Jak włączyć szyfrowanie PGP dla Thunderbirda w systemie Linux za pomocą Enigmail

Udostępnij teraz w social media:

Thunderbird to doskonały klient poczty e-mail, zwłaszcza na platformie Linux. Jest to rozwiązanie typu open source, szybkie, obsługuje wiele typów kont e-mail i jest bardzo konfigurowalne. Jednak pomimo tego, że jest tak dobry jak program pocztowy, nie ma szybkiego i łatwego sposobu wysyłania wiadomości e-mail zaszyfrowanych za pomocą PGP. I tu pojawia się Enigmail. To fantazyjny, łatwy w użyciu dodatek, który po zainstalowaniu może szybko włączyć szyfrowanie PGP w Thunderbirdzie.

W tym przewodniku omówimy, jak skonfigurować rozszerzenie szyfrowania Enigmail w Thunderbirdzie, jak wygenerować nowy klucz i nie tylko!

Zainstaluj Thunderbirda

Klient pocztowy Thunderbird pozostaje jednym z najpopularniejszych klientów poczty e-mail w społeczności Linuksa. Mimo to istnieje wiele dystrybucji, które zdecydowały się tego nie rozpowszechniać. W rezultacie musisz zainstalować program w swoim systemie operacyjnym Linux przed kontynuowaniem samouczka.

Aby zainstalować Thunderbirda, uruchom okno terminala i postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji odpowiadającymi używanej dystrybucji.

Ubuntu

Ubuntu Linux ma stosunkowo nową wersję Thunderbirda w swoich źródłach oprogramowania. Użytkownicy mogą go zainstalować za pomocą menedżera pakietów Apt.

sudo apt install thunderbird

Debian

Pakiety Debian Linux są zwykle dość nieaktualne. Mimo to udaje mu się mieć najnowszą wersję Thunderbirda dostępną w źródłach oprogramowania. Aby go zainstalować, uruchom następujące polecenie Apt-get.

  Jak uzyskać gesty touchpada Macbooka w systemie Linux

Uwaga: chcesz mieć nowszą wersję Thunderbirda? Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem dotyczącym pobierania nowszych wersji oprogramowania Debiana!

sudo apt-get install thunderbird

Arch Linux

Arch Linux to najnowocześniejsza dystrybucja Linuksa. Regularnie dostarcza najnowsze pakiety, więc nie jest zaskoczeniem, że wersja 60.3.1 Thunderbirda jest łatwo dostępna do instalacji.

Jeśli korzystasz z Arch Linux, pobierz Thunderbirda za pomocą poniższego polecenia Pacman.

sudo pacman -S thunderbird

Fedora

Fedora Linux ma najnowszą wersję Thunderbirda w swoich źródłach oprogramowania. Aby go zainstalować, otwórz okno terminala i wykonaj następujące polecenie DNF.

sudo dnf install thunderbird

OpenSUSE

OpenSUSE, podobnie jak wiele dystrybucji, ma stosunkowo nową wersję klienta poczty Thunderbird dostępną do instalacji. Aby go zainstalować, otwórz okno terminala i uruchom następujące polecenie Zypper.

sudo zypper install thunderbird

Ogólny Linux

Korzystasz z mniej znanej dystrybucji Linuksa i nie możesz znaleźć Thunderbirda w oficjalnie obsługiwanych źródłach oprogramowania? Musisz pobrać aplikację ze strony internetowej i zainstalować ją ręcznie.

  Jak zainstalować Irssi i używać IRC z terminala Linux

Uwaga: w chwili pisania tego tekstu wersja 60.3.1 jest najnowszą stabilną wersją Thunderbirda. Jeśli to czytasz i wyszła nowsza wersja, przejdź do strony wydania i pobierz potrzebną wersję.

cd ~/Downloads
wget https://download-installer.cdn.mozilla.net/pub/thunderbird/releases/60.3.1/linux-x86_64/en-US/thunderbird-60.3.1.tar.bz2

tar xvjf thunderbird-60.3.1.tar.bz2

cd thunderbird

Uruchom aplikację z:

./thunderbird

Pobierz Enigmail dla Thunderbirda

Thunderbird nie może samodzielnie szyfrować, więc polega na dodatkach innych firm, takich jak Enigmail. Niestety, programiści nie zdecydowali się wysyłać Enigmail po wyjęciu z pudełka, więc jeśli chcesz szyfrować PGP dla Thunderbirda, musisz samodzielnie zainstalować tę funkcję.

Aby zainstalować rozszerzenie Enigmail, otwórz Thunderbirda. Po otwarciu aplikacji kliknij przycisk menu po prawej stronie pola wyszukiwania.

W menu znajdź opcję „Dodatki” i kliknij ją, aby wyświetlić podmenu.

W podmenu „Dodatki” zobaczysz kolejną opcję „Dodatki”. Kliknij, aby uruchomić menedżera dodatków pocztowych Thunderbirda.

Przejrzyj stronę menedżera dodatków, aby znaleźć pole wyszukiwania z napisem „Wyszukaj na addons.thunderbird.net” i kliknij je. Następnie wpisz „Enigmail” w obszarze wyszukiwania i naciśnij Enter na klawiaturze, aby rozpocząć wyszukiwanie.

W wynikach wyszukiwania Enigmail powinien znajdować się na górze. Kliknij opcję „Dodaj do Thunderbirda” i zainstaluj dodatek.

  Jak przekonwertować PNG na JPG w systemie Linux?

Kliknięcie opcji „Dodaj do Thunderbirda” nie spowoduje natychmiastowej instalacji Enigmail ze względu na funkcje bezpieczeństwa. Zamiast tego musisz kliknąć przycisk „Zezwól”, gdy pojawi się komunikat „Thunderbird uniemożliwił tej witrynie wyświetlenie pytania o zainstalowanie oprogramowania na Twoim komputerze”.

Po kliknięciu „Zezwól” Enigmail zainstaluje się w Thunderbirdzie.

Po zakończeniu instalacji zamknij zakładkę Thunderbird Add-on.

Skonfiguruj Enigmail

Teraz, gdy dodatek Enigmail jest skonfigurowany w Thunderbirdzie, musisz go skonfigurować. Kliknij przycisk menu, a następnie wybierz „Enigmail”, a następnie „Kreator konfiguracji”.

Przejdź przez kreatora konfiguracji i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby skonfigurować Enigmail w Thunderbirdzie. Pamiętaj, aby postępować zgodnie ze wszystkimi radami, które Ci daje!

Po zakończeniu procesu konfiguracji wróć do menu Enigmail i wybierz „Zarządzanie kluczami”, aby wyświetlić nowo wygenerowany klucz.

Użyj Enigmail

Nie ma potrzeby konfigurowania Enigmail przed wysłaniem wiadomości e-mail, ponieważ instalacja Dodatku zajmie się tym za Ciebie.

Aby wysłać zaszyfrowaną wiadomość, kliknij „napisz”, wypełnij wiadomość e-mail (tak jak zwykle) i kliknij przycisk „wyślij”, aby wysłać bezpieczną wiadomość e-mail.

x