01/18/2022

Jak używać nazwy folderu do zmiany nazwy plików w systemie Windows 10

Udostępnij teraz w social media:

Jedną z najważniejszych i najbardziej wymagających części zarządzania plikami jest upewnienie się, że mają one prawidłowe nazwy. Najlepiej jest, aby nadać plikom dobrą nazwę podczas ich tworzenia i posortować je w foldery, które powiedzą, po co są. Jeśli nadrabiasz zaległości w porządkowaniu plików, możesz zacząć od utworzenia folderów i przeniesienia ich do nich. Następnie możesz zmienić ich nazwę. Dobrym pomysłem może być nadanie im takiej samej nazwy jak folderu, a istnieje prosty sposób na zautomatyzowanie go, aby spędzać czas na tworzeniu folderów i przenoszeniu do nich plików.

Użyj nazwy folderu dla plików

Najprostszym narzędziem do tego zadania jest FocusOn Renamer. Pobieraniezainstaluj i uruchom. Zakładając, że pliki zostały przeniesione do folderu, wszystkie pliki otrzymają nazwę folderu, w którym się znajdują. Na poniższym zrzucie ekranu pliki znajdują się w folderze o nazwie „Psy”. Sam folder jest zagnieżdżony w innym folderze o nazwie „Mój folder testowy”. Ta nazwa „Mojego folderu testowego” nie zostanie uwzględniona, gdy pliki zostaną nazwane. Pod uwagę brana będzie tylko nazwa folderu, w którym znajdują się pliki.

Uruchom FocusOn Renamer. Nie trzeba nic zmieniać w ustawieniach aplikacji, jeśli wszystko, czego chcesz, to pliki o takiej samej nazwie jak folder, w którym się znajdują. Możesz jednak dodać do nazwy; otwórz opcję „Wybierz szablon do dodania” i wybierz jeden z wielu rodzajów elementów, które możesz dodać / dołączyć do nazwy pliku, np. rozmiar, datę itp. Możesz także zmienić rozszerzenie pliku, chociaż nie zalecamy używania narzędzie do zmiany nazwy pliku, aby zmienić format pliku lub przekonwertować go.

Sprawdź -   Subskrypcja atramentów HP obejmuje mechanizm DRM, który wyłącza wkłady do drukarek

Kliknij przycisk „Dodaj pliki” i wybierz wszystkie pliki, których nazwę chcesz zmienić. Kliknij Zmień nazwę. Działanie nie potrwa zbyt długo, ale zależy od liczby plików, których nazwy należy zmienić. W przypadku plików tego samego typu, np. PNG, aplikacja doda numer na końcu, aby uniknąć duplikatów.

To narzędzie nie działa w przypadku folderów, dlatego nie można sprawić, aby foldery dziedziczyły nazwę dowolnego folderu, w którym są zagnieżdżone. Największą zaletą tej metody nazewnictwa jest to, że nawet w przypadku przeniesienia pliku do innej lokalizacji dość łatwo można ustalić, do którego folderu należy. Jeśli masz tendencję do używania różnych aplikacji, z których każda ma własną konwencję nazewnictwa, ta aplikacja jest prostym i szybkim sposobem na udostępnienie plików o łatwo rozpoznawalnej nazwie.

x