Jak w łatwy sposób założyć własną stronę internetową

Udostępnij teraz w social media:

Utworzenie własnej witryny internetowej nigdy nie było łatwiejsze – i nigdy nie było więcej opcji. Oto, co musisz wiedzieć, aby uruchomić i uruchomić tę witrynę.

Zdecyduj, do czego potrzebujesz witryny

Zanim zaczniesz, musisz zastanowić się, jaki typ witryny chcesz. Istnieje wiele świetnych opcji rozpoczęcia pracy z witryną internetową, ale wszystkie mają różne zalety. To, czego potrzebujesz do wizytówki lub życiorysu online, bardzo różni się od tego, czego potrzebujesz, jeśli planujesz sklep internetowy lub publikację wiadomości.

Są trzy rodzaje stron internetowych, które prawdopodobnie rozważasz.

Prosta witryna osobista: jeśli chcesz mieć tylko prostą obecność w Internecie, która zawiera linki do Twoich danych kontaktowych i kont w mediach społecznościowych, naprawdę nie potrzebujesz wielu funkcji witryny. Wiele narzędzi będzie o wiele potężniejszych niż potrzebujesz – i prawdopodobnie droższych. Witryna z jedną stroną, która zawiera Twoje biografie, zdjęcie i linki, prawdopodobnie wystarczy.
Pełna, tradycyjna witryna lub blog: Następny poziom w górę to to, co najprawdopodobniej myślisz o tradycyjnej witrynie internetowej: wiele stron na różne tematy lub regularnie aktualizowany blog. Małe firmy lub osoby próbujące zbudować swoją reputację online prowadzą tego rodzaju witryny.
Sklep internetowy: jeśli chcesz sprzedawać rzeczy za pośrednictwem witryny internetowej, potrzebujesz całego szeregu dodatkowych funkcji, których nie mają osoby prowadzące prostszą witrynę. Obejmuje to koszyk, możliwość zarządzania zapasami, sposób przetwarzania płatności oraz coś do śledzenia zamówień i obsługi powiadomień. Istnieją usługi, które zarządzają wszystkim, ale są droższe i wymagają więcej wysiłku w konfiguracji.

Kiedy już ocenisz swoje potrzeby i zdecydujesz, co zamierzasz zbudować, możesz przejść do sprawdzania, jak zamierzasz prowadzić swoją witrynę.

Zdecyduj, jak zamierzasz go uruchomić

Czasy ręcznego kodowania witryny od podstaw już minęły – chyba że potrzebujesz niesamowitego niestandardowego rozwiązania, które wykracza daleko poza to, o czym jest ten artykuł. Istnieją łatwe w użyciu usługi dla każdej witryny, której potrzebujesz.

  Jak grać w Tyranny na Linuksie

Carrd: Proste strony internetowe

W przypadku prostych, jednostronicowych witryn internetowych Carrd jest niesamowity. Rozpoczęcie jest bezpłatne, a dobrze wyglądające, responsywne motywy obejmują prawie każdy przypadek użycia. Korzystam z Carrd, gdy potrzebuję szybko skonfigurować podstawową witrynę.

Za 9 USD rocznie możesz korzystać z domeny niestandardowej, dodawać formularze kontaktowe lub rejestracyjne, przyjmować płatności za pomocą systemu PayPal lub Stripe oraz usunąć oznaczenie „Made with Carrd”. Jeśli chcesz czegoś profesjonalnego, szybkiego, to jest właściwy wybór.

Wix: Duże strony internetowe, bez kodowania

wix

Wix jest jednym z najpopularniejszych programów do tworzenia witryn internetowych i nie bez powodu: jest to prosty sposób na zbudowanie w pełni funkcjonalnej, wielostronicowej witryny bez kodowania. Za pomocą Wix możesz tworzyć znacznie większe strony internetowe niż Carrd.

Wadą jest to, że chociaż rozpoczęcie jest bezpłatne, musisz płacić Wix 8,50 USD miesięcznie, aby korzystać z własnej domeny i usuwać reklamy Wix. Obejmuje to jednak koszt nazwy domeny. Inne funkcje, takie jak kreator formularzy i sklep internetowy, zaczynają się od 12,50 USD / miesiąc.

To dobra opcja w przypadku witryny biznesowej, ale jest trochę droga w przypadku prostej witryny osobistej. Reklamy na bezpłatnych stronach Wix są również bardzo irytujące.

Squarespace: Drogie, atrakcyjne witryny

squarespace

Squarespace to w zasadzie wersja premium Wix, chociaż nie ma darmowego planu. Zaczyna się od 14 USD miesięcznie w przypadku witryny osobistej (łącznie z nazwą domeny) i dochodzi do 40 USD miesięcznie w przypadku sklepu internetowego. Chociaż jest to dość drogie, zaletą Squarespace jest to, że prawie niemożliwe jest stworzenie brzydkiej strony internetowej. Wszystkie motywy są dobrze wyselekcjonowane, a opcje są nieco bardziej ograniczone; Wix jest trochę darmowy. Funkcje sklepu internetowego Squarespace są również solidne, podobnie jak silnik bloga.

Jeśli pieniądze nie są przedmiotem, Squarespace jest doskonałą opcją. Ponieważ jest tylko płatny, istnieje doskonała obsługa klienta. Jednak przy ponad 150 USD rocznie za podstawową witrynę internetową jest to kosztowne.

  Jak korzystać z menedżera pakietów Linuxbrew

WordPress na własnym serwerze: Całkowita kontrola, ale bardziej skomplikowana

wordpress

Ogromna część Internetu działa na samodzielnie hostowanych instancjach WordPress. Tego używamy w newsblog.pl, Review Geek i LifeSavvy. Samodzielnie hostowana witryna WordPress to struktura, z której można zbudować praktycznie wszystko, od prostej witryny z blogiem po publikację z milionami odsłon miesięcznie po specjalnie zaprojektowany sklep internetowy. Wadą takiego rozwiązania jest to, że chociaż niekoniecznie musisz wiedzieć, jak kodować, WordPress wymaga wiedzy technicznej – lub chęci zapoznania się z dogłębnymi samouczkami – aby jak najlepiej go wykorzystać.

W przeciwieństwie do innych opcji na tej liście, WordPress jest bardziej platformą niż usługą. To nic nie kosztuje, ale musisz zapłacić za nazwę domeny, hosting i wszelkie motywy lub wtyczki premium, których chcesz używać. Istnieje cała branża poświęcona wspieraniu i rozwijaniu rzeczy dla WordPress. Możesz zacząć już za 10 USD rocznie lub wydać 10 000 USD miesięcznie na koszty serwera.

Jeśli chcesz mieć największą możliwą elastyczność w tworzeniu witryny i utrzymywać koszty na niskim poziomie, jest to opcja, z której możesz skorzystać, ale jest to również taka, która wymaga najwięcej pracy, aby poprawnie działać. Jeśli chcesz pójść drogą WordPressa, koniecznie zapoznaj się z naszą trzyczęściową serią poświęconą konfigurowaniu witryny WordPress:

Jak posiadać własną witrynę internetową (nawet jeśli nie możesz jej zbudować) Część 1.
Jak posiadać własną witrynę internetową (nawet jeśli nie możesz jej zbudować) Część 2.
Jak posiadać własną witrynę internetową (nawet jeśli nie możesz jej zbudować) Część 3.

Shopify: Proste sklepy internetowe w cenie

shopify

Shopify ma jeden cel: prowadzić sklep internetowy. Od 29 USD / miesiąc (i 2% opłaty transakcyjnej) oferuje wszystkie potrzebne funkcje. Możesz wystawiać nieograniczoną liczbę produktów w ładnie wyglądającym sklepie utworzonym za pomocą wspaniałych motywów Shopify. Jeśli konfigurujesz witrynę tylko po to, aby sprzedawać rzeczy (i masz pewność, że będziesz sprzedawać kilka rzeczy w miesiącu), Shopify jest najprostszym rozwiązaniem. Podobnie jak Squarespace, jest to komercyjne rozwiązanie premium z całodobową pomocą techniczną i doskonałą dokumentacją, która przeprowadzi Cię przez wszystko.

  Jak wyłączyć ostrzeżenie pełnoekranowe w przeglądarce Firefox

Dużą wadą Shopify jest koszt: jeśli faktycznie nie sprzedajesz produktów, jest bardzo drogi. Jest to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie dla osób, które mają już sklep offline lub sprzedały kilka rzeczy za pośrednictwem mediów społecznościowych i chcą przejść na bardziej profesjonalną platformę.

Inne opcje

Powyższe opcje to tylko niektóre z lepszych opcji. Być może słyszałeś, jak jeden lub dwa z nich były reklamowane w popularnych podcastach. Nie są to jedyne dostępne opcje. Istnieją dziesiątki różnych usług tworzenia witryn internetowych w każdym przedziale cenowym, a każda funkcja, o której możesz marzyć. Ponadto, jeśli masz budżet, zawsze możesz przejść do profesjonalnej operacji.

Kup domenę i zacznij

Teraz, gdy już zdecydowałeś, do czego służy Twoja witryna i na jakiej platformie chcesz ją zbudować, czas zacząć. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest zarejestrowanie nazwy domeny. Jeśli korzystasz z usługi obejmującej domenę, tak jak robi to Squarespace, powinieneś uzyskać ją za pośrednictwem tej usługi. Zostanie automatycznie skonfigurowany tak, aby wskazywał na nową witrynę.

Jeśli chcesz samodzielnie kupić nazwę domeny, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po tym, co musisz wiedzieć o kupowaniu nazwy domeny. Zalecamy zakup domeny od Google Domains lub Unosić się.

Gdy masz już domenę, zarejestruj się w usłudze, z której chcesz korzystać i zacznij budować nowe strony internetowe. Wszystkie powyższe opcje, z wyjątkiem WordPress, mają łatwe do śledzenia procesy rejestracji.

x