Jak wejść do trybu przywracania systemu BIOS na komputerze

Udostępnij teraz w social media:

Kiedy kupujesz nowy laptop lub komputer stacjonarny, jest on wyposażony w wstępnie skonfigurowany BIOS. Możesz mieć zainstalowany system operacyjny lub nie, ale BIOS jest zdecydowanie wcześniej skonfigurowany. W większości przypadków zmiana BIOS-u nie jest konieczna. Możesz nieco zmienić ustawienia lub możesz zresetować BIOS i przywrócić ustawienia fabryczne. Są jednak od tego wyjątki. Twój BIOS może być uszkodzony i może być konieczne jego przywrócenie. Istnieją dwa sposoby przywrócenia systemu BIOS, ale oba wymagają przejścia do trybu przywracania systemu BIOS. Oto jak.

Tryb przywracania systemu BIOS

Jak wspomniano, istnieją dwie metody przywracania systemu BIOS. Możesz go przywrócić z partycji odzyskiwania w systemie, jeśli ją obsługuje, lub możesz utworzyć dysk przywracania i przywrócić z niego. W obu przypadkach uruchomienie systemu BIOS nie załatwi sprawy. Będziesz musiał przejść do trybu przywracania systemu BIOS.

  Jak szybko utworzyć przypomnienie na iPhonie i iPadzie

Przed przejściem do trybu przywracania systemu BIOS upewnij się, że system jest podłączony do niezawodnego źródła zasilania. Jeśli wchodzisz w tryb przywracania systemu BIOS na laptopie, wyjmij baterię i podłącz ładowarkę.

Następnie musisz włączyć system, ale wcześniej musisz dotknąć i przytrzymać klawisze, które informują system, aby przejść do trybu przywracania systemu BIOS. Te klucze różnią się w zależności od producenta systemu. Poniższa lista powinna pomóc.

HP: Win + B

Dell: Ctrl + Esc

Acer: FN + Esc

Lenovo: Fn + R

Przytrzymaj te klawisze, a następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez 5–10 sekund. Zwolnij klawisz zasilania, gdy system się włączy, a wkrótce powinieneś zobaczyć ekran przywracania, który nie będzie wyglądał jak normalny ekran BIOS. Zwolnij pozostałe klawisze, które przytrzymujesz, i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie lub skorzystaj z dostępnych opcji, aby przywrócić system BIOS.

  Co to jest TTY w systemie Linux? (i jak używać polecenia tty)

Możesz także przywrócić BIOS z pulpitu, jeśli możesz go uruchomić. Zwykle potrzeba przywrócenia systemu BIOS pojawia się, gdy system nie uruchamia się poprawnie lub w ogóle. Jeśli jesteś w stanie dostać się do pulpitu lub możesz uruchomić system operacyjny na żywo z dysku, możesz go użyć do przywrócenia systemu BIOS. W ten sposób jest łatwiej, jednak metoda będzie się różnić w zależności od systemu. Niektórzy producenci komputerów PC oferują aplikację, którą można nagrać lub skopiować na dysk USB i wykorzystać do przywrócenia systemu BIOS. Możesz również znaleźć narzędzia innych firm, które upraszczają proces, ale nadal będziesz musiał wiedzieć, jak przejść do trybu przywracania BOS, jeśli korzystasz z dysku.

  Jak automatycznie dodawać zadania Microsoft Planner do kalendarza programu Outlook

x