Jak wyciąć materiał wideo w Kdenlive na Linuksie

Udostępnij teraz w social media:

Czy masz jakieś nagrania wideo, które musisz wykonać? Nie masz pewności, jak wyciąć materiał w systemie Linux? Możemy pomóc! Śledź dalej, gdy pokażemy Ci, jak używać Kdenlive do cięcia materiału wideo w systemie Linux!

Instalowanie Kdenlive w systemie Linux

Zanim będziemy w stanie zademonstrować, jak wycinać materiał wideo w edytorze wideo Kdenlive, musimy zastanowić się, jak zainstalować edytor wideo w systemie Linux, ponieważ nie jest on wstępnie zainstalowany w wielu systemach operacyjnych Linux.

Aby rozpocząć instalację edytora wideo Kdenlive, otwórz okno terminala. Uruchom terminal, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Gdy okno terminala jest otwarte i gotowe do pracy, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami instalacji, które odpowiadają twojej dystrybucji.

Ubuntu

Osoby korzystające z systemu Ubuntu Linux będą mogły uruchomić edytor wideo Kdenlive z systemem Trafny komenda zarządzania pakietami poniżej.

sudo apt install kdenlive

Debian

W repozytorium oprogramowania „Main” dostępna jest starsza wersja edytora wideo Kdelive dla systemu Debian Linux. Pamiętaj jednak, że możesz przegapić nowsze funkcje, instalując je w ten sposób, ponieważ aktualizacja oprogramowania Debiana trwa dłużej niż w przypadku innych dystrybucji. Aby go zainstalować, użyj następujących Apt-get Komenda.

sudo apt-get install kdenlive

Chcesz bardziej aktualną wersję Kdelive na swoim komputerze Debian? Zamiast tego należy postępować zgodnie z instrukcjami instalacji Flatpak lub Snap.

  Jak pobierać pliki szybciej w systemie Linux za pomocą Motrix

Arch Linux

W Arch Linux pobierz najnowszy edytor wideo Kdelive z następującymi Pacman Komenda.

sudo pacman -S kdenlive

Fedora

Aby uzyskać najnowszą wersję Kdelive działającą na Fedorze Linux, musisz użyć następujących Dnf polecenie w oknie terminala.

sudo dnf install kdenlive

OpenSUSE

W OpenSUSE będziesz mógł zainstalować stosunkowo najnowszą wersję edytora wideo Kdenlive, wprowadzając następujące informacje Zypper polecenie do terminala.

sudo zypper install kdelive

Należy pamiętać, że niektóre wersje OpenSUSE (LEAP) mają starsze wersje Kdelive. Jeśli brakuje Ci nowych funkcji, rozważ wykonanie instrukcji Flatpak lub Snap.

Flatpak

Kdenlive jest dostępny w sklepie Flatpak Flathub. Aby uruchomić go w systemie, zacznij od włączenia środowiska uruchomieniowego Flatpak w systemie. Następnie użyj poniższych poleceń, aby zainstalować oprogramowanie.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo   flatpak install flathub org.kde.kdenlive

Kłapnięcie

Edytor wideo Kdenlive znajduje się w sklepie z pakietami Snap. Jeśli korzystasz z systemu operacyjnego Linux obsługującego funkcję Snap, aplikacja będzie działać dość szybko.

Uwaga: musisz zainstalować środowisko uruchomieniowe Snapd i uruchomić je na komputerze z systemem Linux, aby zainstalować pakiety Snap ze sklepu Snap. Aby uzyskać więcej informacji na temat konfiguracji Snapd, kliknij tutaj.

  Jak wyświetlić datę i godzinę w terminalu Linux (i używać ich w skryptach Bash)

Po włączeniu środowiska wykonawczego Snapd na komputerze z systemem Linux użyj przystawka zainstalować polecenie, aby uzyskać najnowszą Kdenlive.

sudo snap install kdenlive

Wytnij materiał wideo w Kdenlive

Teraz, gdy aplikacja jest zainstalowana na komputerze z systemem Linux, Kdenlive na komputerze z systemem Linux. Następnie znajdź przycisk „Nowy” i kliknij go, aby utworzyć nowy projekt.

Po kliknięciu przycisku „Nowy” na ekranie pojawi się selektor projektu. Przejrzyj i wybierz profil wideo, który najlepiej pasuje do klipu wideo, który chcesz wyciąć. Następnie kliknij „OK”, aby potwierdzić. Po skonfigurowaniu nowego projektu kliknij „Plik”, a następnie „Zapisz jako” i zapisz projekt.

Po zapisaniu projektu wideo Kdenlive postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej, aby dowiedzieć się, jak wycinać materiał.

Krok 1: Znajdź menu „Projekt” i kliknij je myszą. Następnie wybierz przycisk „Dodaj klip lub folder”, aby zaimportować materiał do edytora Kdenlive.

Krok 2: Po zaimportowaniu materiału do Kdenlive, pojawi się on w „Skrzynce projektu”. Kliknij klip, który chcesz wyciąć za pomocą myszy i przeciągnij go na oś czasu. Aby uzyskać najlepsze wyniki, przeciągnij go do wersji 1 (wideo 1).

Krok 3: Kliknij klip na osi czasu za pomocą myszy. Następnie naciśnij Spacja aby rozpocząć odtwarzanie klipu w „Project Monitor”.

Krok 4: Obejrzyj klip w Kdenlive „Project Monitor”, aż dojdziesz do części, którą chcesz wyciąć. Następnie naciśnij Spacja ponownie, aby wstrzymać nagrywanie.

  Jak dowiedzieć się, z której aplikacji iMessage pochodzi naklejka

Krok 5: Po wstrzymaniu odtwarzania klipu kliknij ikonę nożyczki, aby przejść do trybu „Wytnij” w edytorze wideo Kdenlive. Następnie kliknij zatrzymane miejsce myszą, aby wyciąć materiał. Powtórz kroki 3-5 dla cięć, które należy wykonać w nagraniu.

Krok 6: Po zakończeniu cięcia materiału w Kdenlive kliknij ikonę myszy, aby wyjść z trybu „Wytnij”. Następnie kliknij wycięty klip i naciśnij Usunąć aby usunąć wycięty materiał z osi czasu.

Krok 7: Kiedy usuniesz wycięty klip z projektu, na osi czasu Kdenlive pojawi się przerwa. Przeciągnij pozostały materiał, który nie został przycięty za pomocą myszy, aby pozbyć się luki.

Czy usunąłeś klipy z osi czasu Kdenlive? naciśnij Ctrl + S aby zapisać wprowadzone zmiany.

Krok 8: Po zapisaniu pliku projektu możesz wyrenderować materiał jako plik wideo. Znajdź przycisk „Renderuj” u góry edytora i kliknij go, aby uzyskać dostęp do ustawień renderowania dla Kdenlive.

Krok 9: W oknie „Rendering” wybierz typ pliku, który chcesz wyrenderować. Następnie kliknij przycisk „Renderuj do pliku”, aby rozpocząć renderowanie nowo wyciętego materiału.

Po zakończeniu procesu renderowania nowo wycięty materiał wideo znajdzie się w folderze „Wideo” w katalogu domowym.

x