Jak wykonać kopię zapasową ustawień pulpitu KDE Plasma 5 w systemie Linux

Uwielbiasz Plazmę 5 i chcesz na wszelki wypadek wykonać kopię zapasową plików konfiguracyjnych? Jeśli tak, będziesz musiał trochę poszperać w swoim katalogu domowym, ponieważ pliki konfiguracyjne pulpitu KDE Plasma 5 znajdują się w folderze ~ / .config /. To powiedziawszy, KDE nie zapisuje wszystkich swoich konfiguracji w jednym folderze. Zamiast tego są rozrzucone po całym miejscu w folderze ~ / .config. Możliwe jest wykonanie kopii zapasowej KDE Plasma 5, zapisując cały folder konfiguracyjny, ale nie jest to coś, co zalecamy. Ukryty obszar konfiguracji w większości dystrybucji Linuksa jest duży. Kompresja zajęłaby zbyt długo.

Utwórz kopię zapasową połączenia KDE

Zamiast tego lepiej jest posortować i skopiować wszystkie elementy KDE. Zacznijmy od wykonania kopii zapasowej jednej z kluczowych funkcji pulpitu KDE Plasma: KDE Connect. Zachowanie kopii zapasowej połączenia KDE naprawdę pomaga, ponieważ ponowne konfigurowanie wszystkiego jest trudne.

Zacznij od użycia CD, aby przejść do ~ / .config

cd ~/.config

Skopiuj folder połączenia KDE do nowego folderu kopii zapasowej Plazmy.

mkdir ~/plasma-backups

cp -R kdeconnect

Alternatywnie możesz utworzyć osobne archiwum:

tar -jcvf kdeconnect-backup.tar.bz2 kdeconnect

Następnie przejdź i utwórz kopię zapasową wszystkich plików związanych z „k”. Obejmuje to takie rzeczy, jak „kwin”, „kscreenlocker” itp.

mkdir plasmak-backups

cp k* plasmak-backups

mv plasmak-backups ~/plasma-backups

Kopia zapasowa większości plików została utworzona. Pamiętaj, że możesz mieć więcej elementów, więc użyj polecenia ls i rozejrzyj się za innymi folderami widżetów, które chcesz zapisać. Przenieś je komendą mv do ~ / plasma-backups.

Utwórz kopię zapasową plazmy KDE

Teraz, gdy wiele plików niezwiązanych z plazmą KDE jest bezpiecznie kopiowanych do folderu ~ / plasma-backups, możemy przenieść podstawowe elementy kopii zapasowej Plazmy do folderu kopii zapasowej utworzonego wcześniej.

mv plasma* ~/plasma-backups

Wszystko, co dotyczy środowiska graficznego KDE Plasma, powinno znajdować się w ~ / plasma-backups. W końcu możemy stworzyć kopię zapasową archiwum tar wszystkiego. Zacznij od przeniesienia terminala z ~ / .config do katalogu domowego.

cd ~/

Następnie użyj polecenia tar, aby utworzyć nową kopię zapasową archiwum.

tar -jcvf plasma-backups plasma-backups.tar.bz2

Każdy plik w folderze ~ / plasma-backups jest teraz skompresowany w archiwum. Zapraszam do wzięcia tego folderu i przesłania go do Dropbox, Dysku Google, serwerów domowych itp.

Przywracanie kopii zapasowej

Chcesz przywrócić kopię zapasową do nowej instalacji? Zacznij od pobrania pliku archiwum plazmy-backups.tar.bz2. Przenieś go z folderu, do którego go pobrałeś i umieść w ~ / .config / Na przykład:

cd ~/Downloads

mv plasma-backups.tar.bz2 ~/.config/

Stąd będziesz mógł wyodrębnić zawartość kopii zapasowej archiwum.

tar -xvf plasma-backups.tar.bz2

cd plasma-backups mv * ..

rmdir plasma-backups

rm plasma-backups.tar.bz2

Wszystko powinno iść dokładnie tam, gdzie trzeba.

Po zakończeniu przywracania wyloguj się z sesji KDE, a następnie zaloguj ponownie. Wszystko powinno wyglądać tak, jak podczas tworzenia kopii zapasowych!

Zautomatyzowane kopie zapasowe KDE Plasma 5 – Deja-Dup

Istnieje wiele sposobów tworzenia kopii zapasowych plików w systemie Linux, ale Deja Dup jest jednym z najlepszych. Jeśli jesteś zapalonym użytkownikiem KDE Plazmy 5 i chcesz cały czas śledzić pliki konfiguracyjne KDE Plazmy, możesz rozważyć użycie Deja Dup do tworzenia kopii zapasowych.

Zaletą tej trasy jest to, że Deja Dup może tworzyć kopie zapasowe za pośrednictwem wielu interfejsów, takich jak lokalne udziały sieciowe (Samba, FTP), bezpośrednio do różnych miejsc przechowywania online lub nawet lokalnie. Kolejną zaletą korzystania z Deja Dup jest to, że można powiedzieć narzędziu do tworzenia kopii zapasowych, co należy wykluczyć.

Oto jak skonfigurować automatyczną kopię zapasową ustawień Plazmy KDE. Najpierw wykonaj proces instalacji w naszym przewodniku tutaj. Następnie otwórz Deja Dup i wybierz „foldery do zignorowania”. Kliknij znak + i przejdź do folderu ~ / .config.

Dodaj wszystkie foldery, które nie dotyczą KDE Plasma 5. Wykluczenie tych plików powinno radykalnie zmniejszyć rozmiar archiwum kopii zapasowych.

Uwaga: Deja Dup obecnie nie obsługuje filtrowania każdego pliku, więc niektóre inne pliki spoza KDE mogą być uwzględnione w kopii zapasowej, w zależności od tego, co jest zainstalowane.

Następnie wróć do strony głównej i wybierz „Foldery do zapisania”. Kliknij + i dodaj ~ / .config jako główny folder kopii zapasowej.

Teraz, gdy właściwe foldery są gotowe do pracy, kliknij „Planowanie” i kliknij suwak obok „automatycznej kopii zapasowej”.

Przejdź do „Przeglądu” w narzędziu do tworzenia kopii zapasowych Deja Dup i kliknij „Kopia zapasowa”, aby utworzyć pierwszą kopię zapasową. Odtąd wszystkie ustawienia pulpitu KDE Plasma będą automatycznie kopiowane.

Przywracanie kopii zapasowej

Przywracanie kopii zapasowych dla KDE Plasma na Deja Dup jest całkiem proste i zaczyna się od otwarcia Deja Dup i kliknięcia „miejsca przechowywania”. W polu lokalizacji wypełnij poprawnie szczegóły sieci, aby Deja Dup mógł znaleźć wszystko.

Po ustawieniu właściwej lokalizacji kliknij „Przegląd”, a następnie wybierz przycisk „Przywróć”. Jeśli Deja Dup prawidłowo znajdzie miejsce przechowywania, można rozpocząć przywracanie. Po zakończeniu Deja Dup uruchom ponownie komputer. Po zalogowaniu się wszystko powinno wrócić do normy.

x