01/26/2022

Jak włączyć dźwięk mono w systemie Windows 10

Udostępnij teraz w social media:

Dźwięk z komputera lub telefonu może być monofoniczny lub stereofoniczny. Dźwięk stereo zapewnia doskonałe wrażenia słuchowe, ponieważ dźwięk pochodzi z wielu kanałów i jest zwykle odtwarzany przez dwa głośniki. Z drugiej strony Mono ma tylko jeden kanał lub łączy wszystkie kanały w jeden kanał. Jeśli chcesz mieć jedno ucho wolne podczas słuchania muzyki i pracy, dobrym pomysłem jest włączenie dźwięku monofonicznego. W ten sposób uzyskasz przyzwoity dźwięk, jeśli słuchasz tylko z jednego nausznika w słuchawkach.

Włącz dźwięk mono

Włączenie dźwięku mono w systemie Windows 10 jest naprawdę łatwe. Jedyną trudną częścią jest znalezienie miejsca, w którym się znajduje.

Sprawdź -   Jak wybrać ścieżkę audio w programie Windows Media Player

Otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do grupy ustawień Ułatwienia dostępu. Poszukaj i wybierz kartę Audio. Jest przełącznik o nazwie „Włącz dźwięk mono”. Włącz go, a dźwięk mono zostanie włączony.

Dźwięk mono będzie dotyczył wszystkich urządzeń audio podłączonych do systemu. Obejmuje to wbudowane głośniki laptopa, słuchawki i głośniki Bluetooth oraz słuchawki przewodowe. Różnica będzie bardziej oczywista, gdy użyjesz słuchawek.

Zaletą tej funkcji jest to, że działa ona na wszystkich urządzeniach audio podłączonych do systemu, więc nie musisz jej włączać osobno dla każdego z nich. Złe jest to, że jest włączony dla wszystkich urządzeń audio i możesz go potrzebować tylko dla określonego urządzenia, takiego jak słuchawki, w takim przypadku będziesz często włączać / wyłączać przełącznik.

Sprawdź -   Jak dodać Gmaila, Kontakty Google i Kalendarz Google do Cortany w Windows 10

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego musisz włączyć tryb mono, aby słuchać muzyki za pomocą tylko jednej słuchawki, ma to związek z tym, jak dźwięk wydobywa się ze słuchawek. Jeśli słuchasz muzyki w trybie stereo i wyjmiesz jedną wkładkę douszną, możesz nie uzyskać całego dźwięku z pliku. Część z nich może być zbyt cicha lub całkowicie cicha. Jest to najbardziej zauważalne w przypadku filmów, w których dialogi i efekty dźwiękowe filmu są na różnych kanałach. Gdy włączony jest dźwięk mono, problem znika.

Jeśli włączysz mono z Łatwość dostępu i nie działa, sprawdź, czy masz zainstalowane jakieś aplikacje dźwiękowe w systemie. Często producenci laptopów instalują narzędzia dźwiękowe dla głośników w urządzeniu, a aplikacja może zastąpić ustawienia systemu. W takim przypadku może być konieczne odinstalowanie aplikacji. Jeśli nie chcesz odinstalowywać aplikacji, sprawdź, czy ma ustawienie umożliwiające włączenie dźwięku monofonicznego.

Sprawdź -   Jak wyświetlić pokaz slajdów w systemie Windows 10

x