:

python /path/to/python/app.py

lub

sh /path/to/shell/script/app.sh

lub

wine /path/to/wine/app.exe

Gdy sekcja „Polecenie” programu uruchamiającego jest ustawiona, wpisz komentarz w sekcji „Komentarz”, a następnie wybierz „OK”, aby zakończyć. Po kliknięciu przycisku „OK”, Alacarte natychmiast zapisze i włączy skrót do nowej aplikacji na pulpicie systemu Linux!