Jak wybrać okno po najechaniu myszą w systemie Windows 10

System Windows 10 ma ustawienia łatwego dostępu, które mogą pomóc w usprawnieniu pracy. Jedno z takich ustawień umożliwia automatyczne wybieranie okna po najechaniu myszą. Zasadniczo pozwala pominąć pierwsze kliknięcie, które musisz wykonać, aby przenieść aplikację na wierzch, i umożliwia bezpośrednią interakcję z nią. Oto, jak możesz to włączyć.

Wybierz okno po najechaniu myszą

Otwórz Panel sterowania i przejdź do grupy ustawień Ułatwienia dostępu.

Na stronie Ułatwienia dostępu wybierz opcję „Zmień sposób działania myszy”.

Na następnej stronie włącz opcję „Aktywuj okno, najeżdżając na nie myszą” w obszarze „Ułatw zarządzanie oknami”.

Kliknij Zastosuj i zamknij Panel sterowania.

Jak to działa

Ta funkcja działa w oknach widocznych na ekranie. Okna, które zminimalizowałeś, nie mogą być aktywowane przez najechanie na nie kursorem myszy. Nie można aktywować okna, najeżdżając kursorem myszy na okno podglądu paska zadań.

Działa to w przypadku aplikacji przypiętych obok siebie lub aplikacji otwartych na różnych monitorach. Zwykle, gdy masz aplikacje przypięte obok siebie lub na różnych monitorach, musisz najpierw kliknąć aplikację, aby ją wybrać. Następnie możesz wejść z nim w interakcję. Pierwsze kliknięcie zawsze będzie dotyczyło wyboru aplikacji.

Po włączeniu tej funkcji wystarczy przesunąć kursor myszy nad okno, aby je „zaznaczyć”. Możesz kliknąć w dowolnym miejscu aplikacji, np. Przycisk otwierania pliku, a kliknięcie zostanie rozpoznane.

Ta opcja wykładniczo usprawnia pracę z wieloma konfiguracjami monitorów. Osobiście uważam za irytujące, że muszę najpierw wybrać aplikację na innym monitorze, zanim będę mógł wejść w interakcję. Często zapominam, że właśnie to muszę zrobić, więc ta opcja jest całkiem przydatna.

Kursor myszy wybiera aplikację, ale to nie znaczy, że jesteś zobowiązany do interakcji z nią za pomocą myszy. Jeśli na przykład umieściłeś kursor myszy nad aplikacją Netflix, możesz dotknąć spacji, aby ją odtworzyć / wstrzymać. Działa to nawet wtedy, gdy aplikacje są otwarte w trybie pełnoekranowym na innym ekranie.

To konkretne ustawienie nie jest dostępne w aplikacji Ustawienia w systemie Windows 10, mimo że ma również grupę ustawień Łatwość dostępu, dlatego możliwe jest, że niewiele osób o tym wie. Osobiście uważam, że powinno to być w zakładce wielozadaniowość.

x