Jak używać myszy z iPadem lub iPhonem

Wraz z zapowiedzią iOS 13 i iPadOS 13 Apple zaskoczyło świat dodając obsługę myszy. Obsługa myszy jest zawarta w iOS 13 dla iPhone’a. Pojawi się na iPadach z iPadOS 13, zaplanowano na 24 września.

To dopiero początek obsługi myszy na iPhonie i iPadzie, a ta funkcja nie jest nawet domyślnie włączona. Przyjrzyjmy się, jak to włączyć, z jakimi urządzeniami współpracuje i jakie są zalety korzystania z urządzenia wskazującego w systemie operacyjnym, który został zaprojektowany od podstaw do wprowadzania dotykowego.

Implementacja myszy na iPhonie i iPadzie

W obecnym stanie obsługa myszy przypomina bardziej symulację palca niż prawidłowe sterowanie myszą. Firma Apple nie wprowadziła żadnych zmian w sposobie działania systemu operacyjnego, gdy używasz go za pomocą myszy. iOS i iPadOS to wciąż czysty system operacyjny oparty na dotyku.

Jednym z przykładów jest manipulacja tekstem za pomocą myszy. Na zwykłym komputerze przesuń wskaźnik myszy nad tekst, który chcesz zaznaczyć, a następnie kliknij i przeciągnij. Ale to nie działa w mobilnym systemie operacyjnym. Musisz albo dwukrotnie kliknąć, a następnie przeciągnąć, albo kliknąć dwukrotnie, aby zaznaczyć, a następnie przeciągnąć znacznik zaznaczenia tekstu i przenieść go.

Nawet to nie działa tak, jak można się spodziewać. Po dwukrotnym kliknięciu i przeciągnięciu zaznaczasz całe słowo, zamiast dokonywać wyboru z dokładnej lokalizacji wskaźnika. Brzmi to jak mały problem i nie mieliśmy trudności z dostosowaniem się do niego, ale nadal przypomina bardziej symulację dotyku niż prawidłowe sterowanie myszą.

Dostępne wejścia przycisków myszy w iOS 13 (iPadOS 13)

Innym przykładem jest mapowanie przycisków. Możesz przypisać przyciski myszy do typowych funkcji iOS i iPadOS. Domyślnie lewy przycisk myszy „stuknie” jednym dotknięciem, tak jak zrobiłby to palec.

Nie ma możliwości dodania akcji „lewego przycisku myszy” lub „prawego przycisku myszy”, ponieważ system operacyjny nie został zaprojektowany do odbierania danych wejściowych z myszy.

Nie jest jasne, czy Apple rozszerzy koncepcję w przyszłości i wyposaży iOS i iPadOS w możliwość akceptowania odpowiednich wejść myszy. To niewątpliwie popchnęłoby iPada Pro dalej na terytorium wymiany laptopów, ścieżkę, którą Apple podąża bardzo ostrożnie.

Aktualizacja: wraz z wydaniem iPadOS 13.4 możesz teraz używać gestów gładzika także na iPadzie.

Jak podłączyć mysz do iPada lub iPhone’a

Do iPhone’a lub iPada można podłączyć praktycznie dowolny typ myszy, w tym:

Myszy bezprzewodowe Bluetooth
Przewodowe myszy USB (lub nawet PS / 2 z adapterem)
Myszy bezprzewodowe korzystające z klucza RF

Podłączanie myszy Bluetooth

Najpierw upewnij się, że mysz Bluetooth znajduje się w pobliżu i jest wystarczająco naładowana. Teraz na iPadzie lub iPhonie:

Wybierz Ustawienia> Dostępność> Dotyk.
Wybierz AssistiveTouch i włącz go.
Przewiń w dół do „Urządzenia wskazujące” i kliknij „Urządzenia”.
Wybierz „Urządzenia Bluetooth”, aby rozpocząć proces parowania.
Teraz ustaw mysz Bluetooth na wykrywalną (lub tryb parowania) i dotknij jej nazwy, gdy pojawi się na iPadzie lub iPhonie.

Parowanie myszy Bluetooth w iOS 13 (iPadOS 13)

Nie możesz sparować myszy? Spróbuj włączyć zasilanie i wyłączanie telefonu iPhone lub iPada oraz samej myszy, a następnie spróbuj ponownie sparować. Firma Apple nie określiła, które myszy są kompatybilne z iOS 13 lub iPadOS 13, więc będziesz wiedzieć tylko, czy dany model działa metodą prób i błędów.

Podłączanie myszy przewodowej

Aby podłączyć przewodową mysz do iPhone’a lub iPada, będziesz potrzebować Apple’s Przejściówka ze złącza Lightning na aparat USB (29 USD), wcześniej znany jako Camera Connection Kit. To sprytne, małe akcesorium ze złącza Lightning na USB zostało początkowo zaprojektowane do przesyłania obrazów z aparatu cyfrowego do pamięci wewnętrznej urządzenia.

Jeśli masz nowocześniejszego iPada Pro ze złączem USB typu C i używasz starszej myszy USB typu A, powinieneś użyć Przejściówka z USB-C na USB (19 USD). Jeśli masz iPada z adapterem USB typu C i kompatybilną myszą, możesz po prostu podłączyć go bezpośrednio.

Oczywiście nie jest to jedyne zastosowanie zestawu do podłączenia aparatu. Oprócz myszy można go używać do podłączania instrumentów USB MIDI, mikrofonów USB, a nawet innych smartfonów (w tym Android) do urządzenia iOS lub iPadOS. Tutaj użyjemy go do dodania obsługi prostej myszy przewodowej USB:

Podłącz mysz do portu USB, a następnie podłącz wtyczkę Lightning do urządzenia iOS lub iPadOS.
Wybierz Ustawienia> Dostępność> Dotyk.
Wybierz „AssistiveTouch” i włącz go.

Połączenie myszy USB i PS / 2 w iOS 13 (iPadOS 13)

Podłączanie myszy bezprzewodowej do klucza sprzętowego

Myszy bezprzewodowe z kluczami sprzętowymi są w rzeczywistości takie same jak myszy przewodowe, z wyjątkiem tego, że używają małego klucza częstotliwości radiowej do komunikacji na krótkie odległości. Ponieważ klucz sprzętowy i mysz są już sparowane po wyjęciu z pudełka, instrukcje są takie same, jak w przypadku podłączania myszy przewodowej:

Podłącz swój klucz sprzętowy do portu USB, a następnie podłącz złącze Lightning do urządzenia iOS lub iPadOS.
Włącz mysz i upewnij się, że jest zasilana.
Wybierz Ustawienia> Dostępność> Dotyk.
Wybierz „AssistiveTouch” i włącz go.

Włącz obsługę myszy i skonfiguruj mysz

Obsługa myszy jest dostępna po włączeniu funkcji AssistiveTouch w obszarze Ustawienia> Dostępność> Dotyk. Po podłączeniu urządzenia wskazującego „kursor” na ekranie powinien być widoczny jako okrąg wielkości opuszki palca.

Możesz skonfigurować mysz, przechodząc do Ustawienia> Dostępność> Dotyk> AssistiveTouch. „Szybkość śledzenia” pozwala dostosować czułość wskaźnika na wprowadzane dane, a „Styl wskaźnika” umożliwia zmianę rozmiaru i koloru wskaźnika na ekranie.

Dostosowywanie szybkości śledzenia wskaźnika w iOS 13 (iPadOS 13)

Kliknij „Urządzenia” i wybierz swoją mysz (albo dotknij jej u góry, aby użyć myszy przewodowej, albo dotknij Urządzenia Bluetooth i dotknij małego „i” obok myszy). Powinieneś zobaczyć listę dostępnych przycisków myszy. Dotknij każdego przycisku i przypisz typ wejścia.

Jeśli Twoja mysz ma więcej przycisków niż wymienione, możesz dotknąć „Dostosuj dodatkowe przyciski”, aby je skonfigurować. Zostaniesz poproszony o naciśnięcie jednego z przycisków myszy, a następnie wybranie akcji. Kontynuuj, dopóki nie skonfigurujesz myszy tak, jak chcesz.

Konfiguracja przycisku myszy w iOS 13 (iPadOS 13)

Jedynym ustawieniem, którego nie mogliśmy zmienić na dwóch testowanych myszach, było zachowanie kółka przewijania. Działają one doskonale w aplikacjach takich jak Safari i Notes, ale nie podczas próby przewijania niektórych elementów interfejsu użytkownika (zamiast tego wymagane było kliknięcie i przeciągnięcie, po prostu zwykłe, jak wprowadzanie dotykowe).

Które urządzenia wskazujące współpracują z systemem iOS 13?

Firma Apple nie prowadzi listy urządzeń wskazujących zgodnych z systemem iOS, więc jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy dana mysz działa, jest jej wypróbowanie. iOS 13 i iPadOS 13 to duży krok w kierunku otwarcia przez Apple wrót zarówno dla przewodowych, jak i bezprzewodowych urządzeń peryferyjnych innych firm, przy czym obsługa myszy i gamepada pojawi się w tej samej aktualizacji.

Oznacza to, że większość typowych myszy USB i Bluetooth powinna po prostu działać. Przetestowaliśmy dwie myszy przewodowe (tanią markę HP i tańszą mysz firmy Microsoft) i obie działały po wyjęciu z pudełka zgodnie z oczekiwaniami.

Magic Trackpad 2 firmy Apple działa z iPhone’ami i iPadami, ale tylko przez połączenie przewodowe. Magic Mouse 2 również działa, ale jako jedna – zauważył Redditor, musisz wyłączyć Bluetooth komputera Mac i przytrzymać przycisk myszy podczas parowania, aby działał. Nadal występują problemy z przewijaniem dotykowym na urządzeniach wskazujących Apple.

Co możesz zrobić z obsługą myszy na iPadzie lub iPhonie?

Nie daj się zwieść, obsługa myszy na iPhonie i iPadzie to przede wszystkim funkcja ułatwień dostępu. Nie jest przeznaczony do zamiany iPada w zamiennik laptopa. Jeśli masz problemy z używaniem interfejsu dotykowego z powodu niepełnosprawności, to wielka sprawa. Możesz się nawet zastanawiać, dlaczego Apple tak długo dodawało tę funkcję, biorąc pod uwagę ich doskonałe osiągnięcia w zakresie dostępności.

Mimo to istnieje kilka zastosowań obsługi myszy, które mogą Cię zainteresować. Jest to przydatna opcja dla użytkowników iPadów i iPadów Pro, którzy nie lubią sięgać po klawiaturę w celu interakcji z ekranem. Teraz możesz zostawić podłączoną mysz i przeglądać Internet tak, jak na laptopie lub komputerze stacjonarnym.

Obsługa myszy zapewnia dokładniejszą metodę zaznaczania i edycji dużych fragmentów tekstu, nawet jeśli nie działa tak jak standardowy komputer. Jest to jedyny obszar, w którym ta funkcja wyróżnia się najbardziej, ale może to wynikać tylko z tego, jak uciążliwa jest zwykle manipulacja tekstem za pomocą dotyku.

Zaznaczanie tekstu w iOS 13

Niektóre kreacje mogą skorzystać na dodatkowej precyzji myszy podczas edycji zdjęć lub pracy z grafiką wektorową. Ponieważ wiele kreatywnych osób kupuje iPada Pro do obsługi Apple Pencil, nie jest to taka wielka sprawa.

Jeśli uzyskujesz zdalny dostęp do innych komputerów za pośrednictwem sieci lokalnej lub Internetu, mysz sprawi, że wrażenia będą bardziej natywne. Niestety, nadal brakuje odpowiedniej obsługi przycisków myszy, ale możesz skonfigurować mysz tak, aby odzwierciedlała metody wprowadzania używane przez Twoje ulubione narzędzie zdalnego dostępu.

Wreszcie, nie zapominaj, że możesz sparować mysz z odpowiednią klawiaturą, jeśli chcesz uzyskać bardziej tradycyjne wrażenia użytkownika. Klawiatury Bluetooth, takie jak Magic Keyboard 2 firmy Apple, a także wiele typowych klawiatur USB, współpracują z systemami iOS i iPadOS – pod warunkiem, że do ich podłączenia wymagany jest adapter USB.

Obiecujący początek

Obsługa myszy w iOS 13 i iPadOS 13 jest idealna do jej zamierzonego użycia jako narzędzia ułatwień dostępu. Ze względu na produktywność nie ma zbyt wielu zalet, ale kto wie, co Apple zaplanowało na przyszłość. Firma powoli promuje iPada i iPada Pro jako tablet, który może wykonywać wiele zadań, które zwykle wykonujesz na laptopie, bez przekształcania go w hybrydę laptop-tablet.

Jeśli Apple poważnie myśli o umieszczeniu iPada jako zamiennika laptopa, możemy równie dobrze zobaczyć obsługę myszy w iOS (lub iPadOS) 14.