Jak uzyskać dostęp do Dysku Google w systemie Linux

Obecnie istnieje wiele różnych rozwiązań do przechowywania danych w chmurze. Jest niesławny Dropbox, Box.com, OneDrive firmy Microsoft i oczywiście Dysk Google. W większości przypadków przechowywanie w chmurze jest bardzo niepewne w systemie Linux. Spośród wszystkich popularnych rozwiązań tylko niewielka ich część zajęła aktywnie czas na utworzenie klienta synchronizującego specjalnie dla platformy Linux. Google nie jest inny. Pomimo tego, że są wielkimi fanami Linuksa, nie ma oficjalnego sposobu na dostęp do Dysku Google w systemie Linux. Oznacza to, że jeśli wyśrodkowałeś sposób zapisywania i tworzenia kopii zapasowych plików w Google, na komputerze nie ma folderu na Dysku, który umożliwia szybkie i łatwe przesyłanie i udostępnianie plików. Zamiast tego utkniesz podczas przesyłania rzeczy z przeglądarki internetowej i będziesz zmuszony przegapić wszystkie schludne funkcje pulpitu, które Google dodaje do komputerów Mac i Windows.

Na szczęście wielu programistów Linuksa, którzy polegają na Dysku Google, ma już dość siedzenia i czekania, aż Google utworzy program do synchronizacji Dysku. Postanowili stworzyć programy, które umożliwiają użytkownikom łatwy dostęp do Dysku Google w systemie Linux bezpośrednio z pulpitu. W tym artykule porozmawiamy o najlepszym, jaki możesz teraz zdobyć!

Instalowanie Google-Drive-Ocamlfuse

Dysk Google Ocamlfuse jest dostępny dla wielu różnych dystrybucji Linuksa. Oto, jak to działa:

Ubuntu

Możesz zainstalować Google Drive Ocamlfuse, dodając PPA. Wprowadź te trzy polecenia w terminalu, aby go zainstalować.

sudo add-apt-repository ppa:alessandro-strada/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install google-drive-ocamlfuse

Arch Linux

Użytkownicy Arch Linuksa mogą zainstalować Google-drive-ocamlfuse z AUR, budując ten pakiet. Idź do tego połączyć, znajdź „pobierz migawkę” i kliknij ją. Spowoduje to pobranie wszystkiego, co niezbędne do zbudowania programu.

Wyodrębnij migawkę, klikając ją prawym przyciskiem myszy w menedżerze plików, a następnie wybierając opcję „wypakuj”. Po rozpakowaniu otwórz terminal i wprowadź go za pomocą polecenia CD.

cd ~/Downloads/google-drive-ocamlfuse-git

W katalogu znajduje się wiele plików. Wszystko to łączy się, gdy uruchamiasz polecenie makepkg.

makepkg

Polecenie make wyjdzie i zainstaluje wszystkie pliki, których potrzebuje Google Drive Ocamlfuse, a następnie skompiluje program ze źródła i wygeneruje pakiet Arch Linux. Po zakończeniu zainstaluj go za pomocą:

sudo pacman -U *.pkg.tar.xz

Ze źródła

Jeśli twojej dystrybucji Linuksa nie ma na liście, nie ma pakietu do zainstalowania dla Google Drive Ocamlfuse. Zamiast tego pobierz kod źródłowy i skompiluj go. Może to być złożony proces (w zależności od poziomu umiejętności), a jego przedstawienie w tym miejscu zajmie zbyt dużo czasu. Zamiast, przejdź do instrukcji programista zaplanował, aby go zainstalować.

Synchronizacja z Google-Drive-Ocamlfuse

Aby zsynchronizować się z Google, najpierw zaloguj się. Zrób to, uruchamiając to polecenie w oknie terminala:

google-drive-ocamlfuse

Spowoduje to natychmiastowe otwarcie okna logowania Google Oauth. Wprowadź szczegóły swojego konta Google, aby kontynuować.

Następnie utwórz folder synchronizacji zawierający:

mkdir -p ~/Google-Drive

Po skonfigurowaniu wszystkiego można rozpocząć synchronizację. Ściągnij wszystko z Dysku Google za pomocą tego polecenia:

google-drive-ocamlfuse ~/Google-Drive

Przesyłanie plików

Przesyłanie plików na Dysk Google za pomocą klienta synchronizacji działa tak samo, jak pobieranie. Aby przesłać pliki na konto Dysku, po prostu umieść dowolny plik w folderze ~ / Google-Drive, a następnie uruchom polecenie synchronizacji. Po uruchomieniu Google Drive Ocamlfuse przejrzy lokalny folder synchronizacji pod kątem wszelkich zmian, które mogły zostać wprowadzone, i prześle te zmiany. Ponadto usunięcie pliku lokalnie spowoduje usunięcie go również z Dysku (po prostu uruchom polecenie synchronizacji po usunięciu czegoś).

Porady

Zapamiętanie polecenia synchronizacji plików z Dysku Google może być trudne, zwłaszcza jeśli jesteś nowym użytkownikiem. Zamiast tego zróbmy skrypt powłoki ze wszystkimi szczegółami w środku. W ten sposób wysyłanie i odbieranie plików z Dysku Google jest znacznie łatwiejsze.

W terminalu napisz: nano ~ / driversync

Spowoduje to utworzenie pustego pliku o nazwie „driversync” w folderze domowym.

Następnie wklej tę pierwszą linię. Ta linia kodu to shebang. Pomaga bashowi zrozumieć, jak uruchomić skrypt.

#!/bin/bash

Po shebang utwórz spację (klawiszem Enter), a następnie wklej to:

google-drive-ocamlfuse /home/username/Google-Drive

Uwaga: zmień nazwę użytkownika na swoją nazwę użytkownika

Zapisz skrypt, naciskając CTRL + O, a następnie użyj polecenia chmod, aby oznaczyć go jako wykonywalny:

sudo chmod +x ~/drivesync

Na koniec skopiuj go do / usr / bin za pomocą polecenia CP. W ten sposób driveync będzie działać w dowolnym miejscu za pośrednictwem wiersza poleceń.

sudo cp ~/drivesync /usr/bin

Od teraz synchronizuj Dysk Google z folderem / home / username / Google-Drive, wpisując w terminalu:

sudo drivesync

Wniosek

Google naprawdę ma hit, jeśli chodzi o Dysk Google. Ma wiele zabójczych funkcji, takich jak konwersja dokumentów, niezawodność serwerów Google i cały pakiet biurowy do wykorzystania. Dlatego to taka szkoda, że ​​musisz przejść tak wiele, aby uzyskać dostęp do Dysku Google w systemie Linux. Miejmy nadzieję, że w miarę jak Linux zyskuje coraz większą umiejętność dzielenia się myślami, pomysł Google, aby stworzyć klienta synchronizacji Dysku, stał się rzeczywistością. Do tego czasu synchronizacja plików z oprogramowaniem innych firm jest tak dobra, jak to tylko możliwe.