Jak wyczyścić dowolny smartwatch, urządzenie do noszenia lub opaskę fitness

Mycie rąk jest ważną częścią higieny osobistej, ale co z gadżetem na nadgarstku? Gdziekolwiek jesteś, to też idzie. Prawdopodobnie używasz go również brudnymi rękami, gdy jesteś poza domem.

Koronawirus może żyć na smartfonie do 96 godzin. Twój smartwatch lub urządzenie do noszenia również może być wektorem chorób, chyba że będziesz go regularnie czyścić.

Jak wyczyścić i zdezynfekować smartwatch

Twój smartwatch to urządzenie do monitorowania kondycji, urządzenie komunikacyjne, a nawet może zastąpić kartę bankową do płatności zbliżeniowych. Chodzenie na siłownię, odbieranie połączeń i dotykanie terminali płatniczych może zanieczyścić urządzenie do noszenia. Jeśli dotkniesz zegarka bez odpowiedniego czyszczenia, możesz przenosić zarazki.

Okazało się, że mikroorganizmy wywołujące grypę i COVID-19 żyją na twardych metalowych powierzchniach do trzech dni, dlatego regularne czyszczenie wszystkiego jest ważne, aby uniknąć zachorowań.

Firma Apple niedawno zaktualizowała plik wytyczne dotyczące czyszczenia, zalecając ludziom dezynfekowanie swoich gadżetów alkoholem izopropylowym (do wycierania) o stężeniu około 70% lub chusteczkami dezynfekującymi, które go zawierają. Alkohol do nacierania zabija większość mikroorganizmów w kontakcie, a następnie wyparowuje, pozostawiając czystą i wolną od smug powierzchnię.

Chociaż wytyczne dotyczące czyszczenia zegarka Apple Watch są specyficzne dla produktów Apple, większość producentów używa podobnych materiałów, w tym szkła, stali nierdzewnej i nylonu. Sugeruje to, że wskazówki Apple można zastosować do podobnych produktów. Pamiętaj tylko, że jeśli coś zepsujesz, nie postępując zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi czyszczenia, Twoja gwarancja zostanie unieważniona.

Ręka wycierająca Apple Watch szmatką.

Podczas czyszczenia należy pamiętać o instrukcjach dostarczonych przez producenta zegarka. Woda nie wystarczy, jeśli chcesz odpowiednio zdezynfekować zegarek. Wytyczne Apple powtarzają, że alkohol nie powinien niszczyć szkła, metalu, krzemu ani wielu tworzyw sztucznych. To decyzja, którą musisz podjąć sam.

Mając to na uwadze, czyszczenie smartwatcha jest dość proste. Najpierw zdejmij pasek zegarka z jednostki głównej. Zakładając, że zegarek jest wodoodporny, przed dezynfekcją opłucz zegarek ciepłą wodą, aby usunąć jak najwięcej brudu i brudu.

Brud może uwięzić zarazki i inne szkodliwe drobnoustroje, dlatego warto je usunąć, a następnie zdezynfekować. Możesz nasączyć wacik alkoholem izopropylowym, aby usunąć wszelkie szczególnie uporczywe zabrudzenia.

Następnie użyj spirytusu lub podobnych chusteczek do dezynfekcji całego zegarka. Wyczyść opaskę zgodnie z instrukcjami producenta – uważaj na plamienie czystej skóry bez jej nasycania. Jeśli to możliwe (i jeśli czujesz się komfortowo), zdezynfekuj opaskę alkoholem izopropylowym.

Alkohol izopropylowy prawdopodobnie nie uszkodzi metalowych, silikonowych i plastikowych pasków do zegarków. Jest mało prawdopodobne, aby paski nylonowe zostały uszkodzone, chociaż Apple odradza używanie alkoholu do wycierania jakichkolwiek pasków z tkaniny. Zalecamy najpierw wykonanie testu w niepozornym miejscu.

Na koniec pozwól alkoholowi wyparować przed ponownym montażem zegarka. Gotowe!

Jak wyczyścić monitor fitness

Monitory fitness są bardzo podobne do smartwatche, z wyjątkiem tego, że są zwykle przeznaczone do noszenia przez dłuższy czas. Fitbit ma konkretne zalecenia do czyszczenia monitorów sprawności. Podobnie jak Apple, obejmuje to używanie alkoholu izopropylowego (do wycierania) do dezynfekcji urządzeń.

Ponadto Fitbit zaleca unikanie środków czyszczących na bazie mydła i innych produktów, które mogą utknąć w opasce i spowodować podrażnienie skóry. Zamiast tego firma zaleca środki czyszczące niezawierające mydła oraz dobre płukanie, aby upewnić się, że wszelkie zabrudzenia zostały wystarczająco zmyte.

Mężczyzna ładujący Fitbit Charge 4.

Monitory sprawności i aktywności są przeznaczone do ćwiczeń, więc oczywiście się spocą. Szybkie spłukiwanie pod prysznicem to dobry początek, ale nie zabije zarazków ani nie usunie bardziej upartego brudu, w którym mogą żyć szkodliwe mikroorganizmy.

Dlatego powinieneś regularnie zdejmować i czyścić monitor fitness – zwłaszcza po treningu.

Czyszczenie monitora fitness przypomina czyszczenie smartwatcha. Najpierw musisz usunąć opaskę z urządzenia, jeśli to możliwe (właściciele Fitbit mogą śledzić firmę oficjalne wytyczne aby to zrobić).

Zakładając, że tracker jest wodoodporny, opłucz go pod bieżącą wodą, aby usunąć jak najwięcej brudu. Jeśli zobaczysz brud, usuń go jak najwięcej. Usuń punktowo wszelkie uporczywe plamy alkoholem izopropylowym i wacikiem, aby je poluzować.

Gdy tracker jest wyraźnie czysty, dokładnie zdezynfekuj go alkoholem lub podobnymi chusteczkami dezynfekującymi. Wyczyść opaskę zgodnie z instrukcjami producenta (ponownie Fitbit ma oficjalne wytyczne). Jeśli to możliwe, zdezynfekuj opaskę alkoholem izopropylowym lub chusteczkami dezynfekującymi.

Po całkowitym odparowaniu alkoholu ponownie załóż opaskę.

Nie zapomnij o innych urządzeniach do noszenia

Smartwatche i monitory sprawności nie są jedynymi urządzeniami do noszenia, które należy regularnie czyścić. Wszystko, co nosisz poza domem, jest narażone na potencjalnie szkodliwe zarazki. Obejmuje to biżuterię, odznaki, aparaty do noszenia oraz słuchawki i wkładki douszne.

Powinieneś także regularnie czyścić wszystko, czego często dotykasz, takie jak smartfon, klawiatura, mysz i inne gadżety.

x