Komputery stacjonarne, niezależnie od używanego systemu operacyjnego, mogą ze sobą rozmawiać, jeśli są podłączone do tej samej sieci. Może to być sieć Wi-Fi lub przewodowa. Każdy system operacyjny ma własne ustawienia umożliwiające udostępnianie plików. Jeśli próbujesz udostępnić pliki z systemu macOS, musisz włączyć udostępnianie plików, zanim komputer Mac będzie widoczny w sieci. Oto jak włączyć udostępnianie plików w systemie macOS.

Włącz udostępnianie plików w systemie macOS

Poniższy proces dotyczy sieci Wi-Fi, ale będzie działał tak samo dla sieci Ethernet.

Otwórz Preferencje systemowe i wybierz preferencję udostępniania w dolnym / ostatnim rzędzie.

Tutaj zobaczysz kolumnę po lewej stronie z opcją „Udostępnianie plików”. Wybierz, a następnie kliknij przycisk „Opcje”.

Sprawdź -   Jak wysyłać pliki przez połączenie P2P z przeglądarki

Otworzy się nowy panel z opcjami włączenia dwóch różnych typów protokołów udostępniania plików. Pierwszy to SMB, a drugi to AFP. Włącz obie te opcje lub jeśli wiesz, której konkretnie potrzebujesz, włącz właśnie tę. Jeśli chcesz udostępnić pliki w systemie Windows, zobaczysz sekcję „Udostępnianie plików systemu Windows”. Pod nim wybierz konto, z którego chcesz udostępniać pliki, i to powinno załatwić sprawę.

Twój komputer Mac będzie teraz widoczny w sieci. Inne komputery Mac i systemy Windows również to zobaczą, gdy odwiedzą własne ustawienia sieciowe. Jeśli chodzi o połączenie z komputerem Mac, będzie to zależeć od systemu, z którego uzyskujesz dostęp do komputera Mac.

Sprawdź -   Jak robić zrzuty ekranu w trybie pełnoekranowym na Youtube na Windows 10

Metoda udostępniania plików w systemie macOS jest inna niż w systemie Windows 10, ale musisz włączyć udostępnianie plików również w innym systemie. Oczywiste jest, że wymagane będą również dane logowania do systemu, do którego uzyskujesz dostęp.

Udostępnianie plików w sieci jest na ogół powolne, jednak często bije za pomocą usługi w chmurze lub sprzętu, tj. Urządzeń pamięci masowej, do przesyłania plików między dwoma komputerami, które nie są blisko siebie. W przypadku mniejszych plików, np. Dokumentów i obrazów, jest to wygodne. W przypadku dużych plików, o rozmiarze przekraczającym GB, warto rozważyć użycie rzeczywistego sprzętu, np. Dysku USB do pobierania plików. Jest to mniej wygodne, ale o wiele szybsze.

Sprawdź -   Jak naprawić błąd APIClient.dll w systemie Windows 10

Jeśli zdecydowanie chcesz udostępniać pliki przez sieć, korzystanie z sieci LAN będzie szybsze niż udostępnianie przez sieć Wi-Fi. Opcje będą w większości takie same. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, oba zapewniają te same funkcje bezpieczeństwa, a do nawiązania połączenia potrzebne są dane logowania.