Jeśli chcesz przetaktować pamięć RAM, przekonasz się, że wszystkie przewodniki zalecają użycie XMP lub Extreme Memory Profile do zadania. XMP to technologia opracowana przez firmę Intel, która pozwala użytkownikom na podkręcanie lub zwiększanie wydajności pamięci RAM, w szczególności pamięci RAM DDR3, choć współpracuje również z pamięcią RAM DDR4.

Narzędzie XMP nie jest używane z pulpitu. Zamiast tego musisz uzyskać do niego dostęp z systemu BIOS. W zależności od posiadanego sprzętu, XMP może dać ci kilka różnych profili do wyboru lub może pozwolić ci ręcznie ustawić wartości podkręcania.

Włącz XMP z BIOS-u

XMP można włączyć tylko w systemie BIOS.

Sprawdź -   Jak uaktualnić do Wine 5.0 w systemie Linux

Włącz komputer i naciśnij klawisz F2 lub F10, aby uruchomić system BIOS. Jeśli nie wiesz, który klawisz nacisnąć, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak uzyskać dostęp do systemu BIOS. Poszukaj karty pamięci. Znajdź XMP lub Extreme Memory Profile. Wybierz go i użyj innego profilu lub ręcznie ustaw wartość podkręcania.

Brak XMP w systemie BIOS

Możliwe, że nie widzisz XMP w BIOS-ie. Zwykle oznacza to, że twój system go nie obsługuje. Jest to ograniczenie sprzętowe; jedynym sposobem na zmianę jest, między innymi, zmiana pamięci RAM i / lub procesora. Możesz sprawdzić, czy Twój procesor to obsługuje, przechodząc przez to arkusz kalkulacyjny opublikowany przez firmę Intel.

Sprawdź -   Jak utworzyć obraz wideo w obrazie w iMovie na macOS

Przekonasz się, że jest wiele różnych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz RAM, który można podkręcić. Twój model płyty głównej, rodzaj obsługiwanej pamięci RAM, same moduły pamięci RAM i procesor wspólnie decydują, czy XMP będzie dostępny, czy nie.

Sprawdź pamięć RAM pod kątem obsługi XMP

Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, czy twoja pamięć RAM obsługuje XMP, jest użycie Narzędzie CPU-Z.

Pobierz, zainstaluj i uruchom CPU-Z. Przejdź do zakładki SPD. Poszukaj pola SPD Ext. Jeśli jest napisane XMP, twoja pamięć RAM i system obsługują XMP. Jeśli pole jest puste, pamięć RAM go nie obsługuje.

Sprawdź -   Jak skonfigurować IntelliJ IDEA IDE w systemie Linux

Wniosek

Jeśli nie masz XMP w BIOSie, nie będziesz w stanie przetaktować pamięci RAM. Koszt zakupu pamięci RAM, którą można przetaktować, jest wysoki i lepiej jest po prostu dodać więcej pamięci RAM do systemu, jeśli masz na nią puste miejsca. Ponadto podkręcanie pamięci RAM zapewnia minimalną poprawę systemu. Dodanie większej ilości pamięci RAM jest lepsze, ale jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, rozważ podkręcenie procesora i / lub karty graficznej.

newsblog.pl

newsblog.pl