Jak wykonać kopię zapasową bootloadera Linuksa na USB na wypadek awarii

Program ładujący, z którym współpracuje większość systemów operacyjnych Linux, jest znany jako Grub. Jest to proste narzędzie, które można skonfigurować do uruchamiania dystrybucji Linuksa, a także innych systemów operacyjnych z menu podczas uruchamiania komputera.

Grub to niezawodne narzędzie w porównaniu z innymi alternatywnymi programami ładującymi Linuksa iz tego powodu pozostał ulubionym narzędziem społeczności. To powiedziawszy, nie jest idealne. Ponieważ jest niezawodny, błędy mogą się zdarzyć, a Grub może się zepsuć.

Najlepszym sposobem przygotowania się na to, że program ładujący Gruba zmieni się na najgorsze, jest utworzenie kopii zapasowej programu ładującego Linuksa na zewnętrznym dysku twardym lub pamięci USB.

BIOS Grub – tworzenie kopii zapasowej MBR

Podczas gdy wielu użytkowników Linuksa przechodzi na używanie EFI jako standardu, wielu użytkowników nadal używa wersji BIOS Gruba, ponieważ nie każdy komputer może dobrze obsługiwać EFI. Jeśli masz instalację systemu Linux w systemie BIOS, program ładujący Grub korzysta z głównego rekordu rozruchowego. Oznacza to, że podczas instalacji systemu Linux program ładujący został zainstalowany w pierwszych sektorach na dysku twardym, a nie w folderze, jak w przypadku wariantów Grub EFI.

Zaletą MBR jest to, że bardzo łatwo jest wykonać pełną kopię zapasową Gruba, kopiując sektory MBR instalacji Linuksa do pliku TXT. Aby rozpocząć proces, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie użyj polecenia lsblk, aby zidentyfikować podstawowy dysk twardy z systemem Linux.

lsblk

Przejrzyj wydruk polecenia lsblk w terminalu i znajdź partycję z „/” pod punktem montowania. To polecenie powinno pomóc ci znaleźć etykietę twojego dysku twardego. W tym przykładzie etykietą dysku będzie „/ dev / sda”.

W terminalu użyj polecenia DD, aby utworzyć kopię zapasową głównego rekordu rozruchowego w pliku TXT.

Uwaga: musisz zmienić / home / username / w poniższym poleceniu na nazwę użytkownika na komputerze z systemem Linux! Pamiętaj, aby zmienić także / dev / sda, aby odzwierciedlić faktyczną etykietę twojego dysku twardego.

dd if=/dev/sda  of=/home/username/master-boot-record.txt count=1 bs=512

Narzędzie DD szybko utworzy kopię zapasową. Po zakończeniu będziesz mieć plik w katalogu domowym (~ /) oznaczony jako „master-boot-record.txt”. Weź go i umieść na dysku flash USB lub zewnętrznym dysku twardym USB w celu bezpiecznego przechowywania.

Przywróć kopię zapasową MBR

Chcesz przywrócić kopię zapasową MBR? Uruchom zepsuty system Linux PC za pomocą jednego z tych narzędzi Grub tutaj. Następnie otwórz terminal, podłącz urządzenie USB, które ma plik „master-boot-record.txt”, umieść plik z powrotem w katalogu domowym (~ /) i uruchom następujące polecenie.

Uwaga: tak jak poprzednio, ważne jest, aby zmienić / home / username / i / dev / sda, aby odzwierciedlić swoją nazwę użytkownika i rzeczywistą etykietę dysku twardego.

dd if=/home/username/master-boot-record.txt of=/dev/sda count=1 bs=512

Konfiguracje Backup Grub

Osoby korzystające z UEFI Grub nie będą mogły użyć narzędzia DD do utworzenia kopii zapasowej programu ładującego Grub. Na szczęście nadal można utworzyć pełną kopię zapasową plików konfiguracyjnych, niestandardowych wpisów rozruchowych itp.

Uwaga: jeśli utworzenie kopii zapasowej plików konfiguracyjnych Gruba nie wystarczy, rozważ przeczytanie naszego samouczka o tworzeniu kopii zapasowej w Clonezilla. Stworzy pełną kopię zapasową systemu, w tym UEFI Grub itp.

Aby utworzyć pełną kopię zapasową pliku konfiguracyjnego Gruba, zacznij od utworzenia folderu kopii zapasowej w katalogu domowym za pomocą polecenia mkdir.

mkdir -p ~/grub-backup

Z folderem kopii zapasowej utworzonym w Twoim katalogu domowym możemy wykonać kopię pliku konfiguracyjnego Gruba.

cp / etc / default / grub ~ / grub-backup /

To jest plik konfiguracyjny Gruba. Następnie skopiuj wpisy programu ładującego Grub z folderu /etc/grub.d/.

sudo cp -R /etc/grub.d/ ~ / grub-backup /

Stąd podłącz dysk flash USB do komputera z systemem Linux. Następnie przeciągnij folder „kopia zapasowa grub” na dysk.

Przywróć kopię zapasową

Aby przywrócić konfiguracje Grub i wpisy do komputera z systemem UEFI Linux, podłącz dysk flash USB. Następnie wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku.

Krok 1: Otwórz swojego menadżera plików Linuksa, kliknij pendrive’a i umieść folder „grub-backup” w swoim katalogu domowym (~ /).

Krok 2: Uruchom okno terminala na komputerze z systemem Linux. Następnie użyj polecenia CD, aby przejść do „kopii zapasowej grub-a”.

cd grub-backup

Krok 3: Przywróć plik „grub” do / etc / default / za pomocą polecenia mv.

sudo mv grub /etc/default/

Krok 4: Przywróć wpisy programu ładującego Grub do folderu /etc/default/grub.d/.

cd ~/grub-backup/grub.d/
sudo mv * /etc/grub.d/

Po przywróceniu plików zaktualizuj system Grub.

Debian / Ubuntu

update-grub

Arch Linux

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

OpenSUSE / Fedora

grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg