Jak wybrać odpowiednią dystrybucję Linuksa

Udostępnij teraz w social media:

Jeśli jesteś nowy w Linuksie, możesz nie wiedzieć dokładnie, której dystrybucji Linuksa użyć. Jest to zrozumiałe, ponieważ istnieje wiele, wiele różnych typów dystrybucji Linuksa. Wszystkie służą różnym celom i są przeznaczone dla różnych typów ludzi. Z tego powodu zdecydowaliśmy się rozbić popularne systemy operacyjne Linux, porozmawiać o tym, do czego służą i jak zadbać o dystrybucję. Pamiętaj, że nie jest to tylko dla osób zupełnie nowych w Linuksie. Te informacje mogą również dotyczyć osób kompetentnych w zakresie Linuksa, ale nie są pewne, czy używają właściwej dystrybucji Linuksa.

Co to jest Linux?

Wielu nowych użytkowników, którzy przychodzą do Linuksa, myśli, że sam Linux jest systemem operacyjnym. To nieprawda. Linux w ogóle nie jest systemem operacyjnym. Zamiast tego jest to programowanie niskopoziomowe, zaprojektowane do uruchamiania między programami, z którymi użytkownicy codziennie wchodzą w interakcje, a sprzętem komputerowym (znanym również jako jądro).

Jądro ma takie rzeczy, jak sterowniki i sprawia, że ​​kiedy używasz komputera, wszystko działa. Wiele firm i osób prywatnych uczestniczy w gigantycznym projekcie, jakim jest jądro Linuksa. W rezultacie działa na wszystkim, od telefonów z Androidem po inteligentne lodówki. Jest wszędzie i jest całkowicie darmowy.

Co to jest dystrybucja Linuksa?

Kiedy używasz Linuksa, nie „używasz Linuksa”. Zamiast tego używasz „odmiany” Linuksa lub dystrybucji Linuksa. Są to systemy operacyjne tworzone na zamówienie, tworzone przez duże firmy lub przez grupę hobbystów programistów. Ważne jest, aby zrozumieć, że każda indywidualna „dystrybucja” jest własnym systemem operacyjnym.

  Jak zainstalować moduły innych firm w Webmin

Wiele systemów operacyjnych opartych na Linuksie ma wiele wspólnego i dlatego najlepszym sposobem spojrzenia na Linuksa jest podstawa, na której wszyscy budują.

Jak wybrać odpowiednią dystrybucję Linuksa?

Jak wspomniano wcześniej: istnieje wiele różnych typów systemów operacyjnych Linux. W tym artykule omówimy Ubuntu, Linux Mint, Gentoo, Arch Linux, Debian i Fedora. Każdy z tych systemów operacyjnych ma mocne i słabe strony oraz dobre powody, aby ich używać (a nie używać).

Ubuntu

Najpopularniejszym obecnie używanym systemem operacyjnym opartym na Linuksie jest Ubuntu. Jest oparty na starszym systemie operacyjnym opartym na Linuksie (Debian) i ma za sobą dużą siłę. Wiele firm, przenosząc się na Linuksa, najpierw umieściło swoje oprogramowanie na Ubuntu. W rezultacie ta wersja Linuksa cieszy się najłatwiej dostępnym oprogramowaniem. Są szanse, że jeśli czegoś chcesz i jest to na Linuksie, będzie działać na Ubuntu.

Ponadto Ubuntu zawsze skupiało się na tworzeniu systemu operacyjnego, który stawia początkujących na pierwszym miejscu. Byli jednymi z pierwszych, którzy spopularyzowali tworzenie wersji Linuksa, z której każdy mógłby z łatwością korzystać. Jeśli jesteś nowy w Linuksie i nie wiesz, od czego zacząć, najlepszym rozwiązaniem jest Ubuntu. Wypróbuj przynajmniej Ubuntu spin-off, czyli systemy operacyjne oparte na Ubuntu, które mają tę samą misję.

Linux Mint

Linux Mint to popularny system operacyjny oparty na Ubuntu. Głównym celem systemu operacyjnego jest „stworzenie nowoczesnego, eleganckiego i wygodnego systemu operacyjnego, który jest jednocześnie potężny i łatwy w użyciu”.

Spośród wszystkich „łatwych w użyciu” dystrybucji Linuksa, Mint wyróżnia się najbardziej. Dzieje się tak, ponieważ bardzo ciężko pracują, aby stworzyć środowisko pulpitu, które dokładnie naśladuje pulpit systemu Windows. Ma klasyczny wygląd i każdy, kto go używa, może poczuć się jak w domu. Dodatkowo Mint bardzo ułatwia instalowanie zastrzeżonych rzeczy, takich jak sterowniki graficzne, sterowniki Wi-Fi itp. Jeśli jesteś nowy w Linuksie i uważasz, że Ubuntu jest zbyt trudny, nie szukaj dalej niż Linux Mint. To świetne miejsce na rozpoczęcie i wiele się nauczysz.

  Czym są mikrotransakcje i dlaczego ludzie ich nienawidzą?

Gentoo

Gentoo to najlepszy system operacyjny Linux do personalizacji. W Gentoo wszystko budujesz samodzielnie, własnymi rękami. Użytkownicy Gentoo kompilują każdy program od zera. Oznacza to pobranie kodu źródłowego i zbudowanie go specjalnie dla swojego systemu operacyjnego. Ma to poważne zalety, na przykład programy działają lepiej, ponieważ zostały stworzone specjalnie dla Ciebie.

Gentoo zostało zbudowane od podstaw, dzięki czemu użytkownicy mogą kontrolować wszystko, co dotyczy ich systemu operacyjnego. Rozważ użycie Gentoo, jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o Linuksie. To naprawdę dystrybucja eksperta.

Arch Linux

Oparty na Linuksie system operacyjny, który obiecuje „uprościć sprawę”. Użytkownicy nie tylko instalują Arch Linux. Zamiast tego budują. To sprawia, że ​​system operacyjny jest idealny dla hobbystów i osób, które chcą dostosować absolutnie wszystko, co można dostosować.

Ta dystrybucja jest bardzo, bardzo podobna do Gentoo. Jedyną różnicą jest to, że Gentoo staje się bardziej osobiste, jeśli chodzi o dostosowywanie (systemy startowe itp.). Ponadto Arch Linux używa wstępnie skompilowanych programów, więc użytkownicy nie muszą tracić czasu na ręczne kompilowanie oprogramowania.

Rozważ użycie Arch Linux, jeśli masz dość tych samych starych, wstępnie skonfigurowanych dystrybucji Linuksa i chcesz zrobić coś samodzielnie.

Debian

Szukasz czegoś niezawodnego i bezpiecznego? Nie szukaj dalej niż Debian. Istnieje od bardzo dawna i woli stabilność niż nowe, wyszukane oprogramowanie. Chociaż tylko dlatego, że Debian idzie stabilną drogą, nie oznacza to, że jest dla początkujących. Korzystanie z tego systemu operacyjnego może być trudne.

  Jak wyglądać jak ziemniak na konferencji wideo Microsoft Teams

To powiedziawszy, jeśli jesteś średnio zaawansowanym użytkownikiem Linuksa i szukasz czegoś o poważnej niezawodności, wypróbuj Debiana.

Fedora

Fedora Linux jest zasadniczo bezpłatną wersją dystrybucji RedHat Enterprise Linux. Jest uważany za system operacyjny „beta”, ponieważ wiele nowych funkcji, których użytkownicy mogą oczekiwać w nowszych wersjach RHEL, trafia tutaj jako pierwsze. Podobnie jak Debian, Fedora jest najlepiej używana przez średnio zaawansowanych użytkowników.

Wniosek

Istnieją dziesiątki dystrybucji Linuksa. Dla niewtajemniczonych może się to wydawać zagmatwane, ponieważ większość innych platform ma jeden system operacyjny z jednym interfejsem użytkownika, z którego wszyscy korzystają. Rzeczywistość jest taka, że ​​Linux to bardzo zróżnicowana społeczność, z mnóstwem inteligentnych, kreatywnych ludzi tworzących własne rzeczy przy pomocy Linuksa. Różnorodność systemów operacyjnych i otaczająca ją otwarta społeczność jest postrzegana jako słabość, ale prawda jest taka, że ​​jest to potężna siła. Zapoznaj się z informacjami przedstawionymi w tym artykule i wypróbuj nowe dystrybucje Linuksa! Baw się dobrze! Ucz się i odkrywaj! Wkrótce dowiesz się dokładnie, na jakim systemie operacyjnym opartym na Linuksie potrzebujesz.

x