Udostępnij teraz w social media:

Aktualizacja systemu Windows 10 z maja 2019 r. Wreszcie oferuje łatwy, bezpieczny i oficjalnie obsługiwany sposób uzyskiwania dostępu do plików systemu Linux i pracy z nimi z poziomu Eksploratora plików i innych aplikacji. Oto, jak uzyskać dostęp do plików podsystemu Windows dla systemu Linux.

W przeciwieństwie do poprzednich metod, jest to bezpieczny sposób pracy z plikami Linuksa! Windows robi trochę magii w tle, umożliwiając edycję plików Linuksa z aplikacji Windows bez powodowania problemów z uprawnieniami do plików. Nadal nie powinieneś modyfikować plików bazowych w ich rzeczywistej lokalizacji w systemie.

Istnieją dwa sposoby uzyskania dostępu do plików Linuksa. Po pierwsze, łatwe. Z poziomu podsystemu Windows dla środowiska Linux, które chcesz przeglądać, uruchom następujące polecenie:

explorer.exe .

Spowoduje to uruchomienie Eksploratora plików, pokazującego bieżący katalog Linuksa – możesz z niego przeglądać system plików środowiska Linux.

Sprawdź -   Jak importować i eksportować zadania z Harmonogramu zadań w systemie Windows 10

Możesz także uzyskać do nich bezpośredni dostęp ze ścieżki wsl $. W Eksploratorze plików lub dowolnej innej aplikacji systemu Windows, która może przeglądać pliki, przejdź do następującej ścieżki:

wsl$

Zobaczysz foldery wszystkich zainstalowanych dystrybucji Linuksa, które są ujawnione tak, jakby były udziałami sieciowymi. Na przykład Ubuntu 18.04 jest zwykle dostępny pod adresem wsl $ Ubuntu-18.04.

Możesz utworzyć skrót do tego folderu – na przykład możesz przeciągnąć go do sekcji Szybki dostęp na pasku bocznym Eksploratora plików.

Windows 10 pokazuje lokalizację sieciową wsl $ w Eksploratorze plików

Ponownie, możesz normalnie modyfikować te pliki, tak jakby były plikami innego typu w twoim systemie. Modyfikuj pliki za pomocą narzędzi systemu Windows (Notatnik obsługuje nawet końcówki linii Unix!), Twórz nowe pliki w folderach Linuksa, usuwaj pliki lub rób co tylko zechcesz. System Windows zapewni, że nic nie pójdzie nie tak, a uprawnienia do pliku zostaną poprawnie zaktualizowane.

Sprawdź -   Jak dołączyć podpisy do wykresów programu Microsoft Excel