Jak uzyskać bezpłatny raport kredytowy

W tym artykule wyjaśniono, jak uzyskać bezpłatny raport kredytowy od jednego z 3 dużych biur kredytowych. Wyjaśnimy również ograniczenia tych bezpłatnych raportów, zarówno jakościowych, jak i ilościowych, oraz wyjaśnimy, dlaczego raporty kredytowe są konieczne, a także wyjaśnimy, czego można się z nich nauczyć.

Istnieje wiele powodów, dla których warto sprawdzić raport kredytowy. Przede wszystkim jest to dobry sposób, aby dowiedzieć się, czy padłeś ofiarą oszustwa tożsamości. Jeśli ktoś inny użył Twojej tożsamości do nielegalnego uzyskania kredytu, poinformuje Cię o tym raport kredytowy. Oprócz tego raport kredytowy ujawnia wiele informacji, które mogą być pomocne i interesujące z innych powodów. Na przykład może ci pokazać, kto jeszcze otrzymywał twoje raporty kredytowe – na przykład twój bank lub pracodawca. W tym poście opowiemy Ci wszystko o tym i nie tylko, ale najpierw wyjaśnimy, co właściwie zawiera raport kredytowy.

Co to jest raport kredytowy?

Biuro informacji kredytowej to firma, która zbiera, zarządza i kompiluje informacje o pożyczkodawcach i kredytach, które udzielają konsumentom i organizacjom. W Stanach Zjednoczonych trzy główne biura to Equifax, Experian i TransUnion. Praca wykonywana przez firmy jest ustandaryzowana i podobna. Ostatecznie wszystko sprowadza się do dostarczania raportów kredytowych konsumentom i zainteresowanym stronom (takim jak potencjalni i obecni pracodawcy).

Teraz raporty kredytowe zaczynają się od podstawowych, prostych informacji, takich jak aktualne i przeszłe adresy, historie zatrudnienia i (czasami) numery ubezpieczenia społecznego. Podsumowują, czy ktoś ma solidną historię kredytową, czy nie, i obejmują oceny kredytowe, zapytania kredytowe i negatywne działania, takie jak zastawy, przejęcia i zajęcia zarobkowe. Niektóre negatywne dane – takie jak bankructwa – pozostają w raporcie nawet przez dekadę, ale przeciętne negatywne działanie nie dotyczy osoby dłużej niż 7 lat.

Oto pełniejsza lista tego, co znajduje się w przeciętnym raporcie kredytowym:

Dane osobowe. Są to nazwiska, adresy, numery SSN, aktualne i przeszłe numery.
Szczegóły kredytu. Obejmują one salda rachunków bieżących, historie płatności, zaciągnięte kredyty i ich kwoty, szczegóły kredytu (w tym typ), nazwy wierzycieli itp.
Informacja publiczna. Może to obejmować zastawy, przejęcia, przejęcia, bankructwa i wszystko inne, co wpływa na twoją zdolność kredytową.

Kto może zobaczyć Twój raport kredytowy?

Raport kredytowy składa się z czterech głównych sekcji, do których można uzyskać dostęp na różne sposoby. Pierwsza dotyczy twojej tożsamości. Druga sekcja jest również największa i dotyczy Twojej najnowszej historii. Obejmuje otwarte linie kredytowe, zwane także liniami handlowymi, i jest przedmiotem zainteresowania banków rozważających przyznanie Ci kredytu, ubezpieczycieli, właścicieli, ubezpieczycieli, wierzycieli i strony trzecie. Wszystkie te podmioty są prawnie zobowiązane do dostępu do raportu kredytowego w określonych okolicznościach. Jedyne, czego potrzebują, to Twoja zgoda – która często może mieć formę zaznaczonego pola.

Innymi słowy, jeśli ktoś może stracić lub zyskać, pożyczając Ci pieniądze lub w inny sposób mający udział finansowy w Twojej zdolności kredytowej, prawdopodobnie zobaczy, że Twój raport kredytowy spełnia kilka warunków.

Wróćmy teraz do samych raportów kredytowych. Część trzecia dotyczy rejestrów publicznych. Chociaż większość ludzi nie ma dostępu do Twojego raportu kredytowego, mogą zasadniczo samodzielnie skompilować trzecią sekcję. Widzenie tego rodzaju informacji po prostu nie jest trudne. Wreszcie czwarta sekcja zawiera listę wszystkich zapytań dotyczących raportów. Podobnie jak powyżej, dane te są dostępne dla każdego, kto ma interes w tym, że jesteś dobrym pożyczkobiorcą i / lub zarabiającym. Poza osobami i organizacjami, które pasują do tego opisu, nikt nie ma swobodnego dostępu do twojego raportu kredytowego.

Kiedy możesz otrzymać bezpłatny raport kredytowy?

Istnieją dwie sytuacje, w których standardem jest uzyskanie bezpłatnego raportu kredytowego. Po pierwsze, każdy mieszkaniec USA ma prawo do otrzymania jednego bezpłatnego raportu kredytowego rocznie. Nie ma znaczenia, przez które biuro informacji kredytowej to zrobisz; wszyscy trzej mają prawny obowiązek obsługiwać konsumentów w ten sposób zgodnie z Ustawa o rzetelnej sprawozdawczości kredytowej. Dobre jest to, że możesz tego użyć, aby uzyskać wiele raportów kredytowych, korzystając z różnych agencji. W ten sposób możesz być na bieżąco ze swoją zdolnością kredytową i historią co kilka miesięcy, co nie jest świetne – ale pod żadnym względem nie jest zbyt kiepskie.

Poza rocznymi raportami, do których mają prawo wszyscy Amerykanie, możesz otrzymać bezpłatny raport w kilku innych sytuacjach. Po pierwsze, możesz otrzymać bezpłatny raport, jeśli ktoś podjął wobec Ciebie negatywne działania. Obejmuje to „bierne” działania, takie jak odmowa kredytu, odmowa zatrudnienia, wszelkie wyroki sądowe przeciwko tobie oraz wezwania od windykatorów. Jeśli kredyt w jakikolwiek sposób niekorzystnie na Ciebie wpłynął, masz 60 dni na złożenie wniosku o bezpłatny raport.

Ponadto, jeśli jesteś bezrobotny i masz zamiar szukać pracy, jesteś ofiarą kradzieży tożsamości lub korzystasz z zasiłku socjalnego, masz również prawo do bezpłatnego zgłoszenia w wybranym przez siebie momencie – bez żadnych zobowiązań.

Jakie informacje muszę podać, aby otrzymać bezpłatny raport?

Nie potrzebujesz wiele, aby uzyskać dokładny bezpłatny raport kredytowy. W rzeczywistości wystarczy podać imię i nazwisko oraz datę urodzenia, jeśli korzystasz z jednej z usług internetowych, które polecamy na tej stronie. Jeśli korzystasz z biura, być może będziesz musiał podać swój numer PESEL – i wszelkie niedawne adresy (jeśli przeprowadziłeś się w ciągu ostatnich 24 miesięcy). Biuro może poprosić Cię o dodatkowe informacje w oparciu o Twoją historię i ostatnie wydarzenia, ale ogólnie rzecz biorąc, jest to naprawdę proste. Po podaniu niezbędnych danych otrzymasz informacje o swojej zdolności kredytowej w ciągu kilku minut (jeśli jesteś online) lub w ciągu 2 tygodni (jeśli wysyłasz pocztę do biura).

Należy tu zwrócić uwagę

Otrzymywanie cudzego raportu bez jego zgody jest absolutnie nielegalne. Możesz znać czyjeś imię i nazwisko, adres i numer PESEL, ale nic z tego nie sprawia, że ​​możesz sprawdzić jego historię kredytową za pośrednictwem biura. Jeśli chcesz nieformalnie poznać czyjąś historię kredytową – nie jako pracodawca, właściciel mieszkania itp. – możesz to zrobić, korzystając z usługi sprawdzania przeszłości. Upewnij się tylko, że sprawdziłeś przepisy stanowe i federalne. Jeśli nadużyjesz możliwości uzyskania bezpłatnego raportu na temat zdolności kredytowej innej osoby, możesz spotkać się z karami, grzywnami, a nawet zarzutami karnymi.

W zamknięciu

Teraz wiesz, jak korzystać z 3 dużych biur kredytowych, aby uzyskać raporty kredytowe. Daj nam znać w komentarzach poniżej, jeśli masz jakieś pytania, komentarze lub spostrzeżenia, którymi chcesz się podzielić.

x