Jak wybrać router do potrzeb sieci domowej

Po uzyskaniu połączenia szerokopasmowego usługodawca internetowy zwykle zapewnia router, który można z nim połączyć. Zwykle trzeba za to płacić miesięczną opłatę, a router jest zwykle wystarczająco dobry, aby zaspokoić podstawowe potrzeby domowe, jednak wiele osób woli używać własnego routera. Po pierwsze, dodaje trochę dodatkowego bezpieczeństwa, ale jeśli masz dobry router, możesz uzyskać lepszą, stabilniejszą prędkość Internetu i lepszy zasięg w domu lub mieszkaniu. Oto, co należy wziąć pod uwagę, wybierając router do potrzeb sieci domowej.

Prędkość

Szybkość routera jest jedną z głównych rzeczy reklamowanych na pudełku dowolnego routera, który kupujesz. Ponieważ jest to reklama, jest to mieszanka prawd i półprawd. Jako użytkownik możesz pokusić się o zakup routera, który reklamuje największą prędkość, ale nie tylko będzie to kosztowne, ale może też przekraczać to, czego potrzebujesz.

Są dwie rzeczy, które musisz wiedzieć o szybkości routera; po pierwsze, prędkość, która jest reklamowana, nie jest rzeczywista. Jest to teoretyczna prędkość, która może być sumą prędkości, które router może zapewnić w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz.

Twój router nie może zapewnić szybszego Internetu, jeśli nie oferuje go dostawca usług internetowych. Oznacza to, że jeśli twój router obiecuje prędkość 1 Gb, ale twój dostawca usług internetowych zapewnia tylko 20 Mb / s, router nie zrobi dużej różnicy.

Aby określić, jakiej prędkości faktycznie można oczekiwać od routera, poszukaj etykiet z napisem AC1200, AC1750, AC3200 itp. Przed zakupem routera Google, jakie prędkości oferują routery w tym standardzie. Do użytku domowego kup dwuzakresowy router obsługujący standard 802.11ac.

Anteny

Nie wszystkie routery mają anteny i jeśli planujesz pokryć duży obszar, powinieneś przyjrzeć się jednemu, który ma antenę lub dwie. Jeśli chodzi o routery, potrzebujesz mocnej anteny. Router może być wyposażony w antenę wewnętrzną, której nie można wymienić lub może być wyposażony w jedną, dwie lub cztery anteny, które można zastąpić mocniejszymi. Jeśli nie planujesz używać przedłużaczy Wi-Fi w domu, upewnij się, że router ma dobrą, mocną antenę.

Beamforming

Beamforming to funkcja routera, która może koncentrować lub skupiać sygnał z routera w kierunku określonego urządzenia. Jeśli układ Twojego domu jest taki, że sygnał nie może być rozprowadzany równomiernie, możesz kupić router, który oferuje funkcję Beamforming. Jest to funkcja, którą najczęściej można znaleźć w bardziej zaawansowanych routerach, więc spróbuj zoptymalizować lokalizację routera, jeśli możesz lub być może będziesz musiał zapłacić więcej za bardziej wydajne urządzenie.

Porty USB

Porty USB mogą służyć do podłączania urządzeń, takich jak drukarki sieciowe, do sieci Wi-Fi. Nie jest to funkcja, której wszyscy potrzebują, jednak jeśli masz urządzenia, które mogą łączyć się z Internetem tylko przez port USB routera, upewnij się, że kupujesz właściwy. Routery mają zazwyczaj kilka portów LAN, ale nie wszystkie mają porty USB.

Wsparcie WPS

Jeśli masz wiele urządzeń IoT, powinieneś poszukać routera obsługującego WPS. WPS, tj. Wireless Protected Setup, umożliwia podłączenie do routera urządzeń bez ekranu i panelu wejściowego.

Wsparcie aplikacji

Możesz zarządzać ustawieniami routera, uzyskując do niego dostęp z przeglądarki na komputerze. Oznacza to, że nie możesz nim zarządzać z tabletu lub smartfona. Jeśli często musisz zmieniać ustawienia routera lub chcesz to zrobić z urządzenia mobilnego, sprawdź, czy router ma aplikację na smartfona.

Zasięg

Sprawdź zasięg routera i dopasuj go do obszaru, który chcesz objąć. Jeśli chcesz objąć szczególnie duży obszar, jeden router może nie wystarczyć. To powiedziawszy, nadal dobrze jest wiedzieć, jaki jest zasięg routera i czy możesz potrzebować przedłużaczy. To może nie wydawać się wielkim problemem, ale albo to, albo brak pokrycia w niektórych obszarach, co nigdy nie jest zabawne.

Marka

Marka routera WiFi ma znaczenie, ale jeśli jesteś rozdarty między routerem Linksys a routerem Netgear, musisz zagłębić się w jego funkcje, aby dowiedzieć się, co jest lepsze. Do użytku domowego jeden jest dobry. Możesz także uzyskać markowe routery Google, chociaż nie są one dostępne wszędzie. Chodzi o to, że do użytku domowego nie musisz szaleć, ale to nie znaczy, że kupujesz od jakiejkolwiek starej marki. Upewnij się, że marka jest niezawodna, oferuje wsparcie online oraz ma gwarancję i zasady zwrotu pieniędzy.

x