Jak włączyć (lub wyłączyć) uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku?

W erze cyfrowej nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo online, od zachowania prywatności po ochronę kont i haseł. Zawsze znajdzie się ktoś, kto chce skorzystać z niewłaściwie zabezpieczonego konta i nie powinno to być Twoje!

Oprócz standardowych protokołów bezpieczeństwa (idealne hasło), 2FA zapewnia kod na drugie konto lub numer telefonu, zanim uzyskasz dostęp. Po prawidłowym skonfigurowaniu 2FA otrzymasz wiadomość SMS lub e-mail z jednorazowym kodem wejściowym. Ten kod, zazwyczaj numeryczny, wygasa po kilku minutach i nie jest w żaden sposób powiązany z Twoimi danymi osobowymi (nie są to Twoje urodziny ani ostatnie 4 numeru SSN).

2FA, podobnie jak inne formy zabezpieczeń, nie jest oczywiście pozbawione wad. Może nadejść czas, kiedy bezpieczniej będzie zrezygnować z uwierzytelniania niż go utrzymywać. Jeśli ktoś ma Twój telefon, może łatwo zalogować się na Twoje konto na Facebooku za pomocą funkcji 2FA. Wiele razy wystarczy kliknąć „To ja”, aby ominąć ustawione przez siebie unikalne i bezpieczne hasło.

W tym artykule opisano konfigurowanie 2FA na Twoim koncie na Facebooku i dowiesz się, jak je usunąć. Wspomina również o kilku innych funkcjach bezpieczeństwa oferowanych przez giganta mediów społecznościowych.

Jak włączyć 2FA?

Istnieje kilka sposobów włączenia funkcji 2FA na Facebooku. Poniższe sekcje pokażą Ci, jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na różnych platformach Facebooka.

Jak włączyć 2FA w przeglądarce internetowej?

Jeśli nie masz jeszcze włączonej funkcji 2FA, wykonaj następujące kroki:

 • Zaloguj się do Facebooka i wybierz ikonę strzałki, aby uzyskać dostęp do menu Ustawienia i prywatność. Następnie ponownie wybierz Ustawienia.
 • Wybierz Bezpieczeństwo i logowanie w menu po lewej stronie.
 • Przewiń w dół i kliknij „Edytuj” po prawej stronie „Użyj uwierzytelniania dwuskładnikowego”.
 • Stąd będziesz musiał ponownie zalogować się do Facebooka, używając swojego aktualnego hasła. Postępuj zgodnie z instrukcjami i przypisz kontakt do otrzymywania kodów 2FA.
 • Teraz za każdym razem, gdy logujesz się do Facebooka, musisz zweryfikować losowy kod wysłany do tej metody bezpieczeństwa. Ale uważaj; jeśli nie masz dostępu do tej metody, możesz nie być w stanie zalogować się na swoje konto na Facebooku w przyszłości.

  Jak włączyć 2FA w aplikacji mobilnej na Androida?

  Jeśli jesteś użytkownikiem Androida i chcesz włączyć 2FA w podróży, wykonaj następujące kroki:

 • Otwórz aplikację Facebook i dotknij trzech poziomych linii w prawym górnym rogu. Następnie dotknij Ustawienia i prywatność oraz Ustawienia.
 • Stuknij w Bezpieczeństwo i logowanie.
 • Stuknij w Użyj uwierzytelniania dwuskładnikowego.
 • Stuknij opcję, aby włączyć 2FA. Następnie sprawdź, czy jest włączony, gdy daje możliwość jego wyłączenia.
 • Możesz wykonać te same kroki, aby wyłączyć 2FA w aplikacji mobilnej Facebook na urządzenia z systemem Android.

  Jak włączyć 2FA w aplikacji Facebook na iOS

  Użytkownicy iPhone’a mogą wykonać następujące kroki:

 • Otwórz aplikację Facebook na iPhonie i dotknij trzech poziomych linii w prawym dolnym rogu. Następnie dotknij Ustawienia i prywatność. Stuknij w Ustawienia.
 • Stuknij w Bezpieczeństwo i logowanie.
 • Stuknij w Użyj uwierzytelniania dwuskładnikowego.
 • Stuknij Włącz lub Wyłącz, aby włączyć lub wyłączyć 2FA.
 • Po włączeniu funkcji 2FA sprawdź, czy pod numerem telefonu możesz odbierać wiadomości tekstowe i alerty.

  Jak wyłączyć 2FA?

  Jeśli funkcja 2FA już dla Ciebie nie działa, możesz ją wyłączyć, wykonując następujące czynności:

 • Postępując zgodnie z tymi samymi instrukcjami, co powyżej, zaloguj się do Facebooka i przejdź do strony Bezpieczeństwo i logowanie w zakładce Ustawienia.
 • Kliknij „Edytuj” obok opcji 2FA. Następnie musisz wprowadzić swoje aktualne hasło do Facebooka.
 • Teraz możesz kliknąć „Wyłącz”, aby wyłączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
 • Teraz postępuj zgodnie z instrukcjami, aby usunąć 2FA. Po zakończeniu możesz zalogować się do Facebooka bez kodu weryfikacyjnego.

  Co należy wiedzieć przed aktywacją 2FA

  Jak wspomniano powyżej, 2FA to doskonała funkcja bezpieczeństwa, ale jest kilka rzeczy, które musisz najpierw zrobić, aby upewnić się, że nie będziesz mieć problemów z zalogowaniem się później.

  Usługa 2FA jest tak bezpieczna, że ​​nawet Ty (właściciel konta) możesz mieć trudności z zalogowaniem się. Zanim wykonasz poniższe instrukcje, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to sprawdzić, czy wszystkie Twoje dane kontaktowe są aktualne.

  Postępując zgodnie z powyższymi instrukcjami, aby uzyskać dostęp do ustawień funkcji 2FA, znajdź opcję wyboru metody zabezpieczeń. Wybierz „Zarządzaj” obok opcji SMS, aby zaktualizować swój numer telefonu.

  Utrzymywanie aktualnego numeru telefonu ma kluczowe znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa i możliwości uzyskania dostępu do Facebooka na nowym koncie. Jeśli ten numer jest nieaktualny, nie otrzymasz kodu zabezpieczającego, skutecznie blokując sobie dostęp do konta. Aktualizację informacji kontaktowych należy przeprowadzać za każdym razem, gdy zmieniasz numer telefonu.

  Alternatywy 2FA

  Jeśli nie masz numeru telefonu lub chcesz już korzystać z 2FA, nie masz pecha. Facebook oferuje sporo funkcji bezpieczeństwa, które chronią Twoje konto.

  Aplikacje do weryfikacji 2FA innych firm

  Szybka i łatwa alternatywa dla opcji SMS 2FA to aplikacja uwierzytelniająca innej firmy. Google Authenticator to powszechna i zaufana aplikacja dostępna dla użytkowników iOS i Androida, ale możesz wybrać aplikację, którą chcesz.

  Postępuj zgodnie z powyższymi instrukcjami, aby zaktualizować swój numer telefonu, ale tym razem wybierz „Zarządzaj” w „Aplikacji uwierzytelniania innej firmy” w ustawieniach Facebooka.

  Facebook poda Ci możliwy do zeskanowania kod QR i kod alfanumeryczny do skonfigurowania aplikacji innej firmy. Postępuj zgodnie z instrukcjami i kliknij „Kontynuuj”.

  Teraz możesz zalogować się do Facebooka za pomocą 2FA bez numeru telefonu.

  Nierozpoznane alerty logowania

  Facebook oferuje alerty dla nierozpoznanych urządzeń. Jeśli zostanie wykryta nowa przeglądarka lub aplikacja Facebook, otrzymasz alert z powiadomieniem. Powiadomienie jest wielofunkcyjne, ponieważ możesz również odmówić wejścia bezpośrednio ze swojego urządzenia.

  Jeśli otrzymasz jeden z tych alertów, prawdopodobnie dobrym pomysłem jest zmiana hasła do Facebooka. Ale także zmień hasło do poczty e-mail. Haker uzyskał w jakiś sposób dostęp, więc najlepiej zachować ostrożność i zaktualizować oba hasła.

  Hasła do aplikacji

  Jedną z unikalnych funkcji w ofercie zabezpieczeń Facebooka jest możliwość używania oddzielnych haseł do połączonych aplikacji. Jeśli kiedykolwiek rozmawiałeś z kimkolwiek w IT, prawdopodobnie polecili Ci użycie innego hasła dla każdego konta. Ta sugestia jest tak ważna, ponieważ jeśli używasz tylko jednego lub dwóch haseł na swoich urządzeniach, to wszystko, czego potrzebuje haker, aby uzyskać dostęp do wielu kont.

  Facebook oferuje łatwe logowanie do wielu aplikacji. Od Tindera po ulubioną grę mobilną. Zgodnie z mantrą „użyj różnych haseł”, którą często słyszymy, przejdź do strony Bezpieczeństwo i logowanie, tak jak to robiłeś wcześniej.

  Wybierz „Dodaj” obok nagłówka „Hasła aplikacji” i utwórz nowe hasła dla połączonych aplikacji.

  Jak zapobiec zablokowaniu

  Zakładając, że skonfigurowałeś 2FA przy użyciu jednej z opisanych powyżej metod, Facebook ma opcję tworzenia kopii zapasowych, która zapobiega zablokowaniu. Nawet jeśli zgubisz telefon lub zmienisz numer telefonu, możesz ustawić jedną z tych metod, aby uzyskać dostęp.

  Wracając do tego samego menu Ustawienia, którego używaliśmy do skonfigurowania 2FA, przewiń na sam dół strony Logowanie i bezpieczeństwo. Wybierz jedną z dostępnych opcji tworzenia kopii zapasowych.

  Kody odzyskiwania są optymalnym wyborem, ponieważ możesz je bezpiecznie przechowywać i uzyskiwać do nich dostęp za każdym razem, gdy potrzebujesz wejść na Facebooka, omijając 2FA. Tylko uważaj, jeśli ktoś zdobędzie Twoje kody bezpieczeństwa, również może się zalogować.

  Na tej samej stronie możesz również przypisać trzech znajomych z Facebooka, aby pomóc Ci odzyskać dostęp, jeśli zdecydujesz się to zrobić. Ustawienie tych funkcji przed wystąpieniem problemów z logowaniem jest idealne. Po zablokowaniu będziesz musiał skontaktować się z obsługą Facebooka, korzystając z opcji „Problemy z logowaniem?” na ekranie logowania. Następnie jesteś na łasce Facebooka, aby odpowiedzieć i pomóc Ci odzyskać dostęp do konta.

  Jak zaktualizować swój numer telefonu?

  2FA opiera się głównie na Twoim numerze telefonu, chyba że używasz aplikacji uwierzytelniającej. Ale co zrobić, jeśli Twój numer telefonu jest nieprawidłowy lub nieaktualny? Oczywiście możesz go zaktualizować!

 • Postępuj zgodnie z tymi samymi instrukcjami, co powyżej, aby uzyskać dostęp do ustawień zabezpieczeń Facebooka i dotknij „Edytuj” obok 2FA. Obok „Twoja metoda zabezpieczeń” kliknij „Zarządzaj”.
 • Następnie kliknij „Użyj innego numeru” z menu rozwijanego.
 • Kliknij „Dodaj numer telefonu”, a następnie „Kontynuuj”.
 • Wpisz nowy numer telefonu i dotknij „Kontynuuj”.
 • Powinien pojawić się nowy numer telefonu. Ale jeśli tak się nie stanie lub otrzymasz kod błędu, możesz wyłączyć 2FA, a następnie włączyć go ponownie. W ten sposób możesz wprowadzić zupełnie nowy numer telefonu.

  Często Zadawane Pytania

  W dzisiejszych czasach zabezpieczenie konta na Facebooku jest aż nazbyt ważne. Zamieściliśmy tę sekcję, aby odpowiedzieć na więcej pytań.

  Czy potrzebuję 2FA?

  2FA lub podobna alternatywa jest wysoce zalecana, szczególnie w przypadku Facebooka. Witryna mediów społecznościowych ma dostęp do wielu twoich danych osobowych, o których prawdopodobnie nie pomyślałeś, po pierwsze. Nie chcesz, żeby haker miał te informacje. Informacje takie jak Twoja lokalizacja, tożsamość, a nawet informacje o płatnościach są przechowywane na Facebooku.

  Jeśli twoje konto zostanie zhakowane, Facebook może wziąć na siebie całkowitą dezaktywację konta. Ten rodzaj działania oznacza, że ​​nie odzyskasz swojego konta i stracisz wszystkie swoje zdjęcia, przyjaciół i ważne wspomnienia.

  Co mogę zrobić, jeśli nie mogę otrzymać kodu 2FA?

  Zakładając, że nie masz utworzonej opcji zapasowej i nie masz już dostępu do zapisanego numeru telefonu, musisz użyć alternatywnej metody logowania. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie rozpoznanego urządzenia w celu uzyskania kodów bezpieczeństwa w Ustawieniach.

  Jeśli nie masz przy sobie rozpoznanego urządzenia, kodów zabezpieczających ani dostępu do jednej z form kontaktu wymienionych na Twoim koncie, użyj opcji „Problem z logowaniem” na stronie logowania .

  Nie mogę wyłączyć 2FA na Facebooku. Co się dzieje?

  Istnieje kilka możliwych powodów, dla których Facebook nie pozwoli Ci wyłączyć 2FA. Jeśli masz określone aplikacje połączone z Facebookiem, możesz uniemożliwić wyłączenie tej funkcji, ponieważ jest to wymagane ze względów bezpieczeństwa. Spróbuj usunąć wszystkie połączone aplikacje służbowe lub szkolne, a następnie ponownie wykonaj instrukcje.

  Jeśli pojawia się błąd, wypróbuj inną przeglądarkę internetową, aby wyłączyć funkcję zabezpieczeń, ponieważ może to być problem z samą przeglądarką.

  Zakładając, że używasz prawidłowego hasła podczas logowania, może być konieczne skontaktowanie się z obsługą Facebooka w celu uzyskania dodatkowej pomocy. Ogólnie rzecz biorąc, Facebook nie sprawia problemów z wyłączeniem tej funkcji, więc jeśli napotkasz problem, prawdopodobnie jest on związany z kontem, dlatego będziesz potrzebować pomocy zespołu wsparcia.

  Co mam zrobić, jeśli ktoś inny zalogował się i włączył 2FA na moim koncie?

  Jeśli doświadczyłeś już ataku, a haker włączył 2FA, nie możesz się zalogować, dopóki sprawa nie zostanie rozwiązana. Na szczęście Facebook jest gotowy do pomocy.

  Wizyta ta strona internetowa aby odzyskać i odzyskać dostęp do swojego konta, aby móc wyłączyć 2FA lub zarządzać nim.

  Czy potrzebuję kodu weryfikacyjnego, aby wyłączyć 2FA?

  Nie, ale potrzebujesz go, aby go ponownie włączyć. Aby uzyskać dostęp do ustawień zabezpieczeń, będziesz potrzebować hasła, ale nie będziesz potrzebować kodu weryfikacyjnego SMS-a, aby je wyłączyć.