Udostępnij teraz w social media:

Bezpieczeństwo danych i prywatność stają się w coraz większym stopniu głównym celem przeglądarki Mozilla Firefox. Podczas gdy Mozilla nadal bada usługi oparte na subskrypcji mające na celu ochronę prywatności, takie jak Mozilla VPN, wiele narzędzi jest zintegrowanych z przeglądarką bezpłatnie.

Poniżej omówimy, jak korzystać z jednego z wbudowanych narzędzi bezpieczeństwa Firefoksa: usługi monitorowania naruszenia danych o nazwie Firefox Monitor.

Co to jest Firefox Monitor?

Firefox Monitor to usługa świadczona przez Mozillę w połączeniu z Czy zostałem oszukany, aby monitorować, czy Twoje dane zostały ujawnione w przypadku naruszenia danych online.

Usługa Mozilla Firefox Monitor pobiera Twój adres e-mail i skanuje go pod kątem biblioteki znanych naruszeń danych, aby sprawdzić, czy zostałeś dotknięty. Skanowanie z Firefox Monitor wyszuka publiczne wycieki danych sięgające 2007 roku.

Sprawdź -   Jak skonfigurować komputer Mac dla swoich dzieci

Podobnie możesz zarejestrować się, aby otrzymywać powiadomienia, jeśli Twój adres e-mail zostanie naruszony w przyszłości. A co najważniejsze, nie musisz tak naprawdę używać przeglądarki Firefox, aby korzystać z Firefox Monitor.

Jak korzystać z programu Firefox Monitor

Rozpoczęcie pracy z Firefox Monitor jest prostym procesem. Aby rozpocząć, musisz odwiedzić Witryna internetowa Firefox Monitor. Zostaniesz powitany zaproszeniem do sprawdzenia adresu e-mail pod kątem znanych naruszeń danych publicznych. Śmiało i wprowadź adres e-mail.

Można to zrobić w dowolnej przeglądarce, z dowolnym adresem e-mail.

Po przesłaniu adresu e-mail szybko otrzymasz wyniki wskazujące, ile – jeśli w ogóle – danych narusza adres podany.

Plik

Teraz na stronie wyników skanowania kliknij przycisk „Ostrzegaj mnie o nowych naruszeniach”, a zostaniesz poproszony o zalogowanie się na konto Firefox. Pamiętaj, że nie musisz używać przeglądarki Firefox, aby założyć konto Firefox.

Sprawdź -   Jak wyeksportować lub usunąć historię wyszukiwania Outlook.com

To powiedziawszy, będziesz potrzebować konta Firefox, jeśli chcesz zarejestrować się w celu dalszego monitorowania i alertów. Witryna przeprowadzi Cię przez proces jego tworzenia.

Logowanie się za pomocą konta Firefox

Po zalogowaniu się przejdziesz na stronę podsumowania naruszeń, która informuje, ile naruszeń danych jest powiązanych z kontem e-mail. Ta strona potwierdzi również, ile adresów e-mail jest aktywnie monitorowanych pod kątem przyszłych naruszeń danych.

Strona podsumowania naruszenia dla programu Firefox Monitor

Otrzymasz również e-mail z raportem na adres e-mail, który wybrałeś do monitorowania.

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem od Firefox Monitor

Otóż ​​to. Jeśli podany przez Ciebie adres e-mail zostanie ujawniony, zostaniesz o tym powiadomiony. Należy jednak pamiętać, że wykrycie, zweryfikowanie i dodanie do publicznych baz danych może zająć trochę czasu.

To powiedziawszy, może upłynąć trochę czasu między momentem rzeczywistego naruszenia a ostrzeżeniem przez Firefox Monitor.

Anulowanie subskrypcji w Firefox Monitor

Jeśli zdecydujesz, że nie chcesz już być częścią Firefox Monitor, rezygnacja z subskrypcji jest dość prostym procesem. Aby to zrobić, musisz odwiedzić witrynę Firefox Monitor i zalogować się na swoje konto Firefox.

Sprawdź -   Jak zmodernizować Ubuntu za pomocą motywu Flattiance GTK

Po zalogowaniu się zobaczysz ikonę swojego profilu w prawym górnym rogu ekranu, obok ikony menu siatki. Kliknij ikonę swojego profilu, aby uzyskać dostęp do menu rozwijanego. W menu rozwijanym kliknij „Preferencje”, aby otworzyć ustawienia programu Firefox Monitor.

Kliknij

Tutaj zobaczysz kilka opcji otrzymywania alertów z Firefox Monitor, a także opcję dodania innego adresu e-mail. Na dole strony zobaczysz opcję „Usuń Firefox Monitor”, która pozwoli Ci zrezygnować z otrzymywania jakichkolwiek przyszłych wiadomości e-mail z Firefox Monitor.

Kliknij

Po kliknięciu przycisku „Usuń Firefox Monitor” zostaniesz poproszony o potwierdzenie wyboru. Po wykonaniu tej czynności zostaniesz zrezygnowany i przeniesiony z powrotem na stronę główną programu Firefox Monitor. Twoje konto Firefox pozostanie aktywne i możesz zarejestrować się w dowolnym momencie.