Udostępnij teraz w social media:

Usługa przechowywania danych w chmurze OneDrive firmy Microsoft obejmuje teraz „Magazyn osobisty” dla poufnych plików. Te pliki są szyfrowane i chronione za pomocą dodatkowej weryfikacji dwuskładnikowej, nawet gdy są zsynchronizowane z komputerem z systemem Windows 10.

Magazyn osobisty OneDrive został zmieniony dostępne na całym świecie 30 września 2019 r. Działa w systemie Windows 10, Android, iPhone, iPad i w Internecie.

Co to jest „Magazyn osobisty” w usłudze OneDrive?

Magazyn osobisty to wyjątkowo bezpieczny obszar przechowywania plików w usłudze OneDrive. Na przykład, jeśli zamierzasz przechowywać poufne dokumenty finansowe lub kopie paszportu w OneDrive, prawdopodobnie będziesz chciał umieścić je w swoim magazynie osobistym w celu dodatkowego zabezpieczenia.

Twój skarbiec osobisty wymaga dodatkowego uwierzytelnienia, zanim będzie można uzyskać dostęp do znajdujących się w nim plików. Za każdym razem, gdy uzyskujesz do nich dostęp, musisz podać kod uwierzytelniania dwuskładnikowego, kod PIN, uwierzytelnianie odcisków palców lub uwierzytelnianie twarzy. W systemie Windows 10 możesz użyć funkcji Windows Hello do uwierzytelnienia. Zostaną automatycznie zablokowane po dwudziestu minutach bezczynności, zmuszając Cię do ponownego uwierzytelnienia przed uzyskaniem do nich dostępu. Jeśli uzyskasz do nich dostęp za pośrednictwem witryny internetowej OneDrive, nie zostaną one zapisane w pamięci podręcznej przeglądarki.

Magazyn osobisty szyfruje znajdujące się w nim pliki. W systemie Windows 10 Magazyn osobisty przechowuje te pliki w obszarze dysku twardego zaszyfrowanym funkcją BitLocker. Działa to nawet wtedy, gdy masz system Windows 10 Home i nie używasz funkcji BitLocker do niczego innego. Microsoft twierdzi, że twoje pliki są również zaszyfrowane w spoczynku na serwerach Microsoft.

Sprawdź -   Boom Beach jest już dostępna dla Androida

Pliki przechowywane w magazynie osobistym nie mogą być nikomu udostępniane. Nawet jeśli udostępnisz plik, a następnie przeniesiesz go do magazynu osobistego, udostępnianie zostanie wyłączone dla tego pliku. Zapewnia to spokój: nie można przypadkowo udostępnić poufnego pliku, o ile jest on tutaj przechowywany.

Dzięki aplikacji OneDrive w telefonie możesz skanować dokumenty i robić zdjęcia bezpośrednio z magazynu osobistego, przechowując je w bezpiecznej lokalizacji bez umieszczania ich najpierw w innym miejscu na telefonie.

Inne duże usługi przechowywania w chmurze – Dropbox, Google Drive i Apple iCloud Drive – nie oferują jeszcze podobnej funkcji.

Działa najlepiej z Office 365

Zanim zaczniesz, warto zauważyć, że bezpłatna wersja OneDrive i plan 100 GB ograniczają Cię do maksymalnie trzech plików w Twoim magazynie osobistym. Możesz dodać wiele plików do archiwum (np. Plik ZIP) i przechowywać archiwum jako pojedynczy plik w swoim repozytorium, ale jesteś ograniczony do trzech plików.

Dzięki płatnemu planowi Office 365 Personal lub Office 365 Home możesz przechowywać dowolną liczbę plików w swoim magazynie osobistym – do limitu miejsca w usłudze OneDrive, który prawdopodobnie wyniesie 1 TB lub więcej.

Za 10 USD miesięcznie za Office 365 Home, plan, który może udostępniać sześć osób, plany Microsoft Office 365 to świetna okazja, jeśli potrzebujesz pakietu Microsoft Office – lub po prostu niedrogiego magazynu w chmurze. 10 USD miesięcznie daje maksymalnie sześciu osobom każdy 1 TB miejsca na dane i dostęp do aplikacji Office 365.

Jakie platformy obsługuje?

Magazyn osobisty działa w usłudze OneDrive w systemie Windows 10, Android, iPhone, iPad oraz w Internecie pod adresem onedrive.live.com.

Sprawdź -   Jak grać w Just Cause 3 na Linuksie

Nie jest dostępny w OneDrive dla macOS, Windows 7, Windows 8.1, Windows Phone, Xbox, HoloLens, Surface Hub ani Windows 10 S.Skonsultuj się z firmą Microsoft Porównanie funkcji OneDrive po więcej szczegółów.

Magazyn osobisty jest również dostępny tylko w usłudze OneDrive Personal. Nie jest dostępny w OneDrive Business.

Jak używać magazynu osobistego

Aby użyć magazynu osobistego, po prostu otwórz folder OneDrive i kliknij lub naciśnij folder „Magazyn osobisty”. Możesz to zrobić na komputerze z systemem Windows 10 za pośrednictwem witryny internetowej lub za pomocą aplikacji na smartfony – cokolwiek wolisz.

Na przykład w systemie Windows 10 możesz po prostu otworzyć Eksplorator plików, kliknąć „OneDrive” na pasku bocznym, a następnie dwukrotnie kliknąć „Magazyn osobisty”.

Przy pierwszym otwarciu OneDrive będzie wymagać autoryzacji Kontroli konta użytkownika, aby włączyć Magazyn osobisty – prawdopodobnie ze względu na używane przez nią funkcje funkcji BitLocker. Kliknij krótki kreator konfiguracji, aby skonfigurować ustawienia.

Umieść wszystkie pliki, które chcesz zabezpieczyć, w swoim magazynie osobistym.

Twój skarbiec pozostanie otwarty, dopóki nie będziesz nieaktywny przez dwadzieścia minut. Możesz również zablokować go natychmiast, klikając prawym przyciskiem myszy wewnątrz folderu Magazyn osobisty i wybierając „Zablokuj magazyn osobisty”.

Podczas próby uzyskania dostępu do magazynu osobistego, gdy jest on zablokowany, zostanie wyświetlony monit o dodatkowe uwierzytelnienie.

Na przykład, jeśli skonfigurowałeś uwierzytelnianie dwuskładnikowe dla swojego konta Microsoft, zostanie wyświetlony monit o podanie kodu uwierzytelniającego. Działa tak, jakbyś logował się na swoje konto Microsoft z nowego urządzenia po raz pierwszy.

Magazyn osobisty znajduje się w folderze głównym konta OneDrive na każdej obsługiwanej platformie, od systemu Windows 10 po witrynę internetową i aplikacje na smartfony. Po prostu otwórz go, aby go odblokować i uzyskać dostęp do plików w środku.

Sprawdź -   Jak używać kodów kategorii w aplikacjach Netflix

Czy powinieneś używać magazynu osobistego OneDrive?

Magazyn osobisty to mile widziana funkcja dostępna na większości nowoczesnych platform – z wyjątkiem komputerów Mac. Jeśli obsługuje używane urządzenia, jest to bezpieczniejszy sposób przechowywania poufnych plików niż zwykłe zrzucanie ich do zwykłego folderu OneDrive.

Fajnie też jest, że Magazyn osobisty szyfruje również pliki w systemie Windows 10. Uważamy, że Microsoft powinien oferować szyfrowanie BitLocker na pełnym dysku dla wszystkich w systemie Windows 10, ale to lepsze niż nic.

Jeśli już nie masz pewności co do przechowywania poufnych plików w OneDrive, możesz wstrzymać się przed zrzuceniem ich wszystkich do magazynu osobistego. Inne rozwiązanie – na przykład przechowywanie poufnych dokumentów wraz z danymi logowania do witryny w skarbcu menedżera haseł – może być bezpieczniejsze. Zostaną zaszyfrowane za pomocą głównego hasła menedżera haseł.

Na przykład, Dokumentacja firmy Microsoft zauważa, że ​​„Magazyn osobisty w systemie Windows 10 nie chroni nazw i skrótów plików w Twoim magazynie osobistym, gdy magazyn jest zablokowany”. Jeśli chcesz mieć maksymalną prywatność dla swoich plików, prawdopodobnie lepiej będzie skorzystać z innego rozwiązania. Firma Microsoft obiecuje, że „zobowiązuje się do rozszerzenia ochrony na te atrybuty w przyszłej aktualizacji”, ale jest to problem, którego nie będziesz miał w przypadku bardziej dojrzałych rozwiązań do szyfrowania plików.

Ogólnie jednak skarbiec osobisty to świetna funkcja. Więcej usług przechowywania w chmurze powinno zapewniać dodatkową ochronę takich wrażliwych plików. Szkoda tylko, że osoby, które nie płacą za Office 365, są ograniczone do trzech plików.