Jak wykluczyć foldery z Time Machine na macOS

macOS ma wbudowane narzędzie do tworzenia kopii zapasowych o nazwie Time Machine, które może wykonywać okresowe kopie zapasowe całego systemu. Podobnie jak kopie zapasowe iPhone'a, które może wykonać iTunes, kopia zapasowa Time Machine może pomóc przywrócić pliki Maca i cały system do poprzedniego stabilnego stanu.

Wyklucz foldery Time Machine

Domyślnie Time Machine tworzy kopie zapasowe wszystkiego; cała instalacja systemu operacyjnego, pliki dla każdego użytkownika skonfigurowane na komputerze Mac oraz folder biblioteki głównej / systemowej, między innymi. Wszystko, co musisz zrobić, to ustawić Time Machine, a on zajmie się resztą.

Jeśli tworzysz kopię zapasową Time Machine, ale możesz to zrobić bez tworzenia kopii zapasowych niektórych mniej istotnych (lub ważnych) folderów, możesz wykluczyć je z kopii zapasowej.

Kliknij ikonę Apple na pasku menu i wybierz Preferencje systemowe. Przejdź do preferencji Time Machine. Kliknij przycisk Wybierz dysk i wybierz dysk, na którym chcesz utworzyć kopię zapasową Time Machine. Po wybraniu dysku kliknij przycisk Opcje… w prawym dolnym rogu. Jeśli chcesz wykluczyć pliki systemowe i foldery aplikacji, włącz opcję „Wyklucz pliki systemowe i aplikacje” i kliknij Zapisz. Aby wykluczyć inne foldery, kliknij przycisk Plus u dołu panelu „Wyklucz te elementy z kopii zapasowych”. W otwartym oknie wyboru folderu przejdź do folderu, który chcesz wykluczyć, i wybierz opcję „Wyklucz”. Powtórz te czynności dla wszystkich folderów, które chcesz wykluczyć. Kliknij Zapisz. Podczas następnego tworzenia kopii zapasowej Time Machine foldery z czarnej listy nie zostaną w niej uwzględnione.

Ograniczenia

Poniższe ograniczenia dotyczą kopii zapasowej Time Machine, jeśli zdecydujesz się wykluczyć z niej foldery.

Jeśli zdecydujesz się wykluczyć foldery systemowe, kopia zapasowa Time Machine będzie dobra tylko do przywrócenia plików, ale nie będzie w stanie Ci pomóc, jeśli instalacja systemu macOS została uszkodzona. Będziesz musiał najpierw naprawić uszkodzoną instalację macOS i / lub zainstalować ją na nowo, zanim będziesz mógł odzyskać pliki. Kopie zapasowe Time Machine są tworzone przyrostowo; nowa kopia zapasowa nie zastępuje starszej kopii zapasowej. Gdy wykluczysz folder z kopii zapasowej, zostanie on wykluczony z nowej kopii zapasowej, a nie ze starej. Możesz wykluczyć dowolny wybrany folder z kopii zapasowej Time Machine, o ile nie jest to folder ukryty. Jeśli chcesz wykluczyć określony plik z kopii zapasowej, powinieneś dodać go do własnego folderu i wykluczyć ten folder. Wszystkie podfoldery w wybranym folderze są również wykluczone z kopii zapasowej.

newsblog.pl