Jak wygenerować identyfikator GUID za pomocą programu PowerShell w systemie Windows 10

Rzadko zdarza się, aby użytkownicy końcowi kiedykolwiek musieli wygenerować identyfikator GUID. Zwykle, jeśli potrzebujesz identyfikatora GUID, prawdopodobnie majstrujesz przy rejestrze systemu Windows lub piszesz skrypt próbujący odwołać się do składnika w systemie. W takim przypadku możesz się zastanawiać, jak możesz utworzyć identyfikator GUID. Istnieją aplikacje online, które mogą załatwić sprawę, jednak możesz również wygenerować identyfikator GUID za pomocą PowerShell.

Wygeneruj identyfikator GUID za pomocą programu PowerShell

Otwórz PowerShell z uprawnieniami administratora i uruchom następujące polecenie;

[guid]::NewGuid()

Naciśnij Enter, a dane wyjściowe wygenerują dla Ciebie nowy identyfikator GUID.

To tylko wygenerowany identyfikator GUID. Jeszcze nic nie robi ani nie odpowiada. To do Ciebie należy „połączenie” tego z czymś.

Identyfikator GUID to w zasadzie liczba, ale w określonym formacie. Ta liczba w tym formacie jest używana w systemie Windows 10 i innych systemach w celu odniesienia do różnych składników. Niektóre identyfikatory GUID są już skonfigurowane w systemie Windows 10 w celu identyfikacji funkcji / elementów na nim. Na przykład plany zasilania utworzone w systemie mają własne identyfikatory GUID. Możesz ich użyć, jeśli chcesz odwołać się do planu zasilania w skrypcie. Aby wyświetlić identyfikator GUID planów zasilania, możesz uruchomić następujące polecenie w wierszu polecenia.

powercfg -LIST

Jedyną różnicą między tymi identyfikatorami GUID a tym wygenerowanym w programie PowerShell jest to, że są już z czymś skojarzone.

Aplikacje internetowe z GUID

Generowanie identyfikatora GUID w systemie Windows 10 bez dodatkowych aplikacji jest łatwe, ale nadal znajdziesz kilka aplikacji internetowych, które oferują utworzenie identyfikatora GUID. Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć przycisk, aby go uzyskać. Te aplikacje są bezpieczne, a generowane przez nie identyfikatory GUID będą działać tak samo dobrze, jak te generowane przez PowerShell. To samo ograniczenie będzie obowiązywać, tj. Jeśli nie skojarzysz identyfikatora GUID z czymś w systemie Windows 10, tak naprawdę jest to tylko liczba w określonym formacie.

Identyfikator GUID może być używany tylko dla jednego elementu. Na przykład żadne dwa plany zasilania nie mają tego samego identyfikatora GUID. Gdyby tak było, odwoływanie się do nich osobno byłoby niemożliwe. To samo dotyczy każdego innego identyfikatora GUID, który generujesz i używasz.

To, gdzie można użyć identyfikatora GUID, zależy tak naprawdę od samego komponentu, tj. Od tego, czy obsługuje on identyfikatory GUID, czy nie. Identyfikatory GUID nie są takie same we wszystkich systemach. Nawet ten sam plan zasilania w systemie Windows 10 nie będzie miał tego samego identyfikatora GUID, ale można je wyeksportować, jeśli wyeksportujesz plan zasilania.