Jak używać Keybase do szyfrowania plików w systemie Linux?

Keybase to kompleksowe narzędzie do szyfrowania wiadomości i udostępniania plików. To doskonałe, łatwe w użyciu narzędzie dla tych, którzy chcą szybko szyfrować i udostępniać pliki znajomym. Oto jak to zrobić w systemie Linux.

Instalowanie Keybase w systemie Linux

Aplikację Keybase należy zainstalować w dystrybucji systemu Linux przed próbą użycia jej do szyfrowania plików i folderów. Aby rozpocząć instalację Keybase w systemie Linux, otwórz okno terminala.

Aby otworzyć okno terminala na pulpicie systemu Linux, naciśnij Ctrl + Alt + T na klawiaturze. Alternatywnie otwórz aplikację terminala w systemie Linux, wyszukując „Terminal” w menu aplikacji.

Gdy okno terminala jest otwarte i gotowe do użycia, można rozpocząć instalację. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami instalacji Keybase, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi operacyjnemu Linux.

Ubuntu

Aby Keybase działał na Ubuntu, musisz pobrać pakiet Keybase DEB na swój komputer i zainstalować go. Aby pobrać, użyj poniższego polecenia wget poniżej.

wget https://prerelease.keybase.io/keybase_amd64.deb

Po pobraniu pakietu Keybase DEB na komputer użyj poniższego polecenia apt install, aby zainstalować aplikację Keybase w systemie.

sudo apt install ./keybase_amd64.deb

Debiana

W Debianie, jeśli chcesz używać Keybase, musisz pobrać najnowszą wersję pakietu DEB na swój komputer. Aby to zrobić, użyj następującego polecenia wget poniżej w oknie terminala.

wget https://prerelease.keybase.io/keybase_amd64.deb

Po zakończeniu pobierania pakietu Keybase DEB do systemu Debian Linux można rozpocząć instalację. Używając poniższego polecenia dpkg -i, skonfiguruj pakiet w swoim systemie.

sudo dpkg -i keybase_amd64.deb

Arch Linux

Keybase działa w Arch Linux za pośrednictwem Arch Linux AUR. Aby to działało, musisz najpierw zainstalować pomocnika Trizen AUR. To narzędzie znacznie ułatwi instalację Keybase.

Aby zainstalować Trizen, zacznij od skonfigurowania pakietów „git” i „base-devel” na swoim komputerze za pomocą polecenia pacman.

sudo pacman -S git base-devel

Następnie sklonuj pakiet Trizen AUR za pomocą polecenia git clone i zainstaluj pakiet za pomocą polecenia makepkg.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

cd trizen/

makepkg -sri

Na koniec zainstaluj aplikację Keybase w systemie Arch Linux za pomocą poniższego polecenia trizen -S.

trizen -S keybase-bin

Fedora

Keybase działa w Fedorze Linux z pomocą oficjalnego pakietu RPM. Aby działał w systemie, pobierz plik pakietu Keybase RPM na swój komputer.

wget https://prerelease.keybase.io/keybase_amd64.rpm

Zainstaluj pakiet Keybase RPM na swoim komputerze, korzystając z polecenia dnf install.

sudo dnf install keybase_amd64.rpm

OpenSUSE

Chcesz uruchomić Keybase na swoim systemie OpenSUSE Linux? Będziesz musiał pobrać najnowszą wersję Keybase dla RPM za pomocą poniższego polecenia wget.

wget https://prerelease.keybase.io/keybase_amd64.rpm

Po pobraniu pakietu RPM na komputer instalację Keybase można wykonać za pomocą następującego polecenia instalacji zypper.

sudo zypper install keybase_amd64.rpm

Szyfrowanie za pomocą Keybase

Aby zaszyfrować za pomocą Keybase, musisz najpierw otworzyć aplikację. Bazę kluczy można uruchomić z menu aplikacji. Po otwarciu Keybase kliknij przycisk, aby utworzyć nowe konto.

Po wybraniu przycisku Utwórz konto Keybase zapyta o nazwę użytkownika. Za pomocą klawiatury wpisz żądaną nazwę użytkownika. Następnie kliknij przycisk „Kontynuuj”.

Po utworzeniu nowego konta musisz nazwać swój komputer. Wpisz nazwę swojego komputera z systemem Linux i kliknij przycisk „Kontynuuj”. Następnie wprowadź swój numer telefonu i kliknij przycisk „Kontynuuj”, aby przejść do następnej strony.

Po skonfigurowaniu Keybase nadszedł czas, aby rozpocząć szyfrowanie. W aplikacji Keybase znajdź sekcję „Pliki”. W sekcji „Pliki” znajdują się 3 oddzielne foldery. Te foldery są „prywatne”, „publiczne” i „zespołowe”.

Aby zaszyfrować pliki lub foldery, zacznij od wybrania jednego z folderów. W tym przykładzie wybierzemy folder „prywatny”. Po wybraniu folderu prywatnego zobaczysz podfolder ze swoją nazwą użytkownika. Wybierz to też.

W podfolderze nazwy użytkownika znajdź niebieski przycisk „Prześlij” i kliknij go myszą. Następnie wybierz opcję „Prześlij katalog” lub „Prześlij plik”.

Korzystając z GUI, wybierz plik(i), które chcesz przesłać. Po wybraniu przycisku przesyłania Keybase automatycznie zaszyfruje Twoje pliki.

Pobieranie plików

Aby pobrać dowolny z zaszyfrowanych plików z Keybase, kliknij plik myszą. Po wybraniu pliku, który chcesz pobrać, kliknij biały przycisk „Pobierz”, aby pobrać plik.

Powtórz ten proces dla każdego pliku, który chcesz pobrać na swój komputer z Keybase.

x