Jak włączyć dzwonek startowy na nowym komputerze Mac

Od 1984 roku komputery Apple po włączeniu odtwarzały ujmujący dźwięk. Ten ton stał się kulturalną wizytówką platformy, ale wraz z pojawieniem się automatycznie uruchamiających się komputerów Mac w 2016 r. Apple zdecydowało się usunąć tę funkcję. Jeśli przegapisz dzwonek, możesz go ponownie włączyć. Oto jak.

Jak działa zmodyfikowane ustawienie?

Aby włączyć dzwonek, musimy zmodyfikować ustawienie w pamięci NVRAM komputera Mac (skrót od Non-Volatile Random Access Memory) za pomocą polecenia terminala. To nie jest tak przerażające, jak się wydaje, ale oto kilka informacji o tym, co się dzieje.

W komputerze Mac NVRAM to niewielka ilość pamięci, która przechowuje ustawienia całego komputera. Zapamiętuje te ustawienia bez zasilania, więc są one dostępne podczas uruchamiania i między ponownymi uruchomieniami systemu.

Za pomocą poniższych poleceń zmieniamy ustawienie w pamięci NVRAM o nazwie „StartupMute”, które mówi komputerowi, czy ma emitować sygnał dźwiękowy podczas uruchamiania. Polecenie „sudo” jest konieczne, ponieważ „nvram” jest potężnym poleceniem, które wymaga uprawnień administratora.

Jeśli jesteś ciekawy, aby uzyskać więcej informacji na temat NVRAM – co to jest i co robi – zapoznaj się z tym przydatnym przewodnikiem po poradach. Również Apple więcej informacji na temat dźwięków uruchamiania i ich znaczenia na swojej stronie internetowej.

Jak włączyć dzwonek startowy Maca

Najpierw uruchom wyszukiwanie Spotlight, naciskając klawisze Command + spacja na klawiaturze. Na środku ekranu pojawi się duży pasek wyszukiwania.

Pasek wyszukiwania Apple Spotlight

Wpisz terminal, a następnie naciśnij klawisz Return.

Uruchamiam Terminal.app przez Spotlight

Spowoduje to uruchomienie aplikacji Terminal. Przy domyślnych ustawieniach Terminal pojawia się jako okno z czarnym tłem.

W oknie terminala wpisz sudo nvram StartupMute =% 00, a następnie naciśnij przycisk Return.

Okno terminala Mac OS X - włącz dzwonek startowy

Poprosi Cię o podanie hasła. Wpisz swoje hasło i ponownie naciśnij Return.

Teraz uruchom ponownie komputer Mac i sprawdź, czy działa. Powinien tam być dzwonek.

Jak wyłączyć dzwonek startowy Maca

Jeśli masz dość słyszenia dzwonka uruchamiania i chcesz go ponownie wyłączyć, oto jak to zrobić.

Uruchom wyszukiwanie Spotlight, naciskając klawisze Command + spacja na klawiaturze. Na środku ekranu pojawi się duży pasek wyszukiwania.

Pasek wyszukiwania Apple Spotlight

Wpisz terminal i naciśnij Return.

Uruchamiam Terminal.app przez Spotlight

Spowoduje to uruchomienie aplikacji Terminal. Przy domyślnych ustawieniach Terminal pojawia się jako okno z czarnym tłem.

W oknie terminala wpisz sudo nvram StartupMute =% 01 i naciśnij klawisz Return.

Okno terminala Mac OS X - wyłącz dzwonek startowy

Jeśli zapyta Cię o hasło, wpisz je i naciśnij Return.

Teraz uruchom ponownie komputer Mac i sprawdź, czy działa. Gong powinien być wyłączony.