Jak włączyć ochronę przed oprogramowaniem ransomware w systemie Windows 10

Ransomware to paskudna, wyewoluowana forma wirusów komputerowych. Jak sama nazwa wskazuje, naprawienie szkód, które wyrządzi, będzie cię kosztować. Ransomware w zasadzie blokuje twoje pliki i prosi o przesłanie pieniędzy, jeśli chcesz je odzyskać. Jeśli jesteś ofiarą oprogramowania ransomware, masz dwie możliwości; zapłacić lub zapłacić komuś za pozbycie się oprogramowania ransomware. Nie ma opcji, która nie wiąże się z żadnymi kosztami i żadna z nich nie gwarantuje odzyskania plików, dlatego warto być bardziej proaktywnym w stosunku do tego konkretnego rodzaju zagrożeń. Program Windows Defender ma wbudowaną funkcję, która po skonfigurowaniu zapewni ochronę przed oprogramowaniem wymuszającym okup. Oto jak to działa.

Aby to działało, musisz mieć włączony program Windows Defender. Nie można po prostu zdecydować się na korzystanie z niektórych funkcji programu Windows Defender i nie używać innych. Ochrona przed oprogramowaniem wymuszającym okup w programie Windows Defender nie nosi tej nazwy. To bardziej funkcja, która sprawia, że ​​jest przydatna do ochrony przed oprogramowaniem ransomware. Program Windows Defender umożliwia blokowanie folderów, aby nieautoryzowane aplikacje nie mogły wprowadzać w nich zmian. Aby włączyć ochronę przed oprogramowaniem ransomware w systemie Windows 10, będziesz potrzebować uprawnień administratora.

Ochrona przed ransomware w systemie Windows 10

Otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do grupy ustawień Aktualizacja i zabezpieczenia. Przejdź do zakładki Windows Defender i kliknij przycisk „Otwórz Centrum zabezpieczeń Windows Defender”. Alternatywnie możesz wpisać Windows Defender w wyszukiwarce Windows.

Kliknij opcję Ochrona przed wirusami i zagrożeniami na ekranie głównym. Przewiń w dół i kliknij Ustawienia ochrony przed wirusami i zagrożeniami.

W ustawieniach ochrony przed wirusami i zagrożeniami włącz Kontrolowany dostęp do folderu. Po włączeniu musisz dodać chronione foldery, klikając „Chronione foldery”.

Możesz dodać dowolny folder, który Ci się podoba. Wszystkie foldery zagnieżdżone w folderze będą chronione.

Jak to działa

Gdy kontrolowany dostęp do folderów jest włączony, usługa Windows Defender uniemożliwia aplikacjom zapisywanie plików w lokalizacjach, do których nie powinny mieć dostępu. Prostym tego przykładem jest program Windows Defender, który uniemożliwił mi zapisanie pliku przez IrfanView na moim pulpicie. Dzieje się tak, ponieważ IrfanView powinien mieć dostęp tylko do folderu Pictures.

Może to sprawić, że zaczniesz się zastanawiać, czy Twój system będzie nadawał się do użytku, jeśli zaufane aplikacje nie mają wolnego panowania. Na szczęście kontrolowany dostęp do folderów ma funkcję białej listy, która pozwala dodawać do niego bezpieczne aplikacje. Te bezpieczne aplikacje będą mogły uzyskać dostęp do dowolnego folderu, którego chcą / potrzebują.

Aby dodać aplikację do białej listy, kliknij opcję „Zezwalaj aplikacji na kontrolowany dostęp do folderów” pod linkiem „Chronione foldery”. Kliknij Dodaj aplikację i wybierz plik EXE aplikacji, do której chcesz udzielić pełnego dostępu.

Warto poświęcić trochę czasu na dodanie zaufanych aplikacji i włączenie kontrolowanego dostępu.

x