Jak używać PlayOnLinux do grania w gry Windows w systemie Linux

Granie w gry dla systemu Windows w systemie Linux to gorący temat. Wielu użytkowników podaje to jako jeden z głównych powodów, dla których nie mogą przejść na platformę. W rezultacie wiele programów pojawia się, próbując rozwiązać problem z grą.

Jednym z takich programów, do którego zwraca się wiele osób, jest PlayOnLinux. Jest to darmowy interfejs typu open source do Wine, który pomaga użytkownikom uzyskać setki gier Windows działających w systemie Linux. Oto jak używać PlayOnLinux do grania w gry Windows w systemie Linux.

Zainstaluj PlayOnLinux

Przed użyciem PlayOnLinux musisz pobrać go na swój komputer. Aby działał w systemie Linux, otwórz okno terminala i postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, które odpowiadają Twojej dystrybucji Linuksa.

Uwaga: przed użyciem aplikacji PlayOnLinux odinstaluj Wine lub CrossOver, jeśli masz je na komputerze z systemem Linux. Chociaż PlayOnLinux może dobrze współpracować z innymi aplikacjami w systemie, dobrym pomysłem jest odinstalowanie go, aby nie próbować instalować gier Windows z żadnym innym programem.

Ubuntu

sudo apt install playonlinux

Debian

sudo apt-get install playonlinux

Arch Linux

sudo pacman -S playonlinux

Fedora

sudo dnf install playonlinux

OpenSUSE

sudo zypper install playonlinux

Ogólny Linux

Aplikacja PlayOnLinux to najlepsza darmowa alternatywa dla płatnego oprogramowania „Wine made łatwiej”, takiego jak CrossOver Office. W rezultacie oprogramowanie jest dostępne za pośrednictwem wielu źródeł oprogramowania dystrybucji Linuksa.

Jeśli Twój system operacyjny nie ma PlayOnLinux, musisz skonfigurować wszystko ręcznie. Aby rozpocząć instalację, otwórz okno terminala i zainstaluj narzędzie do pobierania Curl.

Ubuntu

sudo apt install curl

Debian

sudo apt-get install curl

Arch Linux

sudo pacman -S curl

Fedora

sudo dnf install curl

OpenSUSE

sudo zypper install curl

Ogólny Linux

Oprócz Wget, Curl jest popularnym narzędziem do pobierania z wiersza poleceń w systemie Linux. Są szanse, że już to działa na komputerze z systemem Linux. Jeśli nie, otwórz terminal, wyszukaj w menedżerze pakietów „curl” i zainstaluj go. Możesz też pobrać narzędzie bezpośrednio ze strony internetowej.

Po skonfigurowaniu narzędzia do pobierania Curl użyj go, aby pobrać najnowszą wersję PlayOnLinux

curl https://www.playonlinux.com/script_files/PlayOnLinux/4.2.12/PlayOnLinux_4.2.12.tar.gz > playonlinux.4.2.12.tar.gz

Wersja TarGZ PlayOnLinux to dość duży plik, więc narzędzie do pobierania Curl może zająć trochę czasu. Po zakończeniu procesu pobierania użyj polecenia tar, aby wyodrębnić archiwum.

tar -zxvf playonlinux.4.2.12.tar.gz

PlayOnLinux może działać, ale bez odpowiedniego skrótu na pulpicie nie będzie działał wygodnie. Aby skonfigurować skrót, użyj echa i usuń kod, który PlayOnLinux zawiera w archiwum TarGZ. Następnie otwórz pusty plik za pomocą Nano.

echo " " > ~/playonlinux/etc/PlayOnLinux.desktop
nano ~/playonlinux/etc/PlayOnLinux.desktop

Wklej następujący kod do Nano, aby skonfigurować skrót.

[Desktop Entry]
Wersja = 1.0
Nazwa = PlayOnLinux
Komentarz = Aplikacja front-end dla wina
Type = Aplikacja
Exec = ~ / playonlinux / playonlinux% F
Ikona = playonlinux
Kategorie = Narzędzie; Emulator;

Zapisz zmiany za pomocą Ctrl + O i wyjdź za pomocą Ctrl + X.

Na koniec zainstaluj skrót na pulpicie do / usr / share / applications. Umieszczenie tutaj wpisu Pulpit pozwoli ci wygodnie uruchomić PlayOnLinux z programu uruchamiającego aplikacje na pulpicie Linux.

sudo mv ~/playonlinux/etc/PlayOnLinux.desktop /usr/share/applications/

sudo chmod +x /usr/share/applications/PlayOnLinux.desktop

Zainstaluj gry z PlayOnLinux

Uruchom aplikację PlayOnLinux. Gdy aplikacja jest otwarta, spójrz na lewą stronę programu, aby znaleźć opcję „Zainstaluj program” i kliknij ją, aby otworzyć narzędzie instalacyjne.

W narzędziu instalacyjnym PlayOnLinux zobaczysz wiele różnych kategorii. Ponieważ mamy do czynienia z grami wideo, wybieramy ikonę „Gry”.

PlayOnLinux ma dziesiątki dostępnych opcji gier wideo. Aby zainstalować określoną grę, przejdź do pola wyszukiwania, wpisz nazwę gry wideo i naciśnij klawisz Enter, aby wyświetlić wynik.

Alternatywnie przewiń listę i znajdź to, czego potrzebujesz. Po zlokalizowaniu gry, którą chcesz zainstalować, kliknij ją, aby kontynuować uruchamianie kreatora PlayOnLinux.

Po otwarciu kreatora zobaczysz kilka komunikatów. Te komunikaty informują, co należy zrobić podczas instalacji. Przeczytaj te komunikaty i kliknij przycisk „Dalej”, aby kontynuować.

Uwaga: nie lubisz widzieć wyskakujących kreatorów PlayOnLinux za każdym razem, gdy instalujesz grę? Zaznacz pole „Nie przypominaj mi więcej”.

Gdy Kreator zakończy wyświetlanie komunikatów użytkownika, rozpocznie się instalacja gry. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby Twoja gra Windows działała pod kontrolą PlayOnLinux!

Zainstaluj grę Windows niewymienioną na liście

Mimo że programiści odradzają to, użytkownicy mogą instalować gry Windows w narzędziu PlayOnLinux, których nie ma w sekcji „Gry”.

Aby zainstalować grę Windows, której nie ma na liście, kliknij przycisk „zainstaluj program” i otwórz okno wyboru instalacji.

W oknie programu instalacyjnego kliknij przycisk „zainstaluj program spoza listy”.

Po wybraniu opcji „zainstaluj program spoza listy” zostanie wyświetlone ostrzeżenie. Zignoruj ​​to ostrzeżenie, naciskając „Dalej”, aż dojdziesz do okna „Co chcesz zrobić”.

Wybierz „Zainstaluj program na nowym dysku wirtualnym” i kliknij „Dalej”, aby przejść do następnej strony.

Ustaw nazwę nowego dysku PlayOnLinux i kliknij „Dalej”, aby przejść do strony „Co chciałbyś zrobić przed instalacją”.

W sekcji „co chciałbyś zrobić przed instalacją” upewnij się, że wszystkie trzy pola nie są zaznaczone i ponownie kliknij „Dalej”, aby przejść dalej.

Uwaga: odznaczenie tych opcji pozwoli PlayOnLinux na skonfigurowanie Wine dla Ciebie, zamiast robić to ręcznie.

W części kreatora „jaki rodzaj dysku wirtualnego chcesz utworzyć” wybierz opcję „Instalacja 32-bitowego systemu Windows”, ponieważ większość gier wymaga tego ustawienia.

Po ustawieniu typu dysku PlayOnLinux można rozpocząć instalację. Kliknij „Przeglądaj”, znajdź plik instalacyjny EXE swojej gry wideo i wybierz „Dalej”, aby zezwolić aplikacji na zainstalowanie go.

x