Jak wcześnie zainstalować Gnome 40 na Linuksie

Następna generacja pulpitu Gnome Shell jest tutaj i nazywa się Gnome 40 (AKA Gnome 4.0). Zawiera całkowicie przeprojektowany pulpit, który z pewnością pokochają maniacy Linuksa. W tym przewodniku pokażemy, jak wypróbować go wcześnie, zanim zostanie wypuszczony na wolność.

Gnome 40 w systemie Linux

Metoda 1 – Zainstaluj Fedorę 34 Beta

Najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie pracy z nowym środowiskiem graficznym Gnome 40 jest zainstalowanie Fedory 34 Beta. Wersja beta ma wstępnie skonfigurowany pulpit Gnome Shell 40, a użytkownicy nie muszą wykonywać żadnych specjalnych ustawień, aby z niego korzystać.

Aby rozpocząć korzystanie z Fedory 34 Beta, przejdź do oficjalnego Witryna internetowa Fedory. Będąc na stronie, znajdź przycisk „Pobierz teraz” w sekcji „Fedora Workstation” witryny i kliknij go.

Po wybraniu myszą przycisku „Pobierz teraz” zostaniesz przeniesiony na stronę pobierania Fedory Workstation. Poszukaj przycisku „Pobierz” obok „Fedora 34: x86_64 DVD ISO” i wybierz go, aby rozpocząć pobieranie.

Po zakończeniu pobierania pliku ISO Fedory 34: x86_64 DVD, będziesz musiał utworzyć bootowalną instalację USB. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem dotyczącym tworzenia instalacji USB w systemie Linux.

Po utworzeniu instalacji USB Fedory 34 Beta podłącz ją do komputera, na którym planujesz używać Fedory 34 Beta, i uruchom ponownie w systemie BIOS. Stamtąd skonfiguruj go do uruchamiania z Fedory 34 Beta USB.

Po uruchomieniu komputera Fedora 34 Beta USB postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami krok po kroku, aby Gnome 40 działał!

Krok 1: Znajdź przycisk „Zainstaluj” na dysku twardym i kliknij go myszą, aby rozpocząć proces instalacji Fedory 34 Beta.

Krok 2: Po kliknięciu przycisku instalacji pojawi się instalator Fedory Anaconda. Za pomocą myszy wybierz w menu język, którym mówisz. Następnie kliknij „Kontynuuj”.

Krok 3: Znajdź przycisk „Miejsce docelowe instalacji” i kliknij go myszą. Następnie wybierz dysk twardy, na którym chcesz zainstalować Fedorę 34 i kliknij „Automatycznie”.

Wybierz „Niestandardowe” lub „Zaawansowane” tylko wtedy, gdy jesteś weteranem Fedory i wiesz, co robisz! Po zakończeniu kliknij przycisk „Gotowe”.

Krok 4: Po kliknięciu „Gotowe” instalator wyświetli okno z nazwą opcji „Instalacja”. Wybierz przycisk „Odzyskaj” miejsce, a następnie wybierz „Usuń wszystko”, aby usunąć wszystkie istniejące partycje z dysku twardego, na którym instalujesz Fedorę 34 Beta.

Po zakończeniu kliknij „Odzyskaj miejsce”.

Krok 5: Znajdź opcję „Rozpocznij instalację” i kliknij ją, aby zainstalować Fedorę 34 Beta na dysku twardym. Pamiętaj, że ta instalacja może zająć trochę czasu.

Po zakończeniu instalacji Fedory 34 Beta uruchom ponownie komputer. Po ponownym uruchomieniu Twój nowy system Fedora 34 Beta będzie działał z najnowszym środowiskiem graficznym Gnome 40!

Metoda 2 – Arch Linux

Jeśli korzystasz z Arch Linux, możesz teraz przetestować Gnome Shell 40. Wystarczy włączyć repozytorium oprogramowania „gnome unstable”. Aby rozpocząć, otwórz okno terminala.

Po otwarciu okna terminala na pulpicie Arch Linux uruchom plik /etc/pacman.conf w edytorze tekstu Nano.

Uwaga: w tym przewodniku używamy edytora tekstu Nano, ponieważ jest najłatwiejszy w użyciu. Jeśli chcesz, możesz skorzystać z innego edytora.

sudo nano -w /etc/pacman.conf

W edytorze tekstu Nano przejdź do pliku [multilib] sekcji pliku. Tam znajdź Include = /etc/pacman.d/mirrorlist bezpośrednio poniżej [multilib] i naciśnij klawisz Enter, aby utworzyć nową linię.

W nowym wierszu bezpośrednio pod Include = /etc/pacman.d/mirrorlist napisz następujący kod.

[gnome-unstable]
Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

Po wpisaniu nowego kodu do pliku /etc/pacman.conf naciśnij klawisz Ctrl + O, aby zapisać zmiany w Nano. Następnie naciśnij przycisk Ctrl + X, aby całkowicie zamknąć edytor.

Po zamknięciu edytora musisz ponownie zsynchronizować Pacmana. Aby ponownie zsynchronizować, wprowadź następujące polecenie.

sudo pacman -Syy

Teraz, gdy Pacman jest ponownie zsynchronizowany, można rozpocząć instalację Gnome 40 na Arch Linux. Aby rozpocząć, zainstaluj grupę pakietów „gnome”.

sudo pacman -S gnome-unstable/gnome

Następnie zainstaluj pakiet gdm, który jest używany do logowania do Gnome 40. Za pomocą poniższej komendy Pacman zainstaluj go.

sudo pacman -S gnome-unstable/gdm

Podążając za pakietem gdm, musisz zainstalować grupę pakietów „gnome-extra”. Aby to zrobić, wprowadź poniższe polecenie.

sudo pacman -S gnome-unstable/gnome-extra

Po zainstalowaniu wszystkich pakietów ponownie otwórz edytor tekstu Nano za pomocą poniższego polecenia.

sudo nano -w /etc/pacman.conf

Wewnątrz Nano znajdź IgnorePkg = ”usuń„ # ”z przodu. Następnie wklej poniższy kod po IgnorePkg =.

ewolucja ewolucja-serwer danych gdm gnome-kalendarz gnome-zegary gnome-kontakty gnome-centrum-sterowania gnome-sesja gnome-ustawienia-demon gnome-powłoka gnome-powłoki-rozszerzenia gnome-zadanie gnome-pogoda mutter

Zapisz zmiany, naciskając Ctrl + O i wyjdź z Nano za pomocą Ctrl + X. Aby ponownie włączyć aktualizację, umieść symbol # przed IgnorePkg = w /etc/pacman.conf i zapisz.