Jak wyczyścić metadane z plików w systemie Linux

Czy jesteś użytkownikiem Linuksa, który ceni Twoją prywatność? Nie podoba ci się pomysł, że zdjęcia i pliki wideo, które umieszczasz na komputerze, zawierają poufne informacje? Jeśli tak, spodoba Ci się Metadata Cleaner. Co to jest? Jest to aplikacja, która pozwala pozbyć się wszystkich metadanych z plików, które mogą udostępniać dane osobowe. Oto jak z niego korzystać.

Instalowanie Metadata Cleaner w systemie Linux

Zanim przejdziemy do tego, jak używać Metadata Cleaner w systemie Linux do czyszczenia plików, musimy omówić sposób instalacji go w systemie. Jest kilka sposobów na zainstalowanie tego programu w systemie Linux. Flatpak, Arch Linux AUR i kod źródłowy. Zdecydowanie zalecamy jednak zainstalowanie go za pośrednictwem Flatpak.

Aby rozpocząć instalację Metadata Cleaner na komputerze z systemem Linux, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T na klawiaturze. Alternatywnie możesz otworzyć okno terminala, wyszukując „Terminal” w menu aplikacji.

Gdy okno terminala jest otwarte i gotowe do użycia, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami instalacji, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi operacyjnemu Linux.

Instrukcja instalacji Flatpak

Konfiguracja Metadata Cleaner za pośrednictwem Flatpak to właściwy sposób. Na początek programiści preferują Flatpak jako metodę dystrybucji w systemie Linux. Nietrudno zrozumieć, dlaczego, ponieważ Flatpak umożliwia Metadata Cleaner pracę na dowolnym systemie operacyjnym Linux obsługującym Flatpak bez dodatkowej pracy.

Aby rozpocząć instalację Metadata Cleaner za pośrednictwem Flatpak, zainstaluj pakiet „flatpak” na swoim komputerze za pomocą menedżera pakietów. Ten pakiet będzie potrzebny do skonfigurowania środowiska wykonawczego Flatpak, które umożliwia zainstalowanie oprogramowania. Alternatywnie, postępuj zgodnie z naszym szczegółowym przewodnikiem na ten temat.

Po zainstalowaniu środowiska wykonawczego Flatpak na komputerze musisz użyć polecenia zdalnego dodawania flatpak, aby skonfigurować sklep z aplikacjami Flathub. Ten sklep umożliwia instalowanie aplikacji takich jak Metadata Cleaner oraz dostęp do aktualizacji i innych programów.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

Gdy sklep z aplikacjami Flathub jest skonfigurowany i gotowy do pracy, możesz zainstalować aplikację Metadata Cleaner na swoim komputerze za pomocą następującego polecenia instalacji flatpak.

flatpak install flathub fr.romainvigier.MetadataCleaner

Instrukcje instalacji Arch Linux

Aplikacja Metadata Cleaner jest dostępna do instalacji na Arch Linux AUR. Aby uruchomić go w swoim systemie, zacznij używać polecenia pacman, aby zainstalować na swoim komputerze zarówno pakiety „git”, jak i „base-devel”.

sudo pacman -S base-devel git

Po zainstalowaniu obu pakietów wprowadź poniższe polecenia, aby skonfigurować pomocnika Trizen AUR w Arch. Ten program automatyzuje instalację aplikacji AUR i znacznie ułatwia pracę.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

cd trizen

makepkg -sri

Na koniec zainstaluj aplikację Metadata Cleaner na komputerze z systemem Linux za pomocą następującego polecenia trizen -S.

trizen -S metadata-cleaner

Kod źródłowy

Kod źródłowy Metadata Cleaner jest dostępny, jeśli go potrzebujesz. Aby to uzyskać, kliknij tutaj.

Korzystanie z Metadata Cleaner w systemie Linux

Aby użyć Metadata Cleaner do usunięcia metadanych z obrazów, plików wideo lub innych dokumentów z metadanymi (dokumenty, pliki PDF, cokolwiek naprawdę), zacznij od otwarcia aplikacji.

Możliwe jest otwarcie Metadata Cleaner w systemie Linux, wyszukując go w menu aplikacji. Możesz także uruchomić następujące polecenie flatpak, aby je otworzyć.

flatpak run fr.romainvigier.MetadataCleaner

Po uruchomieniu aplikacji postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami krok po kroku.

Krok 1: W aplikacji Metadata Cleaner znajdź przycisk „Przeglądaj” w lewym górnym rogu aplikacji i kliknij go. Po kliknięciu tego przycisku na ekranie pojawi się okno przeglądarki plików.

Korzystając z okna przeglądarki plików, zlokalizuj wszystkie obrazy, pliki wideo, dokumenty itp., z których musisz usunąć metadane. Pamiętaj, że możesz dodać dowolną liczbę plików i nie jesteś ograniczony do jednego na raz.

Krok 2: Po dodaniu wszystkich plików, które chcesz wyczyścić, do aplikacji Metadata Cleaner, zobaczysz listę plików, a następnie ikony odcisków palców. Kliknij ikony odcisków palców i spójrz na swoje metadane, aby potwierdzić, że chcesz je usunąć.

Krok 3: Po zakończeniu przeglądania istniejących metadanych w plikach znajdź przycisk „Wyczyść”, aby usunąć metadane z plików. Proces czyszczenia powinien być dość szybki. Po zakończeniu wyświetli się komunikat „Gotowe!” komunikat na ekranie.

Krok 4: Po obejrzeniu komunikatu „Gotowe!” wiadomość na ekranie w Metadata Cleaner, znajdź przycisk „Zapisz” i kliknij go, aby zapisać zmiany w swoich plikach. Po zapisaniu zmian pomyślnie wyczyścisz metadane!

x