Jak włączyć tagi dla nieobsługiwanych plików w systemie Windows 10

Oznaczanie jest wydajną i raczej niedostatecznie wykorzystywaną metodą organizowania plików. Windows nigdy nie przywiązywał do tego dużej wagi i niewiele robił, aby je wyróżnić. Jeśli chodzi o system Windows, użytkownicy powinni używać nazw plików lub rozszerzeń plików, aby szukać swoich plików. Inną wadą tagów w systemie Windows 10 jest to, że nie wszystkie typy plików są obsługiwane. Zobaczysz tagi dla pliku MP4, ale nie dla pliku PNG. Oto, jak włączyć tagi dla nieobsługiwanych plików w systemie Windows 10.

Tagi dla nieobsługiwanych plików

Musisz znać rozszerzenie pliku, dla którego chcesz włączyć tagi. Aby znaleźć rozszerzenie pliku, kliknij plik prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości z menu kontekstowego. Karta Ogólne pokaże Ci, jakie jest rozszerzenie.

Aby włączyć tagi dla nieobsługiwanych plików w systemie Windows 10, musisz Ściągnij bezpłatna aplikacja typu open source o nazwie FileMeta. Upewnij się, że pobierasz właściwy, tj. 32-bitowy lub 64-bitowy dla swojego systemu. Zainstaluj aplikację i uruchom ją.

Na liście rozszerzeń plików znajdź rozszerzenie pliku, dla którego chcesz włączyć tagi. Wybierz go iw kolumnie po lewej stronie otwórz menu „Wybierz profil z edytowalnymi właściwościami” i wybierz „Prosty”. Następnie kliknij „Add File Meta Handler”, a następnie kliknij „Restart Explorer”.

To wszystko, co musisz zrobić. Aby wyświetlić tagi lub je dodać, otwórz Eksplorator plików i poszukaj pliku, do którego chcesz dodać tagi. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i przejdź do zakładki Szczegóły. Gdzieś na tej karcie zobaczysz „Tagi”. Pole może pojawić się w dalszej części listy atrybutów, ale powinno tam być.

Jeśli chcesz włączyć tagi dla wielu nieobsługiwanych plików, możesz wybrać je z listy, przytrzymując klawisz Ctrl podczas klikania pliku. Upewnij się, że uruchomiłeś ponownie Eksploratora, w przeciwnym razie zmiany nie zostaną zastosowane.

Aby cofnąć zmianę, uruchom ponownie tę aplikację i wybierz typy plików, dla których chcesz usunąć tagi. Kliknij przycisk „Usuń moduł obsługi plików” w kolumnie po lewej stronie i uruchom ponownie Eksploratora plików.

Możesz dowolnie dodawać i usuwać atrybuty tagów, kiedy tylko chcesz, jednak wyłączenie i włączenie tagów może spowodować ich trwałą utratę. Możliwe, że dane są zapisywane w pliku i po prostu ukrywane po wyłączeniu tagów, ale niekoniecznie tak musi być. Uważaj na swoje oznaczone pliki.