Jak wykonać kopię zapasową ustawień pulpitu LXDE w systemie Linux

Udostępnij teraz w social media:

Dostosowywanie środowiska graficznego w systemie Linux jest zabawne i satysfakcjonujące, ale czasochłonne. Zamiast spędzać cały dzień na ponownym konfigurowaniu środowiska graficznego LXDE za każdym razem, gdy je instalujesz, wykonaj kopię zapasową ustawień pulpitu LXDE i przywróć z niego, kiedy zajdzie taka potrzeba.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Utwórz kopię zapasową ustawień LXDE

LXDE jest nadal popularnym środowiskiem graficznym, pomimo swojego wieku. Ze względu na jego wiek nie będziesz w stanie wykonać szybkiej kopii zapasowej, eksportując rzeczy do Dconf. Zamiast tego, jeśli chcesz zachować środowisko graficzne LXDE, musisz utworzyć pełną kopię zapasową folderu ~ / .config.

Tworzenie kopii zapasowej ~ / .config najlepiej wykonać za pomocą archiwum TarGZ. W przypadku tego typu archiwów użytkownicy mogą łatwo zachować wszystkie uprawnienia do plików w kopii zapasowej. Chociaż ochrona uprawnień do plików konfiguracyjnych nie jest ostatecznie tak ważna, nadal jest to rozsądny środek ostrożności.

Otwórz terminal i użyj polecenia tar, aby utworzyć nowe archiwum TarGZ.

tar -cvpf my-configuration-folder.tar.gz ~/.config

Szyfruj kopie zapasowe

Tworzenie szyfrowania GPG środowiska graficznego w większości nie jest wymagane. Jednak w tym samouczku jest tak, ponieważ tworzymy pełną kopię zapasową całego folderu ~ / .config (zawierającego profil przeglądarki i inne ustawienia logowania do aplikacji), a nie tylko kilku folderów LXDE.

  Jak grać w Kingdom Come: Deliverance w systemie Linux

Przed próbą utworzenia pełnej kopii zapasowej GPG musisz upewnić się, że masz GnuPG na komputerze z systemem Linux. Otwórz terminal i postępuj zgodnie z instrukcjami, które odpowiadają Twojemu systemowi operacyjnemu.

Ubuntu

sudo apt install gpg

Debian

sudo apt-get install gpg

Arch Linux

sudo pacman -S gnupg

Fedora

sudo dnf install gpg

OpenSUSE

sudo zypper install gpg

Ogólny Linux

Chcesz zainstalować GPG na komputerze z systemem Linux, ale nie wiesz, jak to zrobić? Otwórz okno terminala, wyszukaj w menedżerze pakietów „gpg” i zainstaluj go. Alternatywnie, znajdź pakiet binarny do pobrania z witryny Pkgs.org.

Rozpocznij proces szyfrowania, wykonując polecenie gpg wraz z przełącznikiem „c”.

gpg -c my-configuration-folder.tar.gz

Wypełnij monit o podanie hasła, który pojawi się w terminalu, aby zakończyć proces szyfrowania. Nie zapomnij użyć pliku bezpieczne hasło! Po zakończeniu szyfrowania zobaczysz plik my-configuration-folder.tar.gz.gpg w swoim katalogu domowym. Możesz przesłać ten plik do chmury lub serwera domowego w celu bezpiecznego przechowywania.

Po przesłaniu kopii zapasowej w bezpieczne miejsce użyj polecenia rm, aby usunąć niezaszyfrowane archiwum TarGZ.

rm my-configuration-folder.tar.gz

Motywy i ikony

Ustawienia konfiguracji środowiska graficznego LXDE są bezpieczne w zaszyfrowanym archiwum GPG. Jednak proces tworzenia kopii zapasowej LXDE nie został zakończony, ponieważ nadal musimy utworzyć kopię niestandardowych ikon i motywów.

  Jak grać w gry Amiga w systemie Linux

Tworzenie kopii zapasowej niestandardowych ikon i motywów w systemie Linux obejmuje kompresowanie folderów ~ / .icons i ~ / .themes do oddzielnych archiwów TarGZ. Rozpocznij proces tworzenia kopii zapasowej, otwierając terminal i uruchamiając następujące polecenia.

Uwaga: czy zainstalowałeś ikony i motywy w całym systemie? Jeśli tak, utwórz kopię zapasową plików / usr / share / icons / i / usr / share / themes / directories, a nie ~ / .icons i ~ / .themes.

tar -cvpf custom-icons.tar.gz ~/.icons

tar -cvpf custom-themes.tar.gz ~/.themes

W przypadku ikon i motywów dla całego systemu wykonaj następujące czynności.

sudo -s

cd /usr/share/

tar -cvpf custom-icons.tar.gz icons

tar -cvpf custom-themes.tar.gz themes

mv *.tar.gz /home/username/

Teraz, gdy wszystkie niestandardowe motywy i ikony znajdują się w archiwach TarGZ, kopia zapasowa jest zakończona. Przenieś te pliki TarGZ do chmury lub serwera domowego w celu bezpiecznego przechowywania.

Przywracania kopii zapasowej

Pobierz plik my-configuration-folder.tar.gz.gpg i umieść go w folderze ~ / Downloads. Zrób to samo dla plików custom-icons.tar.gz i custom-themes.tar.gz. Gdy wszystkie pliki są na miejscu, otwórz okno terminala i użyj polecenia CD, aby przejść do folderu ~ / Downloads.

cd ~/Downloads

W ~ / Downloads użyj polecenia gpg, aby odszyfrować plik my-configuration-folder.tar.gz.gpg.

gpg my-configuration-folder.tar.gz.gpg

Po odszyfrowaniu przywróć plik do katalogu domowego za pomocą polecenia tar.

tar --extract --file my-configuration-folder.tar.gz -C ~/ --strip-components=2

Po przywróceniu plików konfiguracyjnych, wypakuj zarówno ikonę, jak i pliki archiwum motywu za pomocą tar.

  Jak dostosować terminal Linux za pomocą aliasów bash

Przywróć ikony i motywy dla jednego użytkownika

tar --extract --file custom-icons.tar.gz -C ~/ --strip-components=2

tar --extract --file custom-themes.tar.gz -C ~/ --strip-components=2

Przywróć ikony i motywy w całym systemie

sudo tar --extract --file custom-icons.tar.gz -C /usr/share/ --strip-components=1 --overwrite 

sudo tar --extract --file custom-themes.tar.gz -C /usr/share/ --strip-components=1 --overwrite

Gdy ikony są na miejscu, na pulpicie LXDE należy ponownie uruchomić komputer z systemem Linux. Dzieje się tak, ponieważ środowisko graficzne LXDE nie może automatycznie zastosować zmian w ustawieniach.

Po ponownym uruchomieniu zaloguj się ponownie do LXDE i wszystko powinno wyglądać tak, jak przed utworzeniem kopii zapasowej!

x