Jak wykonać kopię zapasową i przywrócić profil Firefoksa w systemie Linux

Udostępnij teraz w social media:

Firefox to świetna przeglądarka, zwłaszcza jeśli zależy Ci na otwartym oprogramowaniu, wolności oprogramowania i otwartym internecie. Pomimo wszystkich fajnych rzeczy, które można powiedzieć o Firefoksie, nadal istnieją pewne drobne niedogodności. Największą z nich jest to, że nadal nie ma natywnego sposobu tworzenia kopii zapasowych i przywracania profilu Firefoksa. Zamiast tego nalegają, aby użytkownicy używali „Firefox Sync”.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Firefox Sync jest fajny, zwłaszcza podczas konfigurowania przeglądarki na wielu komputerach. Problem polega na tym, że nie ma możliwości zapisania istniejącego profilu i pobiera dane tylko do nowego. Jest to niezwykle denerwujące, jeśli chcesz po prostu uniknąć synchronizacji, zachować wszystko i przywrócić później.

Na szczęście przy odrobinie wiedzy możliwe jest utworzenie kopii zapasowej profilu Firefoksa za pośrednictwem terminala Linux.

Utwórz kopię zapasową profilu przeglądarki Firefox – Terminal

Przeglądarka internetowa Firefox przechowuje wszystkie informacje o profilu bezpośrednio w ~ / .mozilla, w katalogu domowym, dla każdego użytkownika. Aby wykonać kopię zapasową, musisz najpierw otworzyć okno terminala i używać go jako zwykłego użytkownika. Nie próbuj zdobywać powłoki roota podczas tego procesu, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że wszelkie tworzone przez Ciebie archiwa kopii zapasowych mogą być własnością użytkownika root, a nie zwykłych. Aby utworzyć prostą kopię zapasową przeglądarki Firefox, najpierw zamknij przeglądarkę Firefox. Następnie przejdź do terminala i wprowadź polecenie kompresji.

tar -jcvf firefox-browser-profile.tar.bz2 .mozilla

Tar skompresuje wszystkie pliki wewnątrz ~ / .mozilla i wyświetli firefox-browser-profile.tar.bz2. Po zakończeniu procesu masz podstawową, odblokowaną kopię zapasową przeglądarki Firefox. Możesz umieścić go na swoim serwerze NextCloud, koncie Dropbox, zewnętrznym dysku twardym itp.

  Jak zmienić hasła do kont w systemie Linux

Uwaga: jeśli zdecydujesz się nie szyfrować archiwum Tar profilu przeglądarki Firefox, pamiętaj, że narażasz się na atak. Każdy, kto zdobędzie archiwum firefox-browser-profile.tar.bz2, może je rozpakować, przywrócić i otworzyć przeglądarkę Firefox. Stamtąd mogą uzyskać dostęp do haseł, historii, adresów e-mail, informacji o karcie kredytowej itp.

Jeśli planujesz pominąć poniższy krok szyfrowania, prześlij kopię zapasową na konto z bezpiecznym hasłem, które znasz tylko Ty!

Przywróć kopię zapasową profilu Firefoksa

Chcesz przywrócić kopię zapasową swojego profilu Firefoksa? Aby rozpocząć, usuń oryginalny folder ~ / .mozilla. Zapobiegnie to konfliktom plików i bałaganom.

rm -rf ~/.mozilla

Następnie wypakuj archiwum bezpośrednio do folderu domowego, używając:

tar -xvf firefox-browser-profile.tar.bz2

Zaszyfruj kopię zapasową profilu Firefox

Wykonanie podstawowej kopii zapasowej katalogu profilu Firefoksa za pomocą Tar jest szybkie i łatwe, ale nie jest bezpieczne. Każdy, kto zdobędzie to archiwum kopii zapasowych, może je łatwo wyodrębnić i uzyskać pełny dostęp do haseł, historii i wszystkiego. Dlatego bardzo ważne jest, aby zaszyfrować kopię zapasową. W systemie Linux najłatwiejszym (i najszybszym) sposobem zaszyfrowania archiwum Tar jest użycie szyfrowania GPG.

  Jak zainstalować 0 AD w systemie Linux

Uwaga: aby używać GPG, musisz zainstalować GnuPG w swoim systemie. Znajdź go w aplikacji Gnome Software, KDE Discover Store itp.

Po utworzeniu archiwum kopii zapasowej powyżej przejdź do terminala i użyj GPG, aby je zaszyfrować:

gpg -c firefox-browser-profile.tar.bz2

Uruchomienie gpg -c rozpocznie proces szyfrowania i poprosi o ustawienie hasła. Wprowadź bezpieczne i łatwe do zapamiętania hasło.

Po zakończeniu procesu usuń plik firefox-browser-profile.tar.bz2, ponieważ nie jest on zaszyfrowany. Zamiast tego musisz zachować firefox-browser-profile.tar.bz2.gpg jako kopię zapasową.

Odszyfruj plik w dowolnym momencie za pomocą:

gpg firefox-browser-profile.tar.bz2.gpg

Utwórz kopię zapasową profilu Firefoksa za pomocą Deja Dup

Używanie archiwum Tar do tworzenia kopii zapasowych profilu przeglądarki Firefox działa w mgnieniu oka, ale jeśli potrzebujesz rozwiązania, które jest łatwiejsze dla przeciętnego użytkownika, powinieneś rozważyć użycie narzędzia do tworzenia kopii zapasowych Deja Dup dla systemu Linux. Jeśli chodzi o tę aplikację, jest mnóstwo rzeczy do pokochania. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć skorzystanie z tego rozwiązania, jeśli powyższa metoda tworzenia kopii zapasowych jest zbyt nużąca.

Obsługuje automatyczne cotygodniowe i codzienne tworzenie kopii zapasowych. Można go użyć, aby zawsze mieć aktualną kopię zapasową profilu przeglądarki Firefox Linux.
Obsługuje tworzenie kopii zapasowych bezpośrednio na zewnętrzne dyski twarde, karty SD i dyski flash USB, dzięki czemu będziesz w stanie szybko zabrać ze sobą kopię zapasową profilu w dowolne miejsce, nawet jeśli jesteś nowy w Linuksie.
Można tworzyć kopie zapasowe bezpośrednio przez NFS, Sambę, a nawet FTP / SFTP.
Obsługuje szyfrowanie GPG, aby upewnić się, że Twój profil jest bezpieczny i zablokowany bez wysiłku.
Może z łatwością przywrócić kopie zapasowe we właściwej lokalizacji. Coś idealnego dla nowych użytkowników, którzy chcą wykonać kopię zapasową i przywrócić ustawienia przeglądarki.
Zapisuje cały katalog / home / user /, a nie tylko ~ / .mozilla, więc użytkownicy będą mogli wykonać kopię zapasową wszystkich ustawień, nie tylko przeglądarki.

  Jak skonfigurować dok Cairo na pulpicie Linux

Tradycyjna metoda tworzenia kopii zapasowej profilu przeglądarki Firefox jest łatwa do wykonania, jeśli jesteś biegły w obsłudze terminala i nie masz nic przeciwko wprowadzaniu poleceń tu i tam. Jeśli jednak nienawidzisz wprowadzania poleceń terminalowych i szukasz czegoś łatwego i automatycznego, Deja Dup jest idealną alternatywą. Nie wiesz, jak korzystać z narzędzia do tworzenia kopii zapasowych Deja Dup w systemie Linux? Sprawdź nasz przewodnik tutaj, aby dowiedzieć się dokładnie, jak to działa!

Jeśli wolisz korzystać z przeglądarki Chrome i chcesz dowiedzieć się, jak wykonać kopię zapasową swojego profilu Google Chrome, zapewniamy Ci ochronę.

x