Jak włączyć ochronę Google Play na Androida

Sklep Google Play, podobnie jak Apple App Store, jest nękany fałszywymi aplikacjami. Deweloperzy są znani z tworzenia klonów popularnych aplikacji, dodawania reklam i czekania, aż niczego niepodejrzewający użytkownicy je pobiorą. Jest to oczywiście jeden z lepszych scenariuszy z fałszywymi aplikacjami. Programiści mogą również wstrzykiwać złośliwe skrypty do aplikacji, a następnie przesyłać je do Sklepu Google Play. Przeciętny użytkownik nie ma żadnego sposobu, aby stwierdzić, czy aplikacja jest złośliwa, czy nie. Takie rzeczy sprawiają, że Android ma opinię, że nie jest bezpieczny. Aby z tym walczyć, Ogłosił Google Google Play Protect na Androida. To skanowanie uruchamiane we wszystkich aplikacjach na Twoim urządzeniu, aby upewnić się, że są one bezpieczne.

Google Play Protect na Androida jest dostępny dla wszystkich użytkowników Androida. Może skanować aplikacje pobrane ze sklepu Google Play, a także aplikacje załadowane z boku.

Włącz Google Play Protect

Otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do Bezpieczeństwo i lokalizacja> Google Play Protect. Dotknij go i włącz opcję „Skanuj urządzenia pod kątem zagrożeń”. Domyślnie i przy wyłączonej tej opcji, Google Play Protect skanuje aplikacje pobrane ze Sklepu Play. Po włączeniu opcji „Skanuj urządzenia pod kątem zagrożeń bezpieczeństwa” rozpoczyna się skanowanie aplikacji, które były ładowane z boku.

Dostępna jest również opcja „Popraw wykrywanie szkodliwych aplikacji”. Jeśli ją włączysz, udostępniasz dane Google. Na dłuższą metę pomoże to Google ulepszyć wykrywanie zagrożeń, ale nie zapewni żadnych dodatkowych zabezpieczeń dla Twojego telefonu.

Google Play Protect nie usunie automatycznie żadnych szkodliwych aplikacji, które znajdzie, ale ostrzeże Cię, gdy znajdzie coś podejrzanego. Usunięcie aplikacji należy do Ciebie.

Brak skanowania plików

Google Play Protect jest przeznaczony wyłącznie dla aplikacji, a nie dla plików, które masz na urządzeniu. Urządzenia z systemem Android mogą przechowywać pliki dowolnego typu. Możesz pobierać pliki do pamięci urządzenia lub kopiować je z komputera. Jeśli zdarzy ci się pobrać plik, który jest złośliwy, Play Protect nie będzie w stanie nic z tym zrobić. To nie jest jak system antywirusowy. To ochrona przed złośliwymi aplikacjami. Będzie przeprowadzać okresowe skanowanie Twojego urządzenia, aby upewnić się, że nie masz nic złośliwego, a także będzie sprawdzać linki, które odwiedzasz w Chrome. Jeśli masz zamiar odwiedzić potencjalnie niebezpieczny link w Chrome, zobaczysz znane ostrzeżenie informujące, że witryna nie jest bezpieczna.

To pozytywny krok ze strony Google, ale nadal musi zająć się fałszywymi i słabymi aplikacjami w sklepie Google Play.

x