Udostępnij teraz w social media:

Jeśli masz dość ponownego konfigurowania wszystkich rozszerzeń Google Chrome w systemie Linux za każdym razem, gdy ponownie instalujesz system operacyjny, powinieneś wiedzieć, że istnieje sposób na utworzenie kopii zapasowej profilu Google Chrome w systemie Linux.

Działa poprzez kopiowanie różnych plików konfiguracyjnych używanych przez Chrome do konfigurowania profilu i zapisywanie go na później. Pamiętaj, że najlepiej jest to zrobić, gdy tylko jeden użytkownik jest skonfigurowany do korzystania z Chrome. Jeśli masz wielu użytkowników, nadal jest to łatwe, ale możesz pomylić się z różnymi folderami.
OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Utwórz kopię zapasową profilu Chrome – w tradycyjny sposób

Aby utworzyć kopię zapasową profilu Chrome, zacznij od otwarcia okna terminala, ale NIE nadaj mu uprawnień administratora. To jest złe i możesz przypadkowo wykonać kopię zapasową profilu poza uprawnieniami zwykłego użytkownika. Zamiast tego zachowaj go jako zwykłego użytkownika i użyj polecenia CD, aby przejść do ~ / .config wewnątrz folderu domowego.

cd ~/.config

W folderze config znajduje się większość ustawień i profili programów i tutaj są przechowywane informacje o profilach Chrome dla użytkowników. Używając polecenia tar, musisz w całości utworzyć archiwum GZip katalogu profilu.

tar -jcvf google-chrome-profile.tar.bz2 google-chrome

Kompresja powinna być szybka i łatwa. Po zakończeniu procesu użyj polecenia MV, aby umieścić kopię zapasową w folderze ~ /.

mv google-chrome-profile.tar.bz2 ~/

Stąd możesz przenieść swoją kopię zapasową do Dropbox, zewnętrzny dysk twardy lub nawet inną instalację Linuksa. Pamiętaj, że jeśli prześlesz swój profil Chrome w niezaszyfrowanym stanie, narażasz się na ataki hakerów. Jeśli nie chcesz blokować kopii zapasowych, spróbuj zapisać je w bezpiecznym miejscu i użyj bezpiecznego hasła do konta / urządzenia, na którym jest zapisana kopia zapasowa.

Sprawdź -   Jak wykonać kopię zapasową i przywrócić profil Firefoksa w systemie Linux

Przywróć kopię zapasową

Aby przywrócić kopię zapasową, wykonaj:

mv google-chrome-profile.tar.bz2 ~/.config

cd ~/.config

tar -xvf google-chrome-profile.tar.bz2

Zaszyfruj kopię zapasową profilu Chrome

Aby zaszyfrować kopię zapasową profilu Chrome, musisz najpierw skompresować folder Chrome do pliku archiwum (postępuj zgodnie z powyższą metodą). W ten sposób szyfrowanie jest znacznie łatwiejsze, ponieważ GPG będzie po prostu szyfrować archiwum, zamiast obsługiwać folder z pojedynczymi plikami w środku. Gdy to zrobisz, zainstaluj GnuPG na komputerze z systemem Linux, jeśli nie jest jeszcze zainstalowany. Następnie otwórz terminal i użyj narzędzia GnuPG do zaszyfrowania archiwum profilu Chrome:

gpg -c google-chrome-profile.tar.bz2

Wprowadzenie gpg -c w terminalu poprosi użytkownika o ustawienie nowego hasła. Wprowadź bezpieczne hasło, aby tylko Ty miał dostęp do zaszyfrowanego profilu. Po zakończeniu procesu szyfrowania usuń plik „google-chrome-profile.tar.bz2”. Zamiast tego zapisz „google-chrome-profile.tar.bz2.gpg”, ponieważ jest to zaszyfrowane archiwum.

Sprawdź -   Jak grać w pliki OGG w systemie Windows 10

Aby odszyfrować swój profil Chrome i przywrócić kopię zapasową, użyj:

gpg google-chrome-profile.tar.bz2.gpg

Przeszczep profil chromu na chrom

Możliwe jest przeszczepienie profilu Linux Google Chrome do użytku z przeglądarką Chromium. To bardzo prosty proces, który będzie działał za każdym razem ze względu na sposób działania Chromium i Chrome. Zaczyna się od usunięcia wszystkiego, co jest już w folderze Chromium.

Uwaga: można to zrobić w odwrotnej kolejności. Jeśli chcesz skopiować profil Chromium do Google Chrome, wykonaj te same instrukcje, ale zmień ~ / .config / chromium na ~ / .config / google-chrome.

cd ~/.config/chromium

rm *

rm -rf *

Spowoduje to pozostawienie całkowicie pustego katalogu konfiguracyjnego chromu. Stąd będziesz mógł łatwo skopiować wszystkie konfiguracje bezpośrednio z katalogu Google Chrome. Użyj polecenia CP, aby skopiować wszystko wewnątrz do ~ / .config / chromium.

cp -a ~/.config/google-chrome/. ~/.config/chromium

Po przeniesieniu plików otwórz Chromium. Upewnij się, że do tej pory nie otworzyłeś przeglądarki, ponieważ jeśli tak, musisz usunąć wszystko i zacząć od nowa. Powodem tego jest to, że pierwsze uruchomienie przeglądarki spowoduje utworzenie pustego profilu.

Sprawdź -   Jak skonfigurować kopię zapasową migawki w Linux Mint

Jeśli kopiowanie profilu się powiedzie, pojawią się wszystkie ustawienia. Ponadto wszystkie rozszerzenia, zakładki, zalogowane strony internetowe itp. Również będą działać – z jednym problemem. Ponieważ skopiowałeś swój profil z jednej przeglądarki do drugiej, jest on „zablokowany” przez Chrome (będziesz wiedział, że jest zablokowany, ponieważ przeglądarka Ci to powie).

Aby usunąć blokadę, kliknij swoje imię i nazwisko w Chromium i ponownie wprowadź swoje dane logowania Google. Wkrótce Twój profil zostanie ponownie odblokowany.

Utwórz kopię zapasową profilu Chrome za pomocą Deja Dup

Chcesz w szybki i łatwy sposób zawsze mieć kopię zapasową profilu przeglądarki? Rozważ skonfigurowanie Deja Dup jako planu B. Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem tutaj i dowiedz się, jak skonfigurować pełną kopię zapasową całego folderu domowego. Pozwoli to na tworzenie okresowych, zaszyfrowanych kopii zapasowych wszystkiego, co znajduje się w folderze domowym – w tym profilu przeglądarki Google Chrome.

Co najlepsze, możesz utworzyć wiele kopii zapasowych, jeśli przywracanie jednej z migawek się zepsuje. Oprócz tego zawsze dobrze jest mieć kopię zapasową na wypadek, gdyby tradycyjna kopia zapasowa tar.bz2 utworzona wcześniej nie powiodła się.