Jak włączyć podglądy plików Markdown w Eksploratorze plików w systemie Windows 10

Podglądy plików to niezwykle przydatna funkcja w komputerowym systemie operacyjnym. System Windows 10 zapewnia podglądy kilku popularnych formatów plików, ale nie wszystkich. Jeśli zdarzy się, że masz zainstalowany pakiet Office, otrzymasz podgląd dokumentów i arkuszy kalkulacyjnych pakietu Office, ale w przypadku wielu innych formatów musisz zainstalować dodatkowe rozszerzenia Eksploratora plików. Markdown to typ pliku, który można otworzyć za pomocą zwykłego edytora tekstu, takiego jak Notatnik, ale Eksplorator plików nie może wyświetlić jego podglądu. Oto, jak możesz włączyć podgląd plików Markdown w Eksploratorze plików.

Podgląd plików Markdown w Eksploratorze plików

Aby włączyć podgląd plików Markdown w Eksploratorze plików, musisz zainstalować rozszerzenie dla Eksploratora plików. To konkretne rozszerzenie jest zawarte w PowerToys, darmowym narzędziu open source, które zostało opracowane przez firmę Microsoft. Możesz pobierz go z Github.

PowerToys zawierają kilka narzędzi i są przydatne, ale jeśli nie jesteś zainteresowany używaniem ich wszystkich, możesz włączyć tylko funkcję „Eksplorator plików”. Po włączeniu będziesz musiał ponownie uruchomić Eksploratora plików, zanim rozszerzenie zacznie działać. Aby ponownie uruchomić Eksploratora plików, otwórz Menedżera zadań i poszukaj Eksploratora Windows na karcie Procesy. Wybierz go i kliknij przycisk Uruchom ponownie.

Po ponownym uruchomieniu Eksploratora plików musisz go otworzyć i przejść do folderu zawierającego plik markdown. Przejdź do zakładki Widok i kliknij przycisk Okienko podglądu. Okienko podglądu pojawi się po prawej stronie i pokaże zawartość pliku.

Włączenie funkcji Eksploratora plików w PowerToys spowoduje również włączenie podglądu plików SVG.

Musisz pozostawić uruchomione PowerToys, aby uzyskać podglądy plików przecen.

Jeśli chcesz mieć podgląd nieobsługiwanych plików obrazów, możesz zainstalować inne rozszerzenie Eksploratora plików, które wykonuje to zadanie.

Rozszerzenia Eksploratora plików są na ogół lekkie, więc nie musisz się martwić, że PowerToys spowolnią je. Szkoda, że ​​to rozszerzenie pliku jest powiązane z PowerToys. Użytkownicy mogą mieć niechęć do instalowania PowerToys, jeśli nie zamierzają używać wszystkich jego funkcji, ale przynajmniej te funkcje mogą być włączane / wyłączane indywidualnie. W rzeczywistości najnowsza wersja PowerToys sprawia, że ​​włączanie / wyłączanie ich na jednym ekranie w ustawieniach jest naprawdę łatwe.

Ograniczenie systemu Windows 10 do niemożności podglądu plików opartych na tekście jest nieco podobne do tego, co ma macOS, chociaż macOS obsługuje podglądy dla znacznie większej liczby typów plików.

x