Jak uzyskać najlepsze odbitki fotograficzne z drukarek drogeryjnych

Udostępnij teraz w social media:

Nie ma to jak wydrukowane zdjęcie. Żaden elektroniczny wygaszacz ekranu ani cyfrowa ramka na zdjęcia nie mogą naprawdę zastąpić cennego zdjęcia przyklejonego do drzwi lodówki lub oprawionego w kominek. A nawet jeśli nie lubisz budować kolażu nad łóżkiem, kilka dobrze dobranych wydrukowanych zdjęć będzie świetnym prezentem.

Niestety, chociaż każdy ma w kieszeni niesamowity aparat, niewiele osób ma w domu drukarkę, która może robić świetne odbitki zdjęć. Zamiast tego najlepsza drukarka, do której masz łatwy dostęp, znajduje się prawdopodobnie w lokalnej aptece lub innym sklepie detalicznym. Oto, jak uzyskać świetne wyniki.

Problemy z (niektórymi) wydrukami w aptekach

Drukarki aptek są w większości całkiem dobre. Z pewnością są lepsze niż tania drukarka atramentowa do drukowania zdjęć. Chociaż istnieje niewielka różnica w jakości w zależności od tego, jak nowa i dobrze utrzymana jest drukarka, są one co najmniej równe usługom drukowania online – a wyniki uzyskuje się szybciej, dzięki czemu można je sprawdzić i spróbować ponownie, jeśli zajdzie taka potrzeba .

Jednak w programowaniu komputerowym istnieje maksyma: śmieci wchodzą, śmieci wychodzą. To samo dotyczy drukowania zdjęć. Jeśli ktoś wydrukuje niewyraźny zrzut ekranu w niskiej rozdzielczości, nie ma znaczenia, jak dobra jest drukarka, będzie wyglądać okropnie. W rzeczywistości prawdopodobnie będzie wyglądał gorzej wydrukowany niż na ekranie telefonu. Drukowanie nie jest jakąś magiczną poprawką, która może zwiększyć rozdzielczość lub jakość obrazu; bardziej prawdopodobne jest ujawnienie wad.

Ponadto inne dziwactwa związane z procesem drukowania mogą wpływać na jakość wydruków – nawet jeśli zaczniesz od dobrego pliku. Na przykład ekrany są podświetlane: daje to złudzenie, że obraz jest jaśniejszy niż jest, i dlatego tak wiele drukowanych zdjęć z telefonu wygląda szaro i matowo. Podobnie, jeśli proporcje zdjęcia w telefonie prawdopodobnie nie odpowiadają proporcjom rozmiaru wydruku, drukarka po prostu obetnie krawędzie, wycinając ważne szczegóły.

  Jak wysłać wiadomość z pulpitu na telefon z Androidem

Żaden z tych problemów nie jest niemożliwy do rozwiązania, ale musisz wiedzieć, że one istnieją.

Znajdź plik najwyższej jakości

Najlepszym plikiem do wydrukowania jest prawie zawsze oryginalny obraz prosto z aparatu – jest to plik o najwyższej możliwej rozdzielczości.

Problem polega na tym, że serwisy społecznościowe i aplikacje do czatu, których ludzie używają do udostępniania swoich ulubionych zdjęć, generalnie kompresują, optymalizują i inaczej modyfikują oryginalne pliki, aby przyspieszyć ich przesyłanie i ułatwić obsługę. Po prostu nie uzyskasz najlepszych rezultatów ze zdjęcia zapisanego na Instagramie lub WhatsApp, które często są zdjęciami, które ludzie próbują wydrukować.

Przesłałem to zdjęcie do Facebooka. Pierwotnie było to 2,7 MB i 5166 x 3444 pikseli. Kiedy zapisałem go z mojej osi czasu, miał zaledwie 74 KB i 960 × 640 pikseli.

Jeśli jesteś osobą, która zrobiła zdjęcie, zamiast pobierać kopię opublikowaną na Facebooku lub Twitterze, wróć do aplikacji do zdjęć i znajdź oryginalną wersję. Jeśli zabrał ją znajomy, skontaktuj się z nim i poproś o przesłanie. Upewnij się tylko, że postępują zgodnie z naszymi wskazówkami dotyczącymi wysyłania obrazów w wysokiej rozdzielczości.

Jeśli nie możesz wyśledzić oryginalnego pliku, opcje drukowania są znacznie bardziej ograniczone. Jeśli przesłałeś wysokiej jakości plik na Facebooka, może to być przydatne do małych wydruków, ale w przeciwnym razie musisz zaakceptować utratę jakości swoich wydruków. Jeśli coś wygląda na nieco rozmyte po powiększeniu telefonu, po wydrukowaniu będzie tak samo.

Wybierz rozmiar wydruku

Pliki wysokiej jakości nie tylko zapewniają lepszy wygląd wydruków, ale także określają, jak duży może być wydruk. Standardowe opcje to 4 cale na 6 cali (4 × 6), 5 cali na 7 cali (5 × 7) i 8 cali na 10 cali (8 × 10). Możesz drukować w orientacji pionowej lub poziomej, więc 4 × 6 może mieć 4 cale szerokości i 6 cali wysokości lub 6 cali szerokości i 4 cale wysokości. Większość aptek oferuje również kwadratowe odbitki o szerokości od 4 cali do 8 cali.

  5 najlepszych aplikacji do robienia notatek na Androida

Zwykle zdjęcia są drukowane z prędkością 300 punktów na cal (DPI). Oznacza to, że w przypadku wydruku o wymiarach 6 cali na 4 cale potrzebujesz rozdzielczości obrazu 1800 na 1200 pikseli. To znacznie poniżej rozmiaru obrazu 4032 na 3024 piksele, który można uzyskać z iPhone’a 11 lub dowolnego innego smartfona z aparatem o rozdzielczości 12 megapikseli, ale wciąż jest większy niż 1080 na 1350 pikseli to największe zdjęcie, jakie możesz przesłać na Instagram.

Jeśli masz oryginalny plik, będziesz mógł drukować w dowolnym standardowym rozmiarze. Zdjęcie o rozdzielczości 12 megapikseli drukowane w pełnej rozdzielczości przy 300 dpi miałoby wymiary 13,44 cala na 10,08 cala – trochę mniej niż 8 × 10. (Pamiętaj, że możesz wydrukować większe zdjęcia jako plakat lub na płótnie, ale to zupełnie inny proces).

Bardziej liczy się wybrany współczynnik proporcji. Współczynnik proporcji 4: 3, który jest domyślny w większości smartfonów, nie pasuje do żadnego standardowego rozmiaru wydruku. Oto zdjęcie, które zrobiłem moim iPhonem w jego natywnym współczynniku proporcji.

oryginalny

Oto, co jest przycinane przy 6 × 4.

6x4

I 5 × 7.

5x7

I 8 × 10.

8x10

Jak widać, bez względu na to, z jakim nadrukiem wybierzesz, stracisz rzeczy na krawędziach. Na przykład w przypadku zdjęcia grupowego kuszące jest wybranie możliwie największego odbitki – 8 × 10 – ale często oznacza to wycięcie każdego, kto stoi na zewnątrz grupy. W rzeczywistości uzyskasz lepsze zdjęcie z nadrukiem 5 × 7, który przycina sufit i podłogę.

Przygotuj swoje zdjęcie do drukowania

Podstawowe narzędzia do edycji, które zapewnia większość kiosków drukujących, są okropne w użyciu. O wiele lepiej jest używać smartfona lub komputera. Możesz w pełni edytować swoje zdjęcia, jeśli chcesz (i jest to coś, co zalecamy), ale powinieneś wprowadzić kilka prostych poprawek do każdego zdjęcia, które planujesz wydrukować:

Rozjaśnij go trochę, zwiększając jasność lub ekspozycję w wybranej aplikacji do edycji. Zdjęcia zawsze wyglądają jaśniej niż na ekranie.
Przytnij obraz do odpowiedniego współczynnika proporcji. Daje to kontrolę nad tym, co jest wycinane, zamiast po prostu pozwolić drukarce na automatyczne wyśrodkowanie obrazu.
Jeśli używasz iPhone’a, przekonwertuj plik HEIC na JPG.

  Rób ruchome zdjęcia swoim iPhonem i zapisuj jako GIF

Przynajmniej na początku nie ma potrzeby dramatycznej regulacji kolorów, nasycenia ani ostrości. Zarówno konwersja JPEG wykonana przez smartfon lub aparat, jak i sama drukarka powinny nadać obrazom wystarczającą moc.

Oceń wyniki

Drukowanie jest niedoskonałym procesem i bez skalibrowanej konfiguracji zawsze zauważysz pewne różnice między wyglądem zdjęcia na ekranie a wyglądem wydruku.

Po odzyskaniu odbitek porównaj je z oryginalnymi zdjęciami. Jeśli jesteś zadowolony z wyników, super. Jeśli jednak są pewne różnice, które Ci się nie podobają, możesz wrócić do oryginalnych plików i wprowadzić pewne poprawki. Na przykład, jeśli wydrukowane zdjęcia wydają się nieco zbyt żółte, należy dostosować balans bieli. Jeśli nadal są trochę za ciemne, musisz nieco zwiększyć jasność.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​większość różnic w drukowaniu jest dość spójna, przynajmniej jeśli używasz tego samego smartfona i drukarki. Gdy już wiesz, jakie poprawki musisz wprowadzić, możesz je robić za każdym razem i niezawodnie uzyskiwać świetne wydruki.

Poza tym, chociaż jestem wielkim fanem drukarek w drogeriach, rozważ pójście do lokalnego sklepu fotograficznego. Prawdopodobnie będą korzystać z podobnych maszyn, ale mają nieco większe doświadczenie w drukowaniu prac wysokiej jakości – personel będzie w stanie Ci pomóc, jeśli coś nie pójdzie zgodnie z oczekiwaniami.

x