Jak używać i instalować FlatPak w systemie Linux

Wydaje się, że uniwersalne instalatory aplikacji to nowość w świecie Linuksa. Masz programistów odpowiedzialnych za Ubuntu, którzy pracują nad snapami, obrazem aplikacji (aka najbliższym plikom .exe w systemie Linux), Deis, ZeroInstall i oczywiście nową rzeczą, o której wszyscy mówią: Flatpak. Zbyt długo społeczność open source i Linux jako całość potrzebowały jednego sposobu dostarczania oprogramowania do wielu różnych dystrybucji Linuksa. W 2017 r. O wyróżnienie konkuruje wiele różnych projektów oprogramowania. Flatpak nie jest inny. Jest to narzędzie opracowane przez Free Desktop Project, które obiecuje bardzo łatwe dostarczanie dowolnego rodzaju oprogramowania, bezproblemowo i łatwo do dowolnego typu dystrybucji Linuksa na rynku.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

W tym artykule omówimy, jak sprawić, by ta ekscytująca nowa technologia działała na Twojej ulubionej dystrybucji Linuksa.

Instalowanie FlatPak

Programiści Flatpak ciężko pracowali z opiekunami dystrybucji Linuksa, aby wszystko działało łatwo. Otwórz okno terminala, znajdź sekcję z używanym systemem operacyjnym i wprowadź polecenie (a), aby go zainstalować!

Arch Linux

sudo pacman -S flatpak

Fedora

sudo dnf install flatpak

OpenSUSE

sudo zypper install flatpak

Mageia

sudo urpmi flatpak

lub (jeśli używasz DNF)

sudo dnf install flatpak

Ubuntu

Ubuntu 16.04 LTS

sudo add-apt-repository ppa:alexlarsson/flatpak
sudo apt update sudo apt install flatpak

Ubuntu 17.04+

sudo apt install flatpak

Debian Testing / Unstable

sudo apt-get install flatpak

Gentoo

Najpierw zdobądź powłokę roota: sudo -s lub su

Następnie utwórz nowy plik konfiguracyjny: nano -w /etc/portage/repos.conf/flatpak-overlay.conf

Wklej następujący kod do pliku:

[flatpak-overlay]
priority = 50
location = /usr/local/portage/flatpak-overlay
sync-type = git
sync-uri = git://github.com/fosero/flatpak-overlay.git

auto-sync = Tak

Zapisz plik konfiguracyjny za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl + O.

Na koniec uruchom synchronizację, aby zainstalować Flatpak.

emerge --sync

Korzystanie z Flatpak

Flatpak to bardzo zdecentralizowana technologia. W przeciwieństwie do innych „uniwersalnych aplikacji”, takich jak snapy, nie ma jednego sklepu z oprogramowaniem. Zamiast tego jest ich wiele. Ten program pozwala użytkownikom tworzyć własne kontenery i przesyłać je na oficjalne serwery, ale jest również możliwe, aby użytkownicy hostowali własne i całkowicie ignorowali oficjalny sposób.

Czy jesteś programistą? Sprawdź oficjalne informacje na dowiedz się, jak zrobić Flatpak.

Instalowanie Flatpak z repozytorium

Aby zainstalować aplikację Flatpak na komputerze z systemem Linux, otwórz terminal. Następnie wprowadź to polecenie, aby uzyskać uprawnienia administratora: sudo -s

W tym przykładzie zainstalujemy Spotify za pomocą wiersza poleceń. Zacznij od poinformowania usługi Flatpak, aby pobrać aplikację zdalną.

flatpak install --from https://s3.amazonaws.com/alexlarsson/spotify-repo/spotify.flatpakref

Następnie zainstaluj Spotify za pomocą polecenia uruchomienia.

flatpak run com.spotify.Client

Po zakończeniu procesu sprawdź menu aplikacji. Pojawi się ikona Spotify.

Instalowanie Flatpak z pliku

Na szczęście wiersz poleceń nie jest jedynym sposobem na zainstalowanie aplikacji Flatpak. Możliwe jest również pobranie pliku .flatpakref i zainstalowanie go bez wprowadzania ani jednej komendy.

Najpierw upewnij się, że oprogramowanie gnome jest zainstalowane w systemie (choć najprawdopodobniej już jest). Następnie pobierz plik .flatpakref za pośrednictwem strona aplikacji. W tym przykładzie będziemy używać Skype.

Po pobraniu pliku na komputer otwórz menedżera plików i przejdź do lokalizacji pobranej aplikacji. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Otwórz za pomocą instalacji oprogramowania”. Spowoduje to uruchomienie sklepu Gnome Software i wyświetlenie strony ze szczegółowymi informacjami o aplikacji, która zostanie zainstalowana.

Kliknij przycisk instalacji, wprowadź hasło i poczekaj. Po zakończeniu programu pojawi się powiadomienie.

Otóż ​​to! Sprawdź menu aplikacji dla nowo zainstalowanego programu.

Aktualizowanie Flatpaks

Aktualizacja, podobnie jak instalacja, jest możliwa na dwa sposoby. Pierwszy sposób to terminal. Zacznij od wypisania wszystkich zainstalowanych Flatpaks w systemie za pomocą polecenia list.

flatpak list

Następnie wybierz aplikację Flatpak z listy i dodaj ją na końcu: aktualizacja flatpak

Spowoduje to zaktualizowanie indywidualnej aplikacji. Alternatywnie, po prostu wpisz flatpak update, aby zaktualizować wszystkie aplikacje w systemie.

Nie chcesz korzystać z terminala? Po prostu używaj oprogramowania Gnome w normalny sposób. Kiedy pojawi się aktualizacja Flatpak, powie ci! Zainstaluj go jak zwykle, wraz z regularnymi aktualizacjami oprogramowania.

Odinstalowywanie Flatpaks

Odinstaluj aplikację, używając najpierw polecenia list, aby znaleźć nazwę aplikacji do odinstalowania. Następnie skopiuj nazwę i wpisz:

sudo flatpak uninstall appnamehere

Alternatywnie, otwórz oprogramowanie Gnome, wyszukaj aplikację i kliknij „odinstaluj”.

Wniosek

Dystrybucja oprogramowania zawsze była jednym z najsłabszych punktów Linuksa: programiści nie chcą pakować swoich programów w 100 różnych formatach. Ponadto użytkownicy chcą lepszego sposobu instalowania oprogramowania niż polegania na terminalu. Flatpack to kolejna próba rozwiązania tego problemu. Realizuje to ogromne zadanie, pobierając programy i wirtualizując je wewnątrz kontenerów, umożliwiając im działanie na czymkolwiek w dowolnym momencie. Rozwój tego oprogramowania nabiera tempa, a Flatpaks pomaga dostarczać popularne oprogramowanie, takie jak: Spotify, Blender, Mozilla Firefox, a nawet Microsoft Skype. Obsługa tego narzędzia jest ogromna, a jego wdrażanie jest coraz lepsze.

Flatpaki mają duży potencjał, ale są one przyćmione przez innych graczy w grze „uniwersalny instalator Linuksa”. W rezultacie znają je tylko maniacy Linuksa. Mam nadzieję, że ten samouczek rzuci bardzo potrzebne światło na Flatpak, aby wszyscy użytkownicy Linuksa mogli zacząć z nich korzystać!