Jak włączyć Hyper-V w systemie Windows 10

Hyper-V to technologia pozwalająca na uruchamianie maszyn wirtualnych w systemie Windows. Choć można uruchamiać maszyny wirtualne bez korzystania z Hyper-V, to jednak jego zastosowanie znacząco ułatwia ten proces. Dzięki Hyper-V maszyna wirtualna ma bezpośredni dostęp do sprzętu komputera. Należy jednak pamiętać, że nie każdy użytkownik potrzebuje tej funkcji, dlatego Hyper-V nie jest domyślnie aktywowany w wielu systemach. Jeśli planujesz skorzystać z maszyny wirtualnej, warto zweryfikować, czy Hyper-V jest włączony. Jeśli nie, poniżej znajdziesz instrukcje dotyczące jego aktywacji.

Wymagania dla Hyper-V

Hyper-V to produkt firmy Microsoft, który wymaga spełnienia pewnych norm sprzętowych. Oto kluczowe wymagania, które muszą być spełnione, aby funkcja Hyper-V mogła działać:

  • Procesor Intel lub AMD wspierający wirtualizację oraz translację adresów drugiego poziomu (SLAT)
  • 64-bitowa wersja systemu Windows 10 lub Windows 8 / 8.1
  • Minimum 4 GB pamięci RAM

Jak sprawdzić wsparcie dla Hyper-V

Istnieją dwa proste sposoby, aby ustalić, czy Twój system wspiera technologię Hyper-V. Najłatwiejszą metodą jest skorzystanie z Menedżera zadań.

Aby to zrobić, otwórz Menedżera zadań i przejdź do zakładki Wydajność. Wybierz procesor z listy po prawej stronie i zwróć uwagę na sekcję znajdującą się poniżej wykresu pokazującego użycie procesora. Powinieneś zobaczyć informację o nazwie „Wirtualizacja”, która wskaże, czy ta funkcja jest włączona czy wyłączona. Jeśli nie ma tej opcji, to oznacza, że Twój procesor nie obsługuje Hyper-V.

Drugą metodą, która pozwoli Ci sprawdzić, czy Twój procesor obsługuje SLAT, jest użycie Narzędzia Microsoft Coreinfo.

Pobierz to narzędzie, rozpakuj je, a następnie otwórz wiersz polecenia z uprawnieniami administratora. Użyj polecenia cd, aby przejść do folderu, w którym rozpakowałeś pliki. Następnie uruchom polecenie:

coreinfo.exe –v

Wyniki, które otrzymasz, wskażą, czy Twój procesor obsługuje Hyper-V.

Jak aktywować Hyper-V

Jeśli po wykonaniu powyższych testów potwierdzisz, że Twój system obsługuje Hyper-V, być może będziesz musiał go jeszcze włączyć. Aktywacja Hyper-V odbywa się w ustawieniach BIOS, a nie bezpośrednio w systemie Windows 10.

Interfejs BIOS-a różni się w zależności od producenta komputera, dlatego warto poszukać opcji związanej z wirtualizacją. Niektóre BIOS-y mogą mieć wydzieloną sekcję Wirtualizacja, podczas gdy inne umieszczą tę opcję w Ustawieniach zaawansowanych lub w zakładce Zabezpieczenia.

Aby włączyć funkcję, znajdź odpowiednią opcję w BIOS-ie, wybierz ją klawiszem Enter, a następnie użyj klawiszy strzałek do zmiany ustawienia z Wyłączone na Włączone. Na koniec naciśnij klawisz F10, aby zapisać zmiany i uruchom komputer ponownie.

Po powrocie do systemu Windows sprawdź ponownie, czy Hyper-V został poprawnie aktywowany, korzystając z procedur opisanych wcześniej w tym artykule.


newsblog.pl