Jak wybić swój pierwszy NFT (i wystawić go na sprzedaż!)

Co jakiś czas pojawia się trend, który całkowicie zmienia sposób, w jaki wchodzimy w interakcję z rzeczami. Do tej pory prawdopodobnie dobrze znasz termin Web3, NFT lub zdecentralizowana sieć. W rzeczywistości, jeśli korzystasz z platform takich jak Twitter i Instagram – trudno to przegapić.

Nagle wszyscy zastępują swoje zdjęcia profilowe wygenerowanymi komputerowo pikselowymi postaciami. Wydaje się, że wszyscy, od entuzjastów kryptowalut po prawdziwe celebrytki, zanurzyli się w tym trendzie. Te pikselowe kolekcje sztuki są najczęściej znane jako NFT lub tokeny niewymienne.

W tym artykule omówimy obszernie NFT.

Co najważniejsze, szukamy odpowiedzi na pytanie „Co to jest NFT?”. I jak możesz stworzyć własną i opublikować ją na sprzedaż.

Zacznijmy więc od samego początku.

Co to jest NFT?

NFT, co jest skrótem od „Niezamienny token”, to element cyfrowego zasobu, który jest przechowywany w blockchainie Ethereum. Niezamienny oznacza po prostu, że każdy pojedynczy element jest niepowtarzalny i nie można go odtworzyć.

Jeśli Ty lub ktoś inny tworzy NFT – automatycznie otrzymujesz token do Twojego indywidualnego zasobu. I ten żeton jest jedynym sposobem, aby zweryfikować, że rzeczywiście jesteś właścicielem tego konkretnego kawałka.

Tokeny są przechowywane w całości w Blockchain i są widoczne dla wszystkich. Pomaga to stworzyć silne poczucie własności, które może następnie zostać zweryfikowane przez osoby wchodzące w interakcję z Twoimi zasobami cyfrowymi. Stosowanie NFT jest na tyle proste, że można je zrozumieć. Ale ich użyteczność w rzeczywistych scenariuszach jest znacznie szersza niż tylko zasób kryptograficzny.

Pozwólcie, że wyjaśnię to bardziej szczegółowo.

Dlaczego NFT są popularne?

Nie można zaprzeczyć, że ludzie toczą wiele dyskusji na temat użyteczności NFT w rzeczywistych scenariuszach. Ale mówiąc to, trudno zaprzeczyć, że idea zdecentralizowanej własności jest atrakcyjna.

W ostatnich miesiącach, projekty takie jak Royal zaczęli usprawniać NFT, wprowadzając na swoją platformę światowej klasy muzyków, takich jak Nas. Pośrednicząc w umowie z Nasem na publikację jego muzyki na blockchainie, fani mogą kupić utwór muzyczny i posiadać do niego prawa.

Tak więc za każdym razem, gdy ktoś słucha piosenek Nasa i dostaje za to zapłatę, ty też możesz mieć udział w tych przychodach. Jest to atrakcyjne, ponieważ tworzy głębszy związek między artystą a jego fanami. W rzeczywistości stawia artystów z powrotem w fotelu kierowcy w posiadaniu ich sztuki.

Dla porównania, artyści podpisani z agencjami zazwyczaj otrzymują symboliczną opłatę z całkowitego dochodu. Ale publikując swoje prace na zdecentralizowanej platformie – nie tylko zyskują pełną własność, ale mogą również angażować fanów, aby pomóc i zwiększyć popularność ich sztuki.

Istnieje wiele platform, na których możesz śledzić fajne projekty NFT.

Co to jest bicie?

Mówiąc laikiem, „wybicie” czegoś w łańcuchu bloków jest równoznaczne z utworzeniem dokumentu, który udowadnia, że ​​jesteś właścicielem tego czegoś.

Jedyną różnicą jest to, że ten dokument będzie Twoim adresem portfela kryptograficznego. I będzie dostępny dla wszystkich. Takie podejście „inteligentnych kontraktów” pomaga wyeliminować nieuczciwą działalność i podejrzane roszczenia.

Chociaż sam może również powodować problemy. Jeśli kiedykolwiek utracisz dostęp do swojego portfela kryptograficznego, stracisz również możliwość weryfikacji własności.

A więc teraz, gdy już pozbyliśmy się podstaw – przyjrzyjmy się procesowi tworzenia własnego NFT.

Czy możesz wybić NFT za darmo?

Jedną z pierwszych rzeczy, które ludzie pytają o wybicie NFT, jest: „Czy możesz wybić NFT za darmo?”. Krótka odpowiedź brzmi: tak. Możliwe jest wybicie NFT za darmo, a wiele platform zapewnia tę usługę.

Długa odpowiedź jest nieco bardziej skomplikowana i ważna do zrozumienia. Chociaż możliwe jest stworzenie i opublikowanie NFT za darmo, w pewnym momencie ktoś będzie musiał zapłacić opłaty za gaz (opłatę transakcyjną), a jeśli nie chcesz tego robić sam – osoba, która kupi Twój NFT, będzie musiała to zrobić.

Oto definicja opłat za gaz:

Termin gaz odnosi się do ilości Ethereum wymaganej do interakcji z ETH Blockchain. Opłaty za gaz to powiązane koszty związane z weryfikacją transakcji przez górników. Jest to pomocne, ponieważ zapewnia silniejsze zabezpieczenia, eliminując złych użytkowników ze spamowania sieci.

Chociaż jest to pomocne ze względów bezpieczeństwa, aspekt opłat za gaz w Etherum jest w dużej mierze postrzegana jako zła rzecz. Planowane jest ulepszenie sieci Etherum poprzez wprowadzenie warstwy konsensusu – ale to wciąż jest w toku i może minąć trochę czasu, zanim zacznie obowiązywać.

Jak stworzyć (wybić) NFT

Aby uprościć cały proces, w tym samouczku użyjemy dwóch platform. Po pierwsze, MetaMask do tworzenia portfela kryptograficznego na blockchainie Etherum. Po drugie, OpenSea – najpopularniejszy rynek NFT na świecie.

Tylko dzięki tym dwóm platformom możesz przejść od nigdy nie stworzonego NFT do wystawienia go na sprzedaż!

Po pierwsze, jak stworzyć portfel Etherum?

Tworzenie portfela ETH za pomocą MetaMask

MetaMask ma blisko 25 milionów użytkowników. Platforma zapewnia łatwy sposób na stworzenie pierwszego portfela kryptograficznego Etherum. Co najważniejsze, będziesz potrzebować MetaMask do interakcji z rynkiem OpenSea.

W rzeczywistości niemożliwe jest opublikowanie NFT na OpenSea, jeśli nie masz gotowego portfela Etherum. Możesz pobierz MetaMask dla urządzeń Chrome, Firefox, Brave, Edge oraz iOS i Android.

Po pobraniu zostaniesz przeprowadzony przez samouczek krok po kroku dotyczący tworzenia swojego pierwszego portfela kryptograficznego.

Proces onboardingu wprowadza Cię w podstawowe zasady bezpieczeństwa. Najważniejszą z nich jest Tajna Fraza Odzyskiwania. Ta tajna, 12-wyrazowa fraza to jedyny sposób, aby naprawdę zabezpieczyć swój portfel. W związku z tym powinieneś upewnić się, że przechowujesz go w bezpiecznym miejscu obok swojego hasła.

MetaMask automatycznie generuje frazę i należy ją natychmiast przechowywać w bezpiecznym miejscu. Wiele osób woli przechowywać je w menedżerze haseł, ale robienie tego w fizycznej lokalizacji może być również mądrym pomysłem.

Dodatkowo możesz rozważyć jedną z opcji opisanych w naszym artykule o środkach bezpieczeństwa kryptowalut.

Kiedy już to miniesz, skończysz. Whola! MetaMask właśnie stworzył Twój własny portfel kryptograficzny Etherum w locie.

Adres można również zweryfikować za pomocą Etherscan. Pamiętaj, że możesz używać swojego nowego portfela do interakcji z praktycznie każdą usługą opartą na blockchain, która obsługuje Etherum.

Teraz, gdy dostaliśmy portfel – nadszedł czas, aby stworzyć i wystawić nasz pierwszy NFT na rynku OpenSea.

Jak opublikować NFT na OpenSea

Otwarte morze jest domem dla jednych z największych kolekcji kryptowalut na świecie.

W dowolnym miesiącu platforma przetwarza ponad 3 miliardy dolarów wartość zasobów cyfrowych. A ze względu na jego popularność jest znacznie bardziej prawdopodobne, że przyciągniesz sprzedaż na swój nowy NFT. Ponadto OpenSea sprawia, że ​​przesłanie grafiki do publicznej aukcji jest niezwykle łatwe.

Jeśli pójdziesz do Tworzenie OpenSea strona, zobaczysz ten ekran:

Ponieważ mamy już portfel MetaMask, możemy po prostu kliknąć opcję MetaMask. Spowoduje to uruchomienie zautomatyzowanej usługi połączenia portfela MetaMask z infrastrukturą OpenSea.

Musisz zaakceptować kilka podstawowych terminów, ale nic poza tym.

A gdy tylko skończysz – OpenSea zaprezentuje interfejs Utwórz nowy przedmiot. Lubię to:

Na tej stronie możesz wybrać rzeczywisty zasób cyfrowy, który chcesz wybić. OpenSea obsługuje obrazy, filmy, pliki audio i modele 3D. A maksymalny rozmiar pliku dla każdego to 100 MB.

Możesz również dołączyć szczegóły, takie jak nazwa NFT, zewnętrzna strona wyjaśniająca, o co chodzi, oraz opis. Alternatywnie możesz wybrać pomiędzy Etherum i Polygon jako łańcuchem bloków, na którym chcesz opublikować swój nowy NFT.

W tym momencie możesz po prostu kliknąć Utwórz i gotowe. Zostaniesz automatycznie przekierowany do Twoja nowa oferta NFT:

Muszę przyznać, że nie jest to moje najdumniejsze dzieło sztuki. Ale dla przykładu – myślę, że robi cholernie dobrą robotę.

W tym momencie masz dwie możliwości:

  • Zostaw jak jest. Oznacza to, że Twój nowy NFT jest notowany na rynku OpenSea i jest dostępny dla kupujących produkty organiczne. Poszczególni kupujący mogą składać oferty w Twojej aukcji, a Ty możesz je zaakceptować lub odrzucić.
  • Sprzedać. Sprzedać oznacza, że ​​masz na myśli cenę i chcesz publicznie sprzedać NFT zamiast czekać na ofertę. Możesz wybrać cenę ustaloną lub skorzystać z aukcji w stylu aukcji.

Możesz również zdecydować się po prostu zostawić grafikę w spokoju.

Ale dla wielu osób główną atrakcją NFT jest możliwość ich sprzedaży lub wymiany z innymi. Dla niektórych chodzi o prestiż, a dla innych o dowód społeczny.

Oczywiście są też tacy, którzy są w tym dla czystego zysku. Tak więc pytanie brzmi – jak sprzedać swój cyfrowy zasób, jeśli nigdy wcześniej go nie sprzedawałeś?

Jak sprzedać NFT?

Dla wielu wczesnych użytkowników kryptowalut – posiadanie drogiego dzieła sztuki cyfrowej jest symbolem statusu. Cena minimalna za Bored Ape Yacht Club jest około 93 ETH w momencie pisania tego. Przekłada się to na około 230 000 USD, ale może wzrosnąć nawet do 500 000 USD w zależności od ceny Etherum.

To dużo pieniędzy, aby zapłacić za zasób cyfrowy. I z pewnością przyciągnął wiele uwagi osób, które również chcą być częścią tego trendu.

Ale nie każdy będzie sprzedawał swoją nowo wybitą sztukę za tysiące dolarów. A wskoczenie na ślepo w ten trend byłoby nierozważne.

W związku z tym oto moje 3 najlepsze wskazówki dotyczące przyspieszenia procesu sprzedaży.

Wykorzystaj swoje umiejętności twórcze

Niezależnie od tego, czy jest to obraz, czy piosenka, którą próbujesz sprzedać na blockchainie, ważne jest, aby Twój projekt wywodził się z kreatywności. Przy tak wielu ludziach, którzy wchodzą w modę, potrzeba starannego planowania, aby wyróżnić się na tle przeciętnych aukcji.

Jeśli nie wiesz od czego zacząć, polecam zapoznanie się z projektami, które ludzie już opublikowali. Porozmawiaj z ludźmi, którzy sprzedali swoje dzieła za 1 lub 2 Etherum i zapytaj ich – jak to zrobili?

Jedną z rzeczy, która jest godna uwagi w przypadku Web3 i NFT, jest aspekt społecznościowy. Ludzie są otwarci na rozmowę o swoich sukcesach i porażkach. I nigdy nie boli zapytać.

Dołącz do społeczności

Dołączenie do społeczności o podobnych poglądach to najłatwiejszy sposób na promowanie swojej sztuki i innych zasobów cyfrowych. Przede wszystkim są to Twitter, Discord i Clubhouse. Jeśli nie nadążasz za najnowszymi trendami, możesz tracić potencjalnych klientów swojej sztuki!

Strony takie jak Kalendarz NFT zaprezentuj nadchodzące spadki. To może być Twój punkt wyjścia, aby zobaczyć, kto publikuje spadek i jakie są ich linki do społeczności. Moim osobistym faworytem jest Twitter.

Możesz śledzić jedną lub dwie osoby w przestrzeni, a za tydzień poznasz co najmniej 100 innych osób, które pasjonują się tą przestrzenią.

Intencja jest wszystkim

Jeśli nie okażesz prawdziwego zainteresowania ruchem Web3, próba sprzedaży NFT może wydawać się absolutną nudą. W związku z tym prawdopodobnie pomogłoby, jeśli poświęcisz czas na naukę ogólnie o krypto.

Czy pasjonujesz się ideą zdecentralizowanej sieci? Czy chciałbyś żyć w przyszłości, w której artyści mogą angażować swoich fanów w proces twórczy?

Mimo że ruch jest wciąż nowy, za kulisami wiele się dzieje. Okazywanie chęci uczenia się i rozumienia może szybko przyciągnąć do Twojego kręgu osoby o podobnych poglądach. Mogą to być również osoby, które z chęcią zdobędą jedno z Twoich dzieł sztuki!

Oświadczenie końcowe

Ze względu na to, jak skomplikowany może być Blockchain, tworzenie NFT wydaje się nie stanowić problemu. W tym artykule dowiedzieliśmy się, że wybicie prostego cyfrowego zdjęcia na blockchain zajmuje mniej niż kilka minut.

To też jest darmowe, choć jak się dowiedzieliśmy – opłaty za gaz to rzecz.

Poza tym myślę, że omówiliśmy absolutne podstawy tego wszystkiego.

Last but not least, zawsze jest więcej rzeczy do nauczenia się, a mianowicie – jak stworzyć kolekcję NFT podobną do tej z CryptoPunks i innych.

Chcesz trochę darmowego krypto? Oto 7 sposobów na zarabianie darmowej kryptowaluty.

x